Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem problem s bullterrierem

Dobrý den. Adoptovali jsme si bulltika. Pes si honi ocas, pote na nej zacne vrcet a kdyz ho chceme odtrhnout nebo upoutat jeho pozornost vyjede i po nas. Dnes to eskalovalo, kdyz mi osklive pokousal ruku( prst) . Chceme si ho nechat, ale nevime co s nim. Bohuzel uz mame i strach. Delava to i bezduvodne. Prosim nutne jakkoukoliv radu. dekuji

To je tak, když někdo napíše na poradnu o psech pojem bojové plemeno- očividně hovno víte asi vy :) tohle označení neexistuje! A i když mladá jsem cvičila jsem ČSV (československý vlčák - nemyslím si, že zrovna vy by jste tu zkratku znal) a absolutně bez problémů. Taky už jsem jednoho bulla měla a byl výborně vychovaný a poslouchal, bezproblémový pes až do smrti. Takže vám neděkuji za radu, a ani za to, že jste si nahonil ego na mladé holce, která si vzala psa z útulku, kam ho dal pův.majitel, který ho sprznil, protože si ho vzal k malým dětem a pak ho zavíral do klece,kde si pes začal honit ocas a nic s tím nedělali.

Možná má pravdu fleg, že Tě pes nebere jako šéfa, když vyjel.
Vzhledem k jeho skusu srovnatelném s aligátorem je to o hubu.
Ale jednou jsem slyšel docela úsměvnou radu. Majitel nebyl respektován dorůstajícím boxerem.
Známý (asi veterinář) mu řekl: dokud ho ještě "přepereš" tak to udělej a až bude na lopatkách, tak ho počurej.
Tohle přivlastnění by ho mělo přesvědčit.
Netuším, zda to může fungovat a jestli by Tě pak respektoval jako alfa fenu.

Psa jsme vrátili, protože jak mi bylo řečeno ..domácí rodinná rada" mě přehlasovala. Vrátila jsem se jenom ze zvědavosti a i když jsem tvou odp. pochopila, tak mě takový řeči vždycky jenom zprudí :) pro info pes je v jiné rodině a zatím to vypadá dobře, je totiž na zahradě a tam má asi plno jiných zájmů než bohudík ocas, tak mu přejme jen to nejlepší :)

Pes je takový jak ho majitel vychová. Samozřejmě každý pes je povahově trochu jiný, ale správným přístupem se dá vychovat většina.
Pokud se vzal z útulku tak se chová dle jeho života jak vyrůstal.
Pokud okamžitě člověk začne se snažit násilím změnit psa, tak to může skončit úrazem.
Jinak co je špatného na tom že si honí ocas, dělá to snad při službě nebo co kdy to vadí účelu pořízení psa ?

Nic v zlom, ale evidentne nie si vodcom svorky a kedze bultici zvyknu mat pomerne silny skus asi by to nebol rad, keby si sa pohybovala pri mne so psom, ktoreho nezvladas.
Nie je pes ako pes, ale myslim, ze zvladnut sa da kazdy, ale akonahle uz raz po tebe vystartoval mas uz len dve moznosti, bud ho daj prec alebo ho zver niekomu skusenejsiemu.
Ak chces amatersku radu na zopar kanaloch chodi obcas v TV taky maly mexikanec zijuci tusim v USA (vola sa Cesar) a so psami to naozaj vie a co je podstatne jeho teoreticke rady naozaj funguju v praxi.
www.cesarsway.com

Dnes je uz vsetko pomenovane tak nonsalantne. Deti uz nie su hlupe, maju len ADHD, deti su vsetky dobre, maju len ADHD, pes nie je nevychovany, ma len poruchu.
Fuj chce sa mi blejt velebnosti.
Chytim psa, zmastim ho ako zito a uz si v zivote nedovoli do mna skocit.
Preco?
Pretoze presne takto sa to riesi vo svorke, ak nejaky mladik nerozvazne skoci do vodcu svorky ten ho nasledne prizabije a karavana ide dalej. Ak to prezije uz si to viac nedovoli, minimalne urcity cas, kym mu zase nezachuti moc nad svorkou.
Kazdy skuseny chovatel ti povie, ze rodina je svorka a vodcom svorky musis byt ty a nikdy nie pes.

Je to mozna tim, ze to neni dobra rada. Ono se to rado rika a casto to plati, ale neni to zadna jistota. Poradit na dalku, kde je problem, je takrka nemozne. Tady je potreba navstivit cvicak,kynologicky klub apod. a obratit se na nekoho zkuseneho, ktery se na psa s vami osobne podiva. Viditelne ho nezvladate...opravdu nevahejte se obratit nekam, nez se stane pruser. Biti a lamani psa nejen, ze nemusi nic vyresit, ale muze to jen vsecko zhorsit.

V pripade vylozene problemovych psu (mnohem horsi pripady) je zaklad ziskani duvery. Ne biti a lamani. Zlomeni psa pomuze na chvili, pozdeji nekoho zakousne. Prevychova spociva v ziskani duvery a takovy pes se ale uz nikdy nedava do rodiny s detma apod. Jen ke zkusenejsim lidem. Ale to jen pro priklad...

Desensky je hnup, ktery psy naopak lame a bije. Vysledkem je, ze vetsina psu je nezvladatelnych a velka cast psu, ktera prosla jeho rukama se utratila. Je to clovek, ktereho vytahla jako senzaci TV Nova, ale cela kynologicka obec se od nej a jeho praktik pravem distancuje.

Pokud chcete pomoci, obratte se na kynology, ne na "hvezdy" TV Nova.

Napriklad Ivo Eichler porada cele vikendy, pomaha s vycvikem i se venuje prevychove psu.

www.ivoeichler.cz

Nevim odkud jste ale.

Ja sice nie som zastanca bitky, ale zase viem, ze pes nie je clovek.
Kecy o dovere mi pridu sice moderne, ale takto to predsa nefunguje. Pes uznava vodcu svorky. Vodca svorky je jeho panom a ked je pes podriadeny vodcovi vsetko funguje. Pes poslucha na povely a na vodcu nikdy neutoci.
Ako sa ziskava vodcovstvo vo svorke? Vacsinou silou. Ano mozes psovi dohovarat, mozes ho hladit a byt k nemu ako kamos, pes ti sice bude verit, ale v pripade nudzovej situacie ta posluchat nebude. Napriklad, ked on osudi, ze si v nebezpecenstve tak zautoci, si predsa jeho kamos tak ta bude branit (aj ked netreba). Keby si vodca svorky zautoci len vtedy, ked vydas na to pokyn.
A to je rozdiel mat psa, ktory "premysla" a je osobnost (to su tie problemove agresivnei zabijaci) alebo mat doma zivy stroj, co ti spravi, co ti na ociach vidi (to su havkovia po drezure).
Samozrejme, co pes to ina povaha, ale svorku bude uznavat vzdy a kazdy.

Kecy tu vedes jen ty. Takove hospodske silacke vyjadreni o dominanci ve smecce. Hezke, nicmene v tuto chvili nebezpecne :)

Vztah mezi psem a clovekem samozrejme je o duvere docela dost.

Nicmene mas sice pravdu, ze pes nesmi byt tim dominantnim v rodine, jenze! Kdyz uz mluvis o smecce, pak bys mel vedet, ze dominantni je alfa samec, pripadne alfa par. V rodine to je casto otec. Muzes mi prozradit, jak tvou poucku o "vudcoviL chces aplikovat v rodine s 2 detma? Dobra, otec je alfa samec. Co deti? Ona hierarchie smecky je trosku slozitejsi a takoveto zjednoduseni neni na miste.

Mame tu psa s neznamou minulosti, ktery muze byt nervozni, bazlivy, vystraseny z veci a tvoje reseni je prijit a zmlatit ho. To ho jiste uklidni a situaci vyresi :) S vetsi pravdepodobnosti se ale stane to, ze priste uz ani nebude varovat, ale zautoci bez varovani. Pes zareaguje na strach tak, jak mu priroda veli a po zkusenosti z minula na sebe uz nemusi ani upozornovat.

Nic nevime o tom psovi, o rodine, o chovani k nemu. Namistrovane kecy o "vudcovi" jsou vylozene nebezpecne. Tu se MUSI navstivit odbornik (ne Desensky proboha!!), ktery uvidi psa i rodinu osobne. Zadna jina rada neexistuje. Naprosto netusime, kde je problem. Jedine, co mohu rict je, ze to neni kompulzivě-obsedantní porucha :-D Jak kolega spravne rekl, pes neni clovek :) Temito neduhy netrpi. To zas je poucka od te druhe blbky z TV ne?

Takze znova opakuju. Neresit blbosti na poradne, neverit lidem, co maji hloupe reci, neverit TV hvezdam...navstivit kynologa, nez se stane pruser.

Ono je pomerne tazko debatovat s demagogom, ktory povie trosku pravdy, trosku nieco prekruti a v niecom vyslovene zaklame. Takto ro robia casto politici, takze sa potom tazko vyvracaju ich bludy.
Najprv v com s tebou suhlasim. Kazdy pes je iny to som uz pisal a kedze o psovi nic nevieme mozeme sudit len obecne. To, ze pes nie je clovek, som napisal ja btw, takze v tomto sa zhodneme tiez;o). Ze nema poruchu som tvrdil uz na zaciatku. Ze nepozname jeho milnulost, povahu to je tiez fakt. Ze vycvicit tazsie zvladatelneh psa s neznamou minulostou je uloha pre profika to je tiez fakt. Vyborne zatial sama zhoda.
Ale tym asi koncime.
Pes nie je clovek, ale pes nie je macka. Je to inteleginetne spolocenske zviera, ktore zije vo svorkach. Ak ta akecpetuje ako vodcu svorky v zivote neskoci do tvojich deti aj keby mu skakali po hlave. Pes vie, ze su to tvoje deti, ze sice nie su vodcovia svorky, ale podriaduje sa im automaticky. Navyse pes vie rozoznat ked nanho "utoci" dieta a ked dospeli, vychovany pes v takomto pripade ustupi alebo zo seb a necha robit matrac.
Mne je jedno ako dotycna dosiahne to, ze sa stane pre psa vodcom smecky, ci silou, chodenim psychologovi, alebo, ze mu kupi najlepsie konzervy v Tescu. Vseobecne rady uz dostala je na nej ako s nimi nalozi.
Mne sa len nepaci, ked sa veci zbytocne komplikuju a zanasaju sa po rokoch nejake novoty ako porucha osobnosti a pod.
Nemusis byt expertom na ppsie plemena staci pouzit hlavu.
Na zaver priklad z praxe.
Otec ma doma bigla (v panelaku). Kto ma(l) bigla vie asi aku maju povest a na tej povesti je aj kopec pravdy. tento bigl nebol iny, od malicke same problemy, rozhryzene veci, nabytok, pravidelne prenasanie ponoziek, papuc, topanok z miesta na miesto a pod.
Riesenim mojho otca bolo napriklad, ze vsetci si museli topanky vykladat hore na botnik, kde nedociahol. Mojim riesenim bol naucit ho, ze to nesmie.
K nasim nechodim kazdy den, takze som na "vycvik" nemal idealne podmienky.
A predsa som to dokazal, dnes moze prist hocikto a nechat si topanky na chodbe a viem, ze sa mu s nimi nic nestane. Uz si mozes odlozit aj veci na stolicku, nabytok uz netrpi a jediny neduh, ktory mu zostal je asi to, ze ked si nechas na stole nieco, co sa da zozrat a on na to dociahne tak to zozerie (uz tak rozbil par tanierov aj).
A ako som to dokazal? Jednoducho. Ked som bol u nasich nechaval som si topanky/papuce vylozene a zakazdym, ked ich zobral za to dostal (dohovor, obcas bitka). Postupne nabral respekt a ked som tam bol nedovolil si nic. Akonahle som odisiel vystartoval po mojich papuciach a zacal ich roznasat po byte. Stacilo par trestov a postupne prestalo aj toto. Vedel proste, ze sa mojich veci dotknut nesmie. Pomerne coskoro si zvykol, ze nesmie roznasat nic a odvtedy je pokoj.
Moj otec tvrdil od zaciatku, ze to sa neda, ze bigl je proste taky, ze takto to robia aj ini bigli z inych rodin co pozna, ze to by chcelo profika na neho a pod....proste dovod preco nie sa vzdy najde.

Mas pravdu, je to hrozne tezke, sam si to prave zkousim a ver, ze naposledy.

Ja naprosto nikde netvrdil, ze clovek nema byt vudcem. Ale uz o prispevek vyse jsem psal, ze alfa samec je jen jeden ve smecce a nevysvetlil si mi to, jak je to tedy s postavenim deti. Vysvetlil si mi, ze vychovany pes vi, jak se k nim chovat. Krasne, ale my tu nemame vychovaneho psa. Mame tu nezvladnuteho psa s neznamou minulosti. Nejpise psa bazliveho, ktery si neni jisty. Znovu opakuji, ze jedina spravna rada je navsteva kynologa. Biti bazliveho psa ho mozna zlomi, ale za 2 roky si muzes precist o tom, jak pes znenadani napadl dite.

Pokud rada "navstiv kynologa" i s odkazem na cloveka, ktery se tomu venuje, ktery se venuje kynologii 35 let, publikuje sve knihy a pise v casopisech je demagogie, pak si nejsem jisty, co je pak tve povidani o papuciach :-D

Ja veci zbytecne nekomplikuju. Duvera mezi psem a clovekem je zaklad, jako kazdeho jineho vztahu. A nebudes tomu verit, ale i vlk ve smecce ma k alfa samcovi duveru a respekt. A neni to ziskane jen silou, jak ty si hloupe myslis. Zadna takto socialni smecka nefunguje jen na pricipu sily. Ale tezko to vysvetlovat cloveku, ktery si jen brouka jednu svou poucku stale dokola.

A tvuj zaverecny priklad, ktery je uplne o jinem druhu chovani a uplne jinem problemu me nezajima. Gratuluju ti k tomu, ze jsi dokazal psa naucit nekousat papuce. To je vse, protoze k tematu je to naprosto irelevantni. Vychova psa je jedna vec. Prevychova uplne jina. Prevychova agresivniho psa pak jeste o level jinde. A postupy opravdu nejsou stejne.

Hele, zvachtlani si reci na pc poradne, pravni ci ekonomicke je v pohode. Ale dat tu nejhorsi moznou radu v pripade bullteriera je vazne nebezpecna vec. Tu jde o zdravi. O psech vis prd, ja se kolem nich hybu celej zivot, vcetne cvicaku a kynologu. Ve sve podstate netvrdim, ze nemas pravdu. Jen ta pravda plati tak u bigla a kousani papuci a tak nejak obecne, ze clovek ma byt dominantni. Ale obecna poucka neni zadnym resenim. Reseni je postupna uprava chovani psa a to prevazne pomoci ziskani duvery a jistoty toho psa. Pricina takoveho chovani je vetsinou strach a tim, ze ho budes bit a rvat po nem to jen zhorsis.

A na zaver postup od pana Eichlera, jehoz kynologickou minulost si muzes lehko dohledat:

Se „svými“ psy pracuji na základě vytvořené důvěry a v žádném případě se nesnažím narušovat jejich osobnost či měnit povahu. Jedná se o intenzivní výchovu a výcvik základní poslušnosti s cílem „ochodit“ psa (tj. důkladně seznámit psa s rušivými vlivy, častý pobyt v tomto prostředí atd.), dodat psovi jistotu a klid a tím pomalu odstranit nevhodné či problémového chování.

Upozornuji, ze je to clovek, ktery uspesne napravil spoustu a spoustu velmi problemovych psu.

Pokud rada "navstiv kynologa" i s odkazem na cloveka, ktery se tomu venuje, ktery se venuje kynologii 35 let, publikuje sve knihy a pise v casopisech je demagogie, pak si nejsem jisty, co je pak tve povidani o papuciach

Toto co si predviedol je krasna ukazka demagogie, pretoze keby citas pozorne to, v com sa zhodneme tak som pisal, ze na problemoveho psa treba profesionala. Napriek tomu si dovolis tvrdit, ze spochybnujem tvoju radu navstiv psychologa.
Problemovy pes je vsak u mna taky, co zautocil uz viackrat, utoci bez varovania, ci priciny, bije sa s inymi zvieratami, zabija domacich mazlickov a pod. Ak pes jedenkrat rafol majitela pochybil sice, ale robit z neho hned problemoveho psa, s ktorym treba utekat za odbornikom...
Ze sa budes posmievat mojmu amaterskemu cviceniu bigla som cakal, rovnako reagoval po cely cas moj otec, ktory ma presviedcal, ze bigl je rasa, co sa nevycvici, ze nie som profik, a preto nemam sancu. Defacto rovnake argumenty a zosmiesnovanie ako u teba.
Nie som profik, ale mam vysledok, pouzil som logiku a pes ma zacal ako prveho v rodine respektovat.
Myslim, ze sa zhodneme v tom, ze dalej uz netreba na seba reagovat, pretoze sa tu zacnu prekrucat myslienky, slova a vyznam viet.