Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Měřáky tepla

Ahoj, mám dotaz. Jsem v pronájmu, na topení nemáme žádné měřáky, znamená to, že měření(rozpočítání spotřeby) v domě je: celý barák/počet bytů, nebo existuje i ji ý způsob, který vy to mohl být? Je to stavba z roku 2006. Dík za rady.

Tak on nikde netvrdi, ze to je nejaka "vyhra", jen ho zajima zpusob platby.

Ocekavam, ze to bude nejakym slozitym vypoctem z poctu osob, z velikosti bytove jednotky a mozna vynasobene nejakym divnym koeficientem v zavislosti na tom, jestli se jedna o stredovy byt apod. Vice by ti snad rekl majitel, pripadne spravce baraku.

bez merákov sa to obvykle rozpočítava pomerovo na každý byt podla vykurovanej plochy plus každému rovnakým dielom spoločné priestory,bez merákov v bytoch sa to inak rozumne rozpočítať nedá....
takže bohužial pokial Ty máš napr. 3-izbový byt a reguluješ si radiátory tak,aby si mal v byte okolo 18-22°C a sused v 2-izbáku ich má celú vykurovaciu sezonu naplno,Ty zaplatíš pomerovo aj tak viac,lebo máš väčšiu vykurovaciu plochu bytu,aj keď reálne by sa podla merákov/ktoré chýbajú/ dalo ušetriť,lebo by si minul menej vykurovacieho média ako on,ale bez merákov v podstate "otužilci" dotujú tých zmrznutých aj keby boli všetky byty rovnaké,inak sa to nedá.
Pokial meriate len vstup celého objemu vykurovacieho média pre celý objekt, tak jediná možnosť to nejako"spravodlivo" rozdeliť bez merákov je len zohladnenie a úprava nákladov na teplo podla velkosti vykurovanej plochy bytov jednotlivých užívatelov,spoločné priestory si potom delíte rovnakým dielom všetci,tam nikto nevlastní viac schodišťa,chodby pred bytmi,tie užívate všetci rovnakým dielom...

Díky za odpověď, ale stále jsem nepochopil, jak tem měřák pozná, že naše patro má X jednotek tepla? Však topení vede od spoda baráko nahoru. Tedy přes toho dole proteče nejvíce tepla nahoru. Nechápu jen ten princip toho, jak to funguje, jak ten měřák pozná kolik jendotek má dané patro, aby to následně rozpočítal.,

No tak třeba je ten měřák v každém patře a tak se od hodnoty toho vašeho odečte hodnota toho nad vámi a tak dál každé patro až nahoru,případný rozdíl v součtu všech proti hlavnímu měřáku v domě se pak rozpočítá mezi všechny uživatele.
Přesný způsob výpočtu spotřeby musí pak majitel domu nebo zúčtovatel tepla doložit při ročním vyúčtování,tj.zpravidla na jaře po skončení topné sezony.

na to je snad i nějaká vyhláška, která základní zásady upravuje. většinou to dělají všelijaké "svinské" firmy, které jsou snad dvě a kdoví, kdo za nima stojí. správa domu by tohle měla vědět. obecně jsou skoro všude měřáky, tam kde nejsou, tak se s nima prostě nepočítá. nerozpočítává se to jenom podle plochy, případně počtu osob, ale i jiných věcí. jsou na to různé koeficienty a záleží i na typu topení, poloze bytu, způsobu rozvodu tepla apd. tohle by měla vědět firma, která dělá správu a rozúčtovává teplo. pokud to neví, měli by odkázat na firmu, která dělá odpočet, respektive rozpočet tepla. mimochodem, podle mě je to všechno v zásadě vo*eb, kterým se v tom udělá akurát zmatek a zakryje se to, že dodavatel tepla si vždy a za každých okolností mastí kapsu a rozpočte se to mezi nájemníky nebo majitele. rozpočítávání slouží jenom k tomu, jak se o to rozdělí, úspora se nikde neprojeví jako celek, dodavatel si vždy účtuje všechno vyrobené teplo. a je v jeho zájmu ho vyrábět hodně, protože z každého joulu má peníz a fixní náklady pořád stejné a poměrně velké...