Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Propadám z matematiky v 9. třídě.

Zdravíčko.Mám problém.Je mi ted čerstvě 15 chodím do deváté třídy a dělá mi problémy matematika.Mám ze všeho až na němčinu dvojky maximálně trojky.Tu němčinu ještě dám do konce pololetí na trojku momentálně z ní mám čtyřku.Ale to co je hlavní problém je matematika :( .Vychází mi čistá pět.Mám pět pětek a nevím jestli zvládnu alespon tu čtyřku na vízo.Při hodinách matematiky se snažím uplně nejvíc dávám pozor zkouším si to.Prostě mi to nejde nechápu vůbec nic.Hrozně se snažím dokonce jsem se přihlásil na dobrovolné hodiny matematiky abych to trochu víc pobíral ale vůbec mi to nejde.Snažím se učit ale já sem na matematiku uplně blbej.Hrozně se bojím že budu mít v pololetí pět.A ještě když se to počítá na přijímačky :( .Nevíte co bych měl dělat kromě toho že víc zabrat ? To už jsem udělal ale furt nic. :(

Některé odpovědi jsou opravdu zajímavé hodně se ptáte co mi dělá konkrétní problém.No všechno... každá nová látka počítání mi prostě nejde.Geometrii celkem zvládám kolikrát jsem měl i jedničku.Ale počítání fakt těžce nepobírám.Momentálně bereme lomené výrazy.Vůbec to nechápu.Netroufám si říci zda-li je to problém můj nebo učitelky ale ve třídě má s matematikou problémy více žáku a zase naopak dost žáků jsou solidní chytráci na všechno počítání.Třeba úplné základy látky vždycky pochopím ale jak se k tomu přidá ještě něco hned se mi to plete.Tohle se nemůže krátit s tímhle protože je v součinu jmenovatel a tak dále a tak dále a vždycky to někde podělám.Nebo třeba nějakou látku bereme už měsíc a já dostanu písemku a nevím stejně vůbec nic.Hodně učitelů mi říká že jsem velmi chytrý kluk a mám logické myšlení a to opravdu nelžu jenže jakmile je hodina matematiky moje mentalita prudce klesá.Už nevím co s tím.Hodně spolužáků se mi látku snažilo vysvětlit ale marně.

Jestli sis náhodou v hlavě nevytvořil psychický blok. Pak bys mohl podvědomě k matice už předem přistupovat s tím, že to prostě nepochopíš, no a ono to pak tak samozřejmě dopadne. To by ale byla věc pro pedagogicko-psychologickou poradnu. Tam by mohli případně objevit i nějaké poruchy učení - např. dyskalkulii.

jop myslím že o někom takovém kdysi mluvila jedna učitelka a myslím že vím kdo to je protože dotyčný dokonce posílá doporučení dyslektikům (nevím jak se to píše) takže je to nejspíše on.Jo stálo by to za to se ho zeptat proč mám tak obrovské problémy se něco naučit v matematice.

Jenže nejdřív bych si to měl asi uležet v hlavě abych neudělal ze sebe blbce.Věřím tomu že dotyčný by byl schopný to svést na to že se určitě neučím a podobně.Ale nejspíš bych to měl asi probrat s mamkou.To by byl docela gol kdyby se až po tolika letech zjistilo že trpím nějakou takovouhle poruchou.Achjo takových proseděných hodin nad učebnicí ... nejhorší bylo když jsme tenkrát asi ve 4. třídě brali dělení dvojciferným číslem.Jak mě to nešlo a jaké jsem měl problémy když si na to vzpomenu je mi blbě ještě ted.

Mě se jen líbí jak tu skoro každý píše že nejsem nejspíš studijní typ aniž by jste o mě cokoli věděli.Vím známky dobré zas až tak nemám ale dneska jsme psali z matematiky a na ni jsem se učil jen co to šlo včera jsem seděl 2 hodiny nad sešitem učil se pak mě to ještě vysvětloval kamarád nebylo to nic mimořádného ale něco jsem vypočítal a já si myslel že to na tu trojku aspon vytáhnu.Dostal jsem za 5.Už nevím jsem z toho dost špatný nevím co dál.

Prominte ale tohle opravdu ne.Je to u nás přísně zakázáno a věřte mi že vedení si to hodně hlídá ... kdyby se na to přišlo hrozí 3 z chování a to já si opravdu dovolit ještě k tomu nemůžu.Můžu sem hodit nějaké podobné příklady ale podle mě je to hloupost protože jak jsem říkal mě nejde nic.. at se učíme v matematice co se učíme nemám z toho dobré známky.Až na geometrii.Geometrií sem si vždycky nahnal dobré známky ale ta se v devítce nebere první pololetí nevím jak to druhé.Takže je to pro mě fakt špatná situace.

Rodičům matematika taky nikdy nešla.Nepamatují si tyhle věci taky.Ale bohužel moc jim vysvětlit nejde že mě to do hlavy prostě neleze.Pořád to svádějí na to že to je z televize že kdybych nečuměl furt na bednu a učím se tak mi to jde přitom na televizi kvůli učení koukám tak hodinu denně víc ne protože se šprtám ale podle rodičů je to pořád málo.Jo s učitelkou jsem to probíral už mnohokrát na doučování.Ale prostě abych vám to vysvětlit přímo co se mi honí hlavou když mi to vysvětluje.Já jí nestíhám.Prostě když mi to vysvětluje třeba 3x po sobě tak já vždycky zapomenu na nějaký krok je to tak strašně složité že si nepamatuji nikdy co udělat s tímhle a co zase s tamtím.Maximálně se na to snažím soustředit ale prostě těch postupů a podmínek je tam tolik že vždycky to někde podělám.

kozakl, 22.10.2016 13:24 ...Hele, neděláš si z nás tak nějak legraci ?

Mně to taky tak začíná připadat. I když se ten šmudla bojí dát sem kopii své písemky, snad by sem mohl dát nějaký svůj domácí úkol, jak to řešil, co mu vyšlo a co mu podle výsledku na konci učebnice vyjít mělo.

Mne to tiez tak pripada, 2x som hovyzval nech sem hodinejakypriklad, ktory nevie a ukaze ako postupoval pri rieseni a on si stale mele svoje, sprtam, makam, ucim sa a vysledky su v hajzlu a vy nico mne neviete.
Ja uz viem, ze ma chut pomahat mu presla, pretoze nie je schopny reagovat na zakladne podnety a len sa stazovat. Ono sa nie je potom, co divit, ked niekto na vyzvu "ukaz priklad a postup ako si ho skusa riesit" zareaguje tak, ze ucil som sa, nedal som to a vy nic o mne neviete.
Tak nech kludne guluje tu matiku az do konca deviatky.
ZNacim vyriesene.
P.S. Pomoct vieme vacsinou len tomu, kto o tu pomoc naozaj stoji.

Kozak i matematika se dá šprtat :) prostě sem si to pořád procvičoval snažil se něco vypočítat.A vy všichni ostatní no ono mám celkem omezenej pc na půl hodiny kvůli těm známkám.

Takže jak jsem slíbil:
Počítali jsme tohle

3m+n 4n
---- - ---- =
m-n m-n

pak ještě daleko složitější.Třeba tento jsem podělal.

Mockrát děkuji za to že se mi snažíte pomoci. (neříkám že každý kdo reagoval na post nepomohl)

ano je to odčítání zlomků a omlouvám se že jsem to napsal předtím tak krkolomě.Ted si připadám přesně jako ve škole když tohle probíráme.Věřte mi nebo ne, z tohoto obrázku jsem to pochopil lépe než ve škole.Můžu se zeptat.Jakou mínus jedničkou ?

Budu vypadat hloupě.Ale když to vynásobím teda -1 tak to se nějak prohodí ty písmena ? Nebo jak můžu násobit písmena s čísly ? Já vím že to asi bude vypadat jako když z vás dělám pitomce ale já to vážně nechápu.

Aha už to trochu začínám pobírat ale jsem na tohle dost pomalejší takže díky že jste se mnou neztratil trpělivost.Ještě mi dělá dost problémy když je toho tam víc.Třeba odčítání třech nebo čtyřech zlomků najednou.V tom se ztratím vždycky na 100% :/

Hmm, to vypadá opravdu na hodně vážný problém, nebo spíš pytel problémů.
Myslím, že kdybych sem napsal stejnej příklad, jako byl výše vyřešen, a jen změnil pořadí zlomků nebo místo "m" a "n" napsal "r" a "s", nepohneš s ním. Je to prostě tím, že matiku šprtáš, ale nechápeš. Pak narážíš na problémy opravdu na každým rohu.
Je fakt škoda, žes to nechal zajít takhle daleko, to už v devítce nedoženeš.

klid, matematik si utvrzuje své alibi, že 1+1 se nemusí rovnat dvoum. počítal jsi někdy bez vzorců? vzorec a + b = b + a se rovná 1+1=1+1 což je exaktní výpočet, který se nehne, ale nic neřeší. je to archetyp výpočtu

zkus si zahrát tangram- je to starobylá hra o počítání bez vzorců ve skládání tvarů.

... i matematika se dá šprtat :)

NEDÁ! A něco o tom vím, vystudoval jsem VŠ matematického oboru.

... prostě sem si to pořád procvičoval snažil se něco vypočítat ...

Prvně musíš POCHOPIT, procvičovat bez pochopení můžeš do aleluja a stejně to bude na dvě věci (to už vidíš sám). A procvičování fakt není šprtání!

Taky mě zaráží, že to řešíš až v devítce, tos měl začít řešit minimálně před 2-3 roky.

Já jsem na VŠ byl přidělen do specializace "Spojovací technika" (telefonní ústředny) a jediné co jsem tam pochopil bylo, že to v životě dělat nechci (a taky jsem to nedělal). Po škole jsem se věnoval oboru co jsem k němu přičuchnul v rámci studentské vědecké činnosti (proto radím vysokoškolákům, aby se nespokojili s tím co jim lejou do hlav pedagozi při normální výuce, ale zapojovali se i do jiných aktivit co jim škola nabízí), pracoval jsem v konstrukci, byli tam mladí schopní kluci i na pozici nižších šéfů, mohl jsem se jim koukat přes rameno a tam jsem se toho naučil hodně.

Tuhle poradnu jsem ukazoval manželce (své vlastní), vzpomněla si, jak tchán připravoval vnuka na zkoušky na VŠ a zjistil, že vnuk plave ve zlomcích co se učili (měli učit) v sedmé třídě.
Na tazateli se IMHO podepsalo naše školství - jak učitelé mohli tazatele nechat dojít až do devítky s neznalostí základních věcí?
Hlavně, že se v našem školství řeší 3,14čoviny:

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/369665/ reforma-skolstvi-odnese-to-i-vase-dite-rika-odborn ik-na-vzdelavani-martin-odehnal.html
http://archiv.ihned.cz/c1-64734570-deti-se-budou-u cit-programovat-novinka-ve-vyuce-ma-byt-povinna-uz -od-prvni-tridy

To už bylo naznačeno ve vláknu, kde jsi se jmenoval: "WayneGretzky99". A hlavně se nesnaž lidem nabulíkovat, že to je někdo jiný! Že ostatní považuješ za blbce, neznamená, že to blbci jsou, ba právě naopak.
K tomuto vláknu. V podstatě je vyřešeno, celou základní školní docházku jsi proflákal a teď už to nedoženeš. Život sis v podstatě zpackal sám svou leností, neochotou, nedisciplinovaností. Jakou úlohu v tom hrají rodiče, to už je jiná.

V matice jsem nikdy nijak nevynikal, jsem spíše typ na jazyky. Na základce jsem sice měl jedničky, ale teď na střední(gympl), ve druháku jsem rád za trojky. Ale vím čím to je- neučím se. Chápu, že matika se nedá naučit, spíše pochopit. O co ale jde- nesnažíš se. Vím, že si myslíš, že ano. Že si myslíš, že šrotuješ co to dá. To není dost.

Osobně, když něco v matice vážně nechápu a nemám nejmenší potuchy co bereme, tak se zeptám ve třídě. Snad jste normální kolektiv a určitě tam máte někoho komu matematika opravdu jde a rozumí ji. Zeptej se ho. Rozhodně se nestyď, lepší se zeptat a být za vola, že neumíš matiku než se nezeptat a opravdu volem být. Spolužák/ spolužačka ti to určitě vysvětlí lépe jak učitel(ani ne tak kvůli tomu, že jim to jde lépe, ale spíše kvůli tomu, že se na tebe zaměří jako na jedince).

Další fígl je, že si opíšeš celý příklad i s řešením a v každém kroku si napíšeš co, že to vlastně děláš. Napiš si k tomu i výjimky a pravidla, proč tomu tak je. Tohle opravdu hodně pomáhá a krk mi to zachránilo nejednou.

Mimochodem, je teprve první pololetí. Pokud neplánuješ jít na nějakou školu s maturitou(nedoporučuji, matika je povinná u maturity), tak to moc neřeš. Ano, první pololetí devítky se píše na hodnocení, ale na učňáku to moc řešit nebudou. Navíc, pětka v pololetí nikdy nikomu neublížila(navíc, stále to můžeš opravit na 2, klidně i na 1).

Zeptej se matikáře jestli by nešlo domluvit doučování. Hodiny navíc jsou fajn ale ty potřebuješ aby se ti někdo aktivně při výpočtech věnoval arikal codelas špatně. Mě matika nikdy moc nešla. Na první škole sem z ní propadal celkem pravidelně (technický obor) pak ale přišel můj zachránce bývalý učitel matematiky a za měsíc doučování sem byl schopen nejen prolizt ale i jezdit nasouteze. Jinak tu školu jsemnedodelal ale jiného důvodu. Nastoupil jsem pak na jinou školu na opět tech zaměření (strojírenství) a díky tomu jednomu měsíci kvalitního doučování sem byl schopen odmaturovat z matiky. Stačí vážně chtít. Ale dost dobře znám tvou situaci kdy ti hoří uprdele máš čtyři bůra že čtyř a nechceš pětku na pol. Domluv sesucitelem a snaž se ale většinou se stává že pololetí budeproste špatný hlavně to vylepší na 2.pol ;) hodně štěstí ;)