Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ČSA/ČSLA v Psychiatrické léčebně Bohnice

Dobrý den,

před vlastním dotazem bych chtěla zdůraznit, že jsem ohledně armády laik, spousta výrazů nebo pojmů
a obratů mi nic neříká, takže se mi hrozně těžko vyhledávají informace. Budete-li mi odpovídat, pokuste se
prosím používat obecnou češtinu, nebo odborné obraty (v případě armády „bojuji“ téměř se vším) vysvětlit.

Hledám informace k příbuznému, který v době od 1. 8. 1954 do 30. 7. 1956 působil jako rotný z povolání,
pravděpodobně u PLOSÚ, jež tehdy sídlila v Psychiatrické léčebně Bohnice (PLB).

Momentálně bych si ráda upřesnila působení ČSA/ČSLA v PLB. Zatím jsem se dozvěděla, že ČSA/ČSLA
měla mít v PLB k dispozici 19 pavilónů (nemocnici zůstalo 17). Hledám, které pavilóny „spadaly“ pod armádu.
(Zajímá mne hlavně období 1954-1956.)

Při hledání jsem narazila na některé nesrovnalosti, které nemám jak/kde ověřit.
Příbuzný měl vojenskou odbornost zdravotník (ČVO 135), ale byl pověřen kontrolou hlásek.
Zajímalo by mne, co mohl zdravotník dělat v PLOSÚ, a jak se dostal ke kontrole hlásek.

Mám k dispozici vojenskou knížku a dvě průkazky, mohu doplnit další údaje.

Pamětníky tu asi nenajdu, ale možná byste mne někdo mohli nasměrovat,
kam nebo na koho bych se mohla obrátit.

Děkuji za Váš čas i odpovědi.

Možná to zkuste tady,mohli by něco vyhledat.Je to sice asi vše placené,ale celkem lidové ceny,pokud to nebude moc listin:
Vojenský ústřední archiv
ceník-až dole na stránce

Jinak jsem vypátral,že tam asi byli dělostřelci

v 50. letech 20. stol.byla část léčebny vyklizena a do vyprázděných objektů byly umístěny dvě (71. a 72.) divize PVOS (protivzdušné obrany státu). Baterie vyzbrojené ruskými 85mm protiletadlovými kanony byly rozmístěny po okolních polích.

-PLOSÚ přejmenovali na PVOS.

151. protiletadlový dělostřelecký pluk
byl do 30.09.1957 dislokován v Praze-Bohnicích
Od 01.10.1957 do 30.09.1959 v Praze-Ruzyni
Jako "dělostřelecký" ukončil svoji činnost 30.09.1959.
01.10.1959 byl reorganizovaný na:
159. protiletadlový raketový pluk
a po dobu eistence (do 31.08.1961) byl dislokován
v Praze-Ruzyni

Třeba by pomohlo i číslo VÚ z té vojenské knížky.A že zdravotník chodil do služeb na hlásky,to bylo tehdy docela možné,prostě neměl moc práce s ošetřováním a tak dostal důvěru a rozkaz a šel hlídat svoji socialistickou vlast.