Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kde sa dopatrat udajom o vyvoji mnozstva kyslika na Zemi za posledne storocia ?

Mam za to, ze celkove mnozstvo kyslika na nasej planete kontinualne klesa. Moje domnene dovody su:
- viac ludi - viac dychania
- viac hospodarskych zvierat - viac dychania
- rozvoj leteckej dopravy - spalovanie kysliska prudovymi motormi (neviem presne ako. ale nie ako palivo)
- menej zeleneho porastu, pralesov
- ...

Logicky musi mnozstvo kyslika stale klesat, ale ako to dokazat, ci sledovat ?
Nas mozog hopotrebuje dost, ale tymto tempom budeme 'hlupejsi' mozno z nedostatku kyslika. Mozog bude degenerovat.

Neda sa vyrobit pristroj, ktory by z morskej vody napr. pustal do atmosfery cisty O2 ?

Myslím, že kyslíku je zatím ještě celkem dost.

Ale odpovím na poslední otázku. Zcela jistě se dá vyrobit přístroj, který by z mořské vody pouštěl do atmosféry čístý O2. Má to jen několik málo problémů:

1. Proboha proč?
2. Kdy začneš řešit problém, že ubývá mořské vody na zemi? :)
3. vzduch který dýcháš je z většiny tvořen dusíkem. Čistý kyslík je pro člověka toxický...a mimochodem taky výbušný.
4. velká část kyslíku není tvořena fotosyntézí suchozemských rostlin,ale naopak fotosyntézu fytoplanktonu. Tvým řešením nezabráníš kácení pralesů, ale ještě ohrozíš i tohle.
5. Muselo by to valit obrovské množství kyslíku do atmosféry. Nad tímto přístrojem by byla oblast, která by byla toxická...až do distribuce kyslíku větrem.
6. Až změníš poměr kyslíku a dusíku v atmosféře, pomůžeme si? :)

Obecně bych to zhrnul asi takto: Plácáš nesmysly a obecně radím, více se vzdělávat a méně se věnovat rádoby chytrým myšlenkám.

27. ledna 1967 Apollo 1

V důsledku závady na kabeláži kabiny přeskočila jiskra, která v atmosféře tvořené čistým kyslíkem způsobila požár, při němž všichni tři astronauti zahynuli

Na následky požáru v atmosféře naplněné kyslíkem zemřel roku 1961 také sovětský kosmonaut Valentin Bondarenko, když po ukončení lékařských testů jím odhozený kousek vaty namočený v ethanolu dopadl na žhavou elektrickou desku. Tato nehoda ovšem byla Sovětským svazem dlouho tajena.

Takže pravdu máte oba,i když u toho Rusa to bylo v přetlakové komoře a ne v kabině kosmické lodi.