Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Konec Pracovní Doby

Ahoj, chci se zeptat na Váš názor. Manželka pracuje ve třísměnném provoze.Ranní směna 5.45-13.45 atd. Zajímá mě tohle. Když končí, při odchodu z pracoviště odpíchne konec (13.45) a jde na šatnu, ovšem zaměstnavatel trvá na tom aby z firmy (u vychodu je turniket) odcházeli zaměstnanci až 14.00, v žádném případě dříve. Mám za to že v okamžiku kdy odpíchne konec pracovní doby, ji už zaměstnavatel nenůže nutit aby zůstávala ještě patnáct minut jen proto, že on to tak chce. Tak si říkám jestli nemám poslat udání na inspektorát práce neb mi to přijde jako obyčejná buzerace ze strany zaměstnavatele, která není ničím opodstatněná.

Zakonik prace 65/1965 Sb.
§ 88

(1) Zaměstnanec je povinen být na začátku pracovní doby již na svém pracovišti a odcházet z něho až po skončení pracovní doby.

(2) V kolektivní smlouvě lze sjednat, nebo ve vnitřním předpisu stanovit, jakou dobu z doby potřebné k osobní očistě po skončení práce lze započítat do pracovní doby. To platí i pro zaměstnavatele, kteří neprovozují podnikatelskou činnost.

Takze zalezi jaka je skutecna pracovni doba a co je v kolektivni smlouve.

Asi by bylo dobré, kdyby se poradila se svým šéfem. Nebo s odbory, jsou-li tam jaké.
Jde o to, co dělá, jestli předává stroj v chodu pracovníkovi co nastupuje na další směnu.
Ale pokud její pracovní doba končí v 13.45 tak si nedovedu představit, že by ve 13.45 skončila práci a už ve 13.45 si odpíchla konec. Nebo to odpíchnutí konce dělá přímo na svém pracovišti?

pokial si všimneš,tak tam píše,"odpichne si koniec a odchádza na šatňu",z toho sa dá vydedukovať,že píchačky sú priamo na pracovisku,ak by autor dotazu napísal,že odíde z pracoviska na šatňu a až potom pri východe z objektu si odpichne odchod,nebol by dôvod sa domnievať,že píchačky sú priamo na pracovisku....ale zasa pokial strávi priamo na pracovisku stanovený počet hodín priamo od príchodu na pracovisko až po odchod z neho,zamestnávatel nemá právo požadovať tráviť v práci dlhšiu dobu,než bolo dohodnuté v pracovnej zmluve,pracovnom poriadku a kolektívnej zmluve,ak sa teda píchačky nachádzajú na konkrétnom pracovisku,na ktorom pracuje,nie niekde na hlavnom vchode/východe z objektov zamestnávatela a z tohto hlavného vchodu ešte musí zamestnanec ísť niekde do nejakého konkrétneho objektu,kde sa konkrétne pracovisko nachádza a aj tento príchod zaberá určitý čas,tam potom musí počítať s nejakou časovou rezervou aby priamo na pracovisku strávil kompletný dohodnutý pracovný čas,ak má na peracovisku podla dohody stráviť 8 hodín a príchod od hlavného vchodu trvá napr.10 minut a píchačky sú pri hlavnom vchode,tak zamestnávatel má právo skrátiť odpracované hodiny pokial bude mať dotyčný pichnutý príchod 5:45 a odchod 13:45,podla toho nestrávi na pracovisku 8 hodín,lebo 20 minút mu trvá príchod a odchod a plus čas na prezlečenie/hygienu etc...