Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pobyt v jiné zemy

Stěhuji se do Německa za prací a mám po škole, tzn že jsem student dokonce srpna co bych měl všechno udělat než odjedu ? Práci už mam téměř zajištěnou od července. Vrátit se do z5 do ČR vplánu nemám.
Předem díky.

To sa opytaj v tej praci ze co mas udelat.
Spat uz mas kde? Najomny byt nedostane hockto a ked tak kaucia 3mesacny najom a prip. plus provizia dilerovi, splatne hned ked zacinas byvat. Zamestnavatel ti s bytom a papierovackami pomoze ak ta skutocne chce. Prip. budes nacierno a spat niekde v ubytovni, ak to je nejake podavanie tehly na stavbe, kym niekoho nezavru. To si dohodni s nimi.

Tak si vyries aspon ze kto bude platit zdravotne a socialne a kde, ked skoncis to studium. Ak sa neprihlasis na socialny/nezamestnany urad alebo legalne do prace, tak si zdravotne musis platit sam. Socialne je dobrovolne.
Ked ta zamestna legalne v D tak si urobis zdravotne tam, socialne prihlasi zamestnavatel. V prvom rade by si mal so zamestnavatelom riesit ze jak bude ten vztah ci oficialne pracovny pomer alebo nejaky ojeb.
S prehlasovanim pobytu sa netreba ponahlat ale ak sa zamestnas tak sa treba tusim aj prihlasit tam na pobyt a v CR odhlasit.

Prasak: ale jo pojistovna je jasna, ja v tom prispevku mela spis na mysli jen ten samotnej pobyt. V Nemecku je povinnost se prihlasit na urade, pokud tam jsi dyl nez 2-3 mesice, pracujes tam, chces si otevrit ucet u banky, prihlasit elektriku a podobny veci. A kdyz se prestehujes v ramci Nemecka, tak opet prihlasit. Kdyz odjedes do zahranici, odhlasit. U nas nic takovyho neni, pokud vim. Maximalne tak trvaly bydliste, ktery ale stejne vubec nemusi reflektovat tvoje skutecne misto pobytu.

Jinak MM, odhlasit z pojistovny se da jeste pred prihlasenim k jine :-) Ja se odhlasovala ve stredu s tim, ze pojisteni mi skonci v nedeli, a naopak na nemecke pojistovne jsem se prihlasovala tentyz patek s tim, ze pojistena budu od pondelka. Takze i tak se to da, kdyz uz mas nejakej konkretni plan.