Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hledání práce.

Ahoj všichni.
Potřebuji radu. Na konci května se mi podařilo dokončit středoškolské vzdělání s maturitou. (Obchodník - specialista na IT). Vysvědčení dokonce dopadlo daleko lépe, než jsem předpokládal. Asi 5 dní na to se mi ozval jeden známý, že by pro mě měl práci, ovšem nebyla to ledajaká práce. Byla to věc, po které jsem vždycky toužil tj. řízení dodávky a rozvážení věcí. Spadlo mi to do klína jak z nebe. Práci jsem dělal asi 12 dní a každej den mě to hrozně bavilo, ale jednoho rána jsem se prostě necejtil dobře, vyjel jsem a cejtil jsem, že na mě jde únava. Zívnul jsem a říkám si "až to bude možný, tak zastavim a třeba se projdu". Jenomže to byl docela dlouhý úsek a já jsem usnul. Vím, možná si teď říkáte, že jsem mladý hovado atp., ale řidičák mám 4 roky, vlastní auto taky, za sebou tak 80 000km bez nehody (semtam škrábanec/ťuk) a nikdy by mě nenapadlo, že to příjde takhle rychle. V autě bylo 30+ bez klimatizace a prostě se to nějak všechno sečetlo, najednou tma a BUM!. Auto na odpis, 2 dny v nemocnici, ale mně se zázrakem nic nestalo. Jsem naprosto v pořádku, akorát mě trošku bolí za krkem. Na 90km/h do stromu s plnou náloží to jde... Zaplatil jsem pokutu, opilej jsem nebyl a doufám, že všechno zaplatí pojišťovna. Jenže jsem 3 týdny na neschopence (čekám na nové brýle) a nevím, co teď dál. U toho pána jsem měl zkušební dobu 3 měsíce, takže mě asi vyhodí, tak jsem se chtěl zeptat, na co si dát pozor při hledání práce? Ve škole nás učili hlavně to, jak se práce dělá, ale jak ji hledat už ne.

Když koukám na inzeráty, tak mi příjde, že najít slušný zaměstnání s ohodnocením 20000CZK+ (a to je ještě určitě v hrubym?!!) je nadlickej úkol. Navíc skoro nikde nepožadují maturitu. Proč jsem ji teda dělal? Nejvíc mě dostalo, když nějaká společnost inzerovala práci, požadovala VYSOKOŠKOLSKÉ vzdělání a nabízela 14000CZK (a možná ještě v hrubym) :D. To jsme jako stát opravdu tak v hajzlu, nebo se mi to jenom zdá?

Děkuji za případné odpovědi. :-)

Mzda se VŽDY uvádí hrubá. Čistá mzda je totiž záležitostí mezi tebou a státem, jemuž odvádíš daně a pojištění. Někdo má totiž daně nižší a někdo vyšší (slevy na děti, ZTP, odpisy hypotéky, to vše se pak dorovná při ročním zúčtování daně), takže čistou mzdu ti žádnej zaměstnavatel nezaručí, akorát tu hrubou.

Chceš 20 litrů hned po škole? I to jde, ale obvykle ne v základu, bohužel, cesta vzhůru vede buď dovednostmi v žádaným oboru (sháníme šikovný mechaniky-elektroniky na údržbu, nabídka překračuje tvůj požadavek), nebo jako obyčejnej fachman se spoustou příplatků (to zahrnuje přesčasy, bonusy, často práci o víkendu, typicky nonstop provozy).

Pokud nechceš zahodit svoje vzdělání a baví tě to, snaž se hledat práci v oboru. Zvláště v IT ti rychle ujede vlak.
Jo, jak psal Wikan - hledat práci tam, kde máš jistotu dojezdu vlakem, busem. Pokud se tam dostaneš jen a jen autem, tak v případě nehody, či poruchy, se nedostaneš do práce.

"Chceš 20 litrů hned po škole? I to jde, ale obvykle ne v základu"

Jde to úplně v pohodě i mnohem víc.
Jenže to by musel vystudovat nějaký užitečný obor. Jako např. automechanika, klempíře, kuchaře, apod. Tam se dostane bez problémů na nástupní plat i přes 30k (uvažuji samozřejmě Prahu).

Pokud vystudoval to, co vystudoval (obchodníka - pro kterého je nejdůležitější nakonec stejně jenom praxe a komunikace s lidmi, znalosti může mít skoro nulové), tak to je pak tak na toho řidiče dodávky...

Nějak se tu nechci pouštět do vášnivých debat, každopádně to, co píšeš, je blbost. A já na to reaguju jen proto, aby si nemysleli čtoucí, že to blbost není.
Třicet tisíc měsíčně, to dělá nějakých 180 korun na hodinu. A tu dvoustovku má i pomocnej dělník. Bavím se všeobecně o pracích manuálních, aby bylo jasno.

Tak v tom pripade jsem asi taky mimoradnej talent, po skole jsem nastupoval za 250/hod (cistyho). V ty firme se mi plat kazdej rok zveda...
Nevim, proste staci umet se normalne prodat a nebyt uplny jelito. Dneska maji firmy fakt brutalni problem najit normalni lidi, ptz kazdej je fakt levej a pripadne na nej neni spoleh.
Prace je mraky a platy jsou vicemene smluvni (lze vyjednat cokoli).

Vyučenej prodavač nejspíš v Albertu dvě stovky nedostane, ale řemeslníci? Viděl jsi někdy elektrikáře dělat za stovku na hodinu? Instalatéra? Kominíka? Nestavební autoklempíř nebo galvanizér?
Psal jsem, že se bavím všeobecně o pracích manuálních. Já chápu dvoustovku na hodinu jako brigádnickej plat.

Coz je samozrejme dost smutny, ale uprimne, dost lidi si za to muze samo. Kdyz clovek neni spolehlivej, nemuze uplne ocekavat normalni plat.
A pak dal, pokud je nekdo v pohode s tim pracovat za 13k cistyho, tak jako je to jejich vec, ale zit od vyplaty k vyplate a doufat ze se neco neposere, to mi prijde trochu smutny.
Jasne ze to nejde pausalizovat na vsechny kraje, profese apod, ale i v Praze je mraky lidi ktery brecej jak domu nosej 13k cistyho a maj sotva na najem.
Pritom by vazne stacilo prestat brecet a fnukat nad sebou, trochu se vzdelat a posunout se. Ale bohuzel, cesi jsou proste lenosi.

vopičáku, ty to vidíš ze svého pohledu schopného a znalého (všiml jsem si na PC větvi). Věř ale, že jsou lidi, co chodí do hokny, protože musí, a kteří toho fakt moc neumějí a není na ně spoleh, nebo naopak umějí jen to, co každý druhý (např. povolání "prodavačka"). Tam je to tristní i dnes, přesto, že "nejsou lidi" (a lepší se to jen pomalu).

Lidi se nechtějí stěhovat za prací nebo dojíždět, a toto je výsledek. A ti, co dnes berou 13 i v Praze prostě za víc nestojí - znám pár takových "nekňubů" (prosím, je to bez urážky, ti lidé prostě vidí podstatu života jinde, než v běžné práci - ať je to z důvodu "lenosti", nízkého intelektu, nebo zájmu o okrajové záležitosti, popř. životní filozofii)

Tenhle pohled beru, samozrejme to nebylo mirene jako nejaky pohrdani nebo neco podobnyho, to fakt ne. Vim ze jsou lidi kteri toho moc neumeji a neni na ne spoleh (aka tvoji neknubove), ale na druhou stranu mi prijde trochu zpatecnicky se s necim podobnym smirit (prevazne mysleno neznalosti - napr. ze clovek neumi jazyky apod) a zit s tim do konce zivota. V tom vidim asi nejvetsi problem, ani deti, ani normalne pracujici nemaji zajem se nikam posunout (jasne, jsou i vyjimky, ale je jich proste malo).

Proste mi prijde smutny chodit do prace jenom abych prezil (jak uz jsem rikal, proste stereotyp od vyplaty k vyplate).