Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nemoc z klimatizace

Ahoj,

jsem na vazkach, zda se zeptat na pravni poradne nebo tady. Nechci ale jen vylozene pravni rady, tak to davam sem.

Jde o to, jak prinutit zamestnavatele spravne nastavit klimatizaci v budove. Bohuzel jde o vetsi statni organizaci, kde je chaos a tudiz se se mnou nikdo nebavi a nedari se mi normalnim zpusobem (rozmluvou) s lidmi, kteri pracuji jako technici a klimatizaci maji pod palcem, si vynutit spravne nastaveni klimatizace.

V soucasne dobe je nastavena na 23 stupnu, pricemz nam venkovni teploty lezou i na 35 stupnu, coz je velky rozdil, lekari bezne rikaji, lehce se da docist i pres Google na ruznych webech, ze rozdil teplot v klimatizovanem prostoru a mimo nej by mel byt 5 stupnu, no u nas to bylo v minulem tydnu 12 stupnu a ja z toho po dvou dnech v praci onemocnel. Mel jsem do utery dovolenou a chodil jsem tak do prace jen dva dny a uz jsem byl nemocen. Dnes jsem si vybral placene zdravotni volno, ktere zamestnavatel poskytuje, takze mi to je jedno, ale stve me, ze vzhledem k bolestem hlavy urcite ani zitra nebudu moc vyrazit za vikendovym sportem a obavam se i o nedeli, to uz mi nikdo nezaplati.

Premyslim o tom v pondeli napsat otevreny dopis (email) rediteli, zaroven to vyvesit na nastenku a pozadat ho, aby s tim neco delal.

Nevedeli byste nejaky odkaz na studii pripadne i nejake pravni zdravotni normy, ktere by mi potvrdili, ze rozdil 12 stupnu je prilis velky, abych podporil sve argumenty, aby bylo prislusnym zamestnancum narizeno klimatizaci nastavit na nizsi rozdil teplot?

Ziadna norma neexistuje, apson u nas nie, pretoze tento problem som videl (ne)riesit uz vo vela firmach, od malych az po velke, kde su odbory a nic sa nevyriesilo. Nie je len problem na kolko stupnov ne klima nastavena, ale aj kde je umiestnena. Ovladanie klimy si totizto asi vsade kde som to videl nastavuju zamestnanci a ten co sedi pod klimou je vo svetri a napriek tomu chyti zapal priedusiek (klima vyusuje sliznicu) alebo reumu (najcastejsie v ramenach) a ti co su dalej nadavaju, ze je teplo a potia sa.
Rozdiel ma byt maximalne 5 az 7 stupnov, ale ten je odporucany pokial casto menis prostredie (napriklad auto, ze za den parkrat vystupis a nastupis).
Pokial si 8h v miestnosti, kde je nastavenych 23 stupnov je to v poriadku bez ohladu na vonkajsiu teplotu.
Btw ak zacnu byt zamestnanci chodri z klimy a su PN je to skoda najma pre zamestnavatela.

U takychto clankoch, ktore nieco tvrdia mi vadi, ze nie je mozne priamo z nich zistit odkial cerpaju informacie.
Kde je ten zakon, co sa tam spomina, respektive novela? Cislo? Paragraf? Preco sa dalej uz spomina nariadenie vlady a uz sa neodvolava na novelu zakona?
Mne to pride ako vycucane z prstu.

Jaq predsa nepisem, ze som to nevedel najst, ja som len poznamenal, ze tie odkazy by tam seriozne pisany clanok mal mat.
Slusny clanok svoje informacie podpori zdrojmi hlavne, ked operuje s pravnickymi pojmami.
Nariadenie vlady nie je zakon, v clanku sa raz spomenie nariadenie vlady a hned na to zakon. Takze clanok pise o com? Pritom je to celkom dolezite aku vadu ma v CR nariadenie vlady (malo by byt definovane v ustave), ale to sa mi uz hladat nechce samozrejme.
Navyse nariadenie vlady z tvojho linku sa odvola na tabulky, ktore tam prave nie su, takze overit si tvtdenie clanku o teplotach priamo z linku nie je mozne.