Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vůbec nevím na jakou školu jít.

Zdravím.Je mi 15 let a měl bych takovej problémek.
Na tuto poradnu jsem narazil náhodou snad mi pomůžete.Nemůžu se za boha rozhodnout na jakou mám jít školu po 9. třídě.Už jen rok mi zbývá abych se rozhodl a děsí mě to.Známky mám bídné - hlavně matika tu jsem měl za 4 jinak sem skoro všechno uhnal na tu 3.Největší problém mě dělají rodiče naprosto mi házejí klacky pod nohy.Jen co doma začnu mluvit o škole hned se zas ptají: a co chceš vůbec dělat po devítce ? Jenže nejhorší je že když něco řeknu že by mě to třeba zajímalo řekněme třeba kuchař (to by mě v celku i bavilo) tak to je hned: vždyt o tom nic nevíš a hned chceš jít na školu ? Jediné co si vařil je tak čaj.Ale nejhorší je když pořád doma vytahují to že mě nic nebaví a nezajímá to mě uplně psychicky ničí.(Ano i 15 letý kluk ví co je psychika).Hlavní můj problém je že ani snad na ruce šikovnej nejsem.Ve volném čase se věnuji Hokeji,florbalu,hokejbalu a občas inline hokeji.Ale pro rodiče je tohle prostě nic a hned mě nic nezajímá sem lempl největší a podobně.Taky jsem přemýšlel nad sportovní školou ale na to si vůbec nevěřím je to téžké.Nejvíc se bojím toho že když si vyberu nějakou školu tak hned to doma bude že o tom nic nevím a proč bych tam chtěl lízt a tak dále.Je to hrůza.Nejlepší je že ani moji spolužáci vůbec nevědí kam jít.Asi přemýšlím že půjdu tam kam půjde můj nejlepší kamarád protože jsme na tom uplně stejně s vědomosti a se zájmy a kašlu na to.Stejně potom můžu dělat něco jíného.Už si stím vážně nevím rady.Ale nejhorší je to asi stěma rodičema který mě v ničem nepodpoří to mě fakt štve.
Všem tady moc předem děkuji za odpovědi.
Změna kategorie, původně: Hobby (Kurt)

Mnohokrát děkuji za odpověd.Jop sportovní škola je se zaměřením na něco.Sice nevím jaké to má uplatnění ale chodil bych na školu která je o něčem co mě moc baví.Rodiče mě nenavrhují vůbec nic.Prostě to je děs.Nic mě nezájíma sem lempl měl bych si něco vybrat.OK něco třeba navrhnu a hned nojo stejně o tom nic nevíš tebe to vůbec nezajímá a podobně. :-(

Tak tohle mě dost urazilo.Najděte si něco o tom jméně.Je to můj vzor je to prostě můj hrdina.Kdyby jste měl tolik peněz jako on a hrál tak výborně jako on mluvil by jste jinak -_- .Nechci vypadat drze ale tohle bylo trochu přes práh...

Rád bych kdyby jste se tomu vyjádřil protože absolutně nechápu váš výrok.Každé druhé děcko/dospívající kterého potkáte na ulici má nějaký fotbalový dres mesiho nebo nějakou takovou věc na tričku a bůch ví co a já si dám do jména nejlepšího hokejového hráče všech dob a hned je to špatně ?

:-)Jen bych chtel zareagovat ohledně známek, osobně jsem na střední měl průměrné známky. Rodiče se pomalu smiřovali "jen" s maturitou... Ale dnes jsem již 4. rokem na FSI, ale pravda, svůj laxní přístup k učení jsem musel hodně rychle přehodnotit..

Mě nejvíc dělá problém matematika prostě v ní plavu už od 4. třídy.Snažím se jí pochopit ale nejde to.Mám už od 6. třídy 4 na vysvědčení z matematiky.Mám hrůzu z těch přijímaček ohledně matematiky strašně se toho bojím protože z matematiky neumím vůbec nic prostě mě to do hlavy neleze narozdíl třeba od Češtiny.Kort když sem se ted přihlásil na "hodinu navíc z matiky" je to nepovinej předmět jakoby učí to u nás ve škole jiná učitelka třeba to pochopím líp protože tu učitelku co máme primárně na matiku strašně při hodině spěchá a nikdo potom nic neumí.

Na rozdíl třeba od češtiny?
To, co tu předvádíš v češtině, je hodně slabé…

_________

Obávám se, že "hodina navíc z matematiky" ti moc nepomůže, protože ti chybí základy (píšeš,
že problémy máš už pět let). Dokud si důkladně nezopakuješ a nedoplníš je, nemáš nač navazovat.
(Proto ti nejde ani novější učivo.)

Já bych to řešila soukromým (individuálním) doučováním, kde učitel zjistí, jak na tom
jsi, pomůže ti doplnit, čemu nerozumíš, a postupně začnete přibírat novější učivo.

Pro začátek se podívej v internetu třeba na následující weby:

MatematikaPoLopatě
(matematika pro základní a střední školy; je tam i fórum, kde se můžeš ptát)

Nebo se – jestli dáváš přednost videu – podívej k Matematikářce.cz.
Druhá možnost už je placená, ale pokud se tam zaregistruješ, a označíš
na Facebooku "To se mi líbí", dostaneš pár kreditů k vyzkoušení zdarma.

Pro jistotu:
Než se rozhodneš někam zaregistrovat, pročti si podmínky užívání webu!!
Nebudeš-li s podmínkami souhlasit, neregistruj se tam.
[Ale to už bys měl znát, to platí pro všechny služby.]

____________

K výběru SŠ:

Neměl bys vybírat jenom podle školního prospěchu
(přestože tvé výsledky zatím výběr dost zužují).

Měl bys vybírat podle toho, co máš rád, co tě baví
(nebo co si myslíš, že by tě mohlo bavit).

Zmínil jsi kuchaře. Proč právě jeho? Co se ti na té práci líbí?
Dovedeš si představit, že bys ji měl dělat (téměř) celý život?

Máš před sebou cca sedm měsíců.
To je dost času něco změnit a zlepšit.
Pochopitelně jen, pokud budeš chtít.

__________

Poznámka: S uvedenými weby nemám nic společného.
Doufám, že odkazy nebudou brány jako reklama…

Sorry, ale poslal by som ta na brigadu na 12h smeny na 2 tyzdne a porozpraval sa s tebou o skole potom. Myslim, zeby sa ti myslienky v hlave celkom pekne utriasli.
Z tvojho popisu priam srsi ako ta vsetko nebavi a nici. Taky klasicky pubertiak.
Chces ist za kuchara ("snad" by ta to bavilo) a v zivote si okrem caju nic neuvaril? Wtf? To ako vazne? Tato uvaha nema logiku.
Chces ist na sportovu skolu, existuju take vobec? Za mojich cias boli sportove gymnazia, kde brali najlepsich z daneho oboru, napriklad ja som bol 4. na majstrovstvach kraja v dzude, mal som 2.vykonstnu triedu a na zaklade toho ma moj klub navrhol na sportove gymnazium, kde by som sa samozrejme dostat nemusel lebo kraje sme mali 3, bol som az 4, dzudo nebolo jediny sport na skole...atd. Neviem mozno je to teraz ine, ale pochybujem.
Kedze okrem sportu asi ine zaujmy nemas a znamky mas ake mas chod tam, kde ta zoberu, ono aj tak asi moc volieb mat nebudes.
A zobud sa;o).
Btw byt tvojim rodicom podporim ta v hocicom...zastavam nazor, ze drzku si musi narazit kazdy sam a ty k tomu evidentne smerujes ako clovek bez ciela.

Tohle čtu docela nerad ale ok.Nojo a kolik bych těch zájmu měl mít ? Dělám 3 sporty.To je málo ?Náhodou vařil sem brambory a krupicovou kaši :-[ .Copak šel bych tam kde mě vezmou je mi to v celku šumák.Jen kdyby mě rodiče alespon trochu podpořili.

Re: Vůbec nevím na jakou školu jít.
WayneGretzky99 [109.81.211.xxx], 04.09.2016 13:48
Jop, pojedeme se s celou třídou podívat na nějaké kurzy a různé školy ale moc na to nespoléhám.

Děláš dobře. Když tam bude celá třída, tak vám akorát řeknou něco povšechného a rozdají letáky. Spíš se zkus objednat k někomu, abys tam byl sám a měli jste víc času na projednání tvého problému.

V dnešní situaci být podle mého - a něco už jsem prožil!!!, tak bych šel na učnák - vodařinu, truhlářství, ikdyby zedničinu a ke všemu mít papír!!! Dnes jsou odborné profese žádány a jak je člověk i trochu šikovný, pak i dost slušně placeny! Jak mě to nechytne, budu mít výuční list a můžu se chytit u kdejaké firmy, nebo i OSVC a makat na svým - to ale je myslím už s maturitou. A i tady bude na profesi papír! A jak mě dál učení nebude bavit, zas můžu jít makat, jak se naopak chytnu, pak s maturitou můžu i na VŠ. Jde o to, že řemeslo má zlaté dno! 8-)

Osobne budem tiez radsej ak bude moj sn remeselnik ako studovany polilotolog.
A remeselnici si u nas v sucasnosti ziju velmi dobre...vsade okolo pocuvam ako je tazke zohnat vodara, kurenara, obkladaca a pod. A ked niekoho zozenies v drvivej vacsine pripadov nieco dodrbe.
Ale inak suhlasim, ze z jeho prejavu mi pride ako klasicky znudeny fracek, co v 15 este nevie co zo sebou a hlavne je mu to v tejto dobe uplne jedno. Dufajme, ze za par rokov sa to zmeni;o).

naprostej souhlas až na to, že mu to je jedno - není! Kdyby to tomu dotyčnýmu bylo jedno, tak by se přece neobtěžoval s dotazem sem. Uvědomuje si , že mu učení nejde, ani nic jinýho neumí, má obě ruce levý, baví ho akorát sport, ale už zas ne tak, že by se tím moh živit. Dochází mu, že to bude muset brzo nejak řešit a je celkem pochopitelně bezradnej. Ale aspoň vnímá, že se sebou bude muset něco udělat.

tak kde začít
- udělat seznam škol, který jsou dostupný v daný lokalitě, vyloučit ty, ne který ho nevemou kvůli "studijním výsledkům" a vůbec celkovýmu přístupu ke studiu.
- uvědomit si, že jde spíš o další zaměstnání v životě, než o ty řekněme 2 (max 4) roky dalšího studia a zamyslet se nad tím, v jakým zaměstnání by ses po té škole chtěl vidět (realisticky)

Neber to zase tak osobne, to je skor pomenovanie skupiny dnesnych mladych ludi, ktore ja osobne vidim okolo seba.
V blizkej buducnosti ma caka vyber zamestnanca z uradu prace...uz sa tesim na tie trubky, co dostanem v ponuke. Opat nic v zlom, ale pocuvam to od zakaznikov neustale ake kurioziy im chodia na absolvenstke praxe z pracaku.
Ber to ako klasicky generacny rozkol;o).
Ak chces pochvalit tak ano dobre na tom je, ze ta to trapi a ze sa to snazis nejako riesit, vacsine tvojich kamosov je to asi jedno.
Btw na rodicov kasli, do skoly budes chodit ty, dany odbor budes studovat ty a mozno sa nim aj v buducnosti zivit, takze to, co si mysli rodicia byva casto kontraproduktivne....napriklad mna nasi donutili spravit si vodicak na nakladne auto a traktor z poistky co som dostal k 18 a dodnes som to nevyuzil a asi ani nikdy nevyuzijem....ale musel som to minut na to "ved to sa zide". Nie vzdy maju rodicia pravdu;o).

No on jedinej kdo mě alespon trochu podpoří a navrhne nějakou školu je táta.. ale zbytek z rodiny a blízkých fakt nechápu.Na jednu stranu to je pořád měl by jsi se rozhodnou, začni přemýšlet.. a pod.Ale když už něco řeknu tak zas že ta škola pro mě není protože o tom vím uplný hov... tak já nevim co chtěj.Ano máte pravdu moji spolužáci si ztoho že nevědí kam jít dělají spíš srandu ale mě to vtipné moc nepřijde.Nechci skončit někde u popelnic abych neměl na jídlo a z čeho žít.Asi budu muset vybrat si školu i přesto že rodičům se ta škola líbit nebude.Zní to jednoduše ale asi to bude hodně těžká cesta.

Vyber skoly nie je az tak podstatny ako sa javi.
Ja mam VS. odbor manazment strojarskych podnikov, cize som napoly ekonom a napoly strojar...a robim ISP, spravcu sieti, montujeme kamerove systemy a alarmy.
Zacal som hned po VS a myslis, ze som niekedy robil alebo budem robit v odbore, ktory som vystudoval? Tazko.
Samozrejme ak pojdes na elktrotechniku a budes robit instalacie rozvodov v domoch tak sa ti bude urcite lahsie zacinat ako ked budes studovany kurenar;o).

já bych začla tím, že se nechceš živit vybíráním popelnic, to se mi jeví jako dost dobrá úvaha. Takže čím by ses teda mohl živit? A co se na to musí umět? Zase si nemysli, že na školu jdou lidi, kteří to už umí dopředu - nemyslím, že kdo jde na učňák na kuchaře, tak už umí vařit. U řemesel jde spíš o to, být schopný se poučit, jak se co má dělat a hlavně proč, a co se naopak dělat nemá a zase proč je to blbě. (takže taky trochu u toho přemejšlet). proto je spousta vyučených řemeslníků úplně nanic, sice maj výuční list, ale v hlavě nasr.. - u svý práce nemyslej, půlku věcí ve škole prospali a druhou zapomněli.

Pak máme spoustu nekvalifikovaných pozic, třeba ta paní co servíruje v jídelně jídlo na talíře, ta nemusí umět vůbec nic a vybírat popelnice rozhodně nemusí. Sice si moc nevydělá, ale hlady fakt netrpí - podle toho jak vypadá :)

WayneGretzky99
Zdravím Vás
Někde zkrátka člověk začít musí, ve výsledku je jedno "kde" začnete. Zvolte si tedy obor o kterém předpokládáte že by vás bavil, na ostatní nehleďte a na hloupé řeči nedejte, nastupte a učte se jak nejlépe dovedete, neboť to budete muset všude. Můžete začít třeba na oboru kuchař a po třech letech uvidíte, půjde-li to nějak můžete pokračovat dál budete-li chtít např. nádstavba apod., protože mnoho dnešních učilišť jsou propojeny se stř. školami. Ať se vyučíte na jakémkoliv učilišti nebo později i na jakékoliv střední škole důležité je mít "papír" že jste absolvoval střední vzdělání (což je buďto výuční list, nebo úplné střední s maturitou atd.), protože je to základ aby jste mohl získat dobré zaměstnání. Budete-li pak pokračovat dál, anebo vás bude bavit i něco jiného a uděláte si např. dva výuční listy tím lépe pro vás.
Shrnuto, hlavu si nelamte, zvolte si obor o němž předpokládáte že by vás bavil nebo mohl jít nastupte a učte se nejlépe jak dovedete, z dílčích neúspěchů si nic nedělejte a hlavně to "neflinkejte" tzn. nechoďte za školu, plňte si předepsanou praxi a další úkoly, důležité je dokončit alespoň to učiliště to je "základ" pak uvidíte dál kam vás "srdce táhne":-)

P.S.
WayneGretzky99
Jinak tedy, dle vašeho písemného projevu mohu-li soudit soudím, že jste rozumný a přemýšlivý kluk, takže se nenechte ovlivnit "hloupými řečmi"(ať je pronáší kdokoliv) dejte si přihlášku a začněte a snažte se jak nejlépe dovedete. Vaše výsledky záleží plně na vaší práci a snaze, když vám totiž nějaký předmět nepůjde ale jinde to bude obstojné a učitelé uvidí že se snažíte a neflinkáte rádi pomohou, co se ale většinou nepromíjí je "lajdáctví záškoláctví záměrné flinkání a neplnění úkolů", předpokládám a doufám ale že tohle vám nehrozí, držím palce :-)

Ani písemný projev mu moc nejde! Pokud je v matematice ještě horší, pak by měl hledat buď lopatu, nebo genderová studia, politologii a tak podobně.
I na ten učňák potřebuje češtinu a hlavně matematiku. Ono v technických oborech to bez ní nejde a i ten kuchař musí umět počítat aspoň v oboru R.
S tím flinkáním souhlasím, ale obávám se, že se flinkal dosud a to už nedožene.

I na ten učňák potřebuje češtinu a hlavně matematiku.

No, to urcite .. kdyz na ucnak chodej absolventi zakladnich skol praktickych a absolventi ZS, kteri stezi prolejzaji, tak to asi nebdou zadni geniove na matematiku nebo cestinu. Docela bych si troufla tvrdit, ze prumerny student/absolvent ucnaku ma dost mozna jeste horsi projev nez tazatel.
Zase neblazni, kdyz dneska dostane maturitu kdejakej mamlas, tak ucnaky budou jeste horsi. A to nemyslim jako urazku - u manualnich profesi je preci jen porad podstatnejsi, jestli umi tu svoji praci dobre, nez jestli umi spravne shodu prisudku s podmetem a rovnice o trech neznamych. Spousta veci (treba prave v matice) se pak da naucit proste jen tim, ze se budou opakovane pouzivat. Taky jsem ve druhe tride dostala petku z male nasobilky a dneska bych si docela troufla tvrdit, ze ji umim.

Pokud uz to chces rozebrat, tak tvuj nejvetsi problem je interpunkce. Mezera se nepise pred interpunkcnim znamenkem, zato se pise za nim. Carky ve vetach jsou asi take neznamy pojem. To je asi tak to, co nejvic mlati do oci. Ten zbytek nijak zvlast nevybocuje ze standardniho psani prumerneho Cecha, i kdyz pravi grammar nazi by si na tom jeste smlsli :-)

Jestli chceš být kuchař, jdi na kuchaře. Že nic nevaříš... Míchaný vajíčka tě tam snad naučí a jestli tě to baví, tak se budeš dál rozvíjet sám.

Když si to během studia rozmyslíš, tak můžeš jít dělat někam jinam. Stejně málokdo pak dělá to, co má vystudované.

Rodiče nechť dají návrh, třeba mají geniální plán, co budeš po škole dělat...

Snad bych navrhl obor s maturitou, ale "slova" jako "bůch", "by jste" ... by mohla být v tomhle trošku problém.