Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Matematika

Zdravím
Jsem žákem střední školy a bereme teď často nové učiva z matematiky a na staré škole to šlo vše pomalu tak ať to všichni dáváme a já jsem si na to zvykl a teď se neumím naučit tak rychle učivo abych to zvládal... ale tak k věci byl by tu někdo tak ochoten a napsal mí pár příkladů na "periodické čísla" to je např. 0.03333333 až do nekonečna ... nemyslím jak to dát na zlomek ale přímo v příkladu .. napsal bych si je sám ale nezjistil bych jestli to mám správně nebo ne případně kde mám chybu :) (vím je to celkem trapné psát tady tohle ale za každou pomoc budu rád)

Ked nechapes jak sa to prevadza na zlomok tak figel je v tom, ze 1/9 je 0,1111111 periodickych, 1/99 je 0,01010101 periodickych, takze ked mam 2cifernu periodu tak tu peridocku cast vydelim 99, ked mam 5cifernu tak to vydelim 99999 apod. Tak sa to da aj zhlavy hned previest.
Napr. 0,333333... bude 3/9,
napr. 3,454545 bude 3 + 45/99
a napriklad 3,334545454545454... bude 3,33 + (45/99)/100, to /100 je lebo ta perioda zacina az na stotinach za desatinnou ciarkou.
Nasledne si tie zlomky poupravujes jak chces.
Jaky postup vas ucia v skole neviem, to mas snad napisane v ucebnici.

nezjistil bych jestli to mám správně

- zlomok ktory vyjde snad vies zadat do kalkulacky, a vidis ci to je to periodicke cislo ktore mas z toho dostat. To sa vola "skuska spravnosti", a da sa robit s akymkolvek matematickym prikladom, nielen s takou kravinou jak periodicke cisla.

Přiznám se, že z tvého dotazu jsem jelen a nevím, co vlastně chceš. Prostě nekonečná periodická čísla, případně nekonečná neperiodická čísla existují a tím to hasne, není potřeba se jimi dál zabývat - možná v souvislosti s kalkulačkami a programováním. Eventuálně naskenuj a dej sem tu stránku z učebnice, kde se o tom píše, ať víme, wo co go.
[img.obrazky.cz]

na matiku jsem byl ve třídě dobrej, šla mi, bavila mě.

rád ti pomohu, když to bude v mých silách, ale z tvého dotazu mi není jasné, co po nás vlastně chceš.

uveď sem nějaký konkrétní příklad/matematický problém atd., který ti dělá potíže.

není pak problém sehnat na netu nějaké příklady, nebo ti lépe danou problematiku vysvětlit, klidně ti pak dám na sebe mail nebo tak něco.