Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Řidičák od 16

Dobrý den, prosím vás když mám řidičák od 16 skupiny A1 tak můžu řídit motorové vozidla do obsahu 125Cm3.. A mě by zajímalo jestli můžu i řídit auto Smart Fortwo 0.6 turbo.. můžu toto auto řídit když mám 16 let a mám řidičák na A1 ?? je to obsah 600Cm3 ale na auto se mi to zdá malej obsah ..

no jo ale tady jde o to že auto musí mít vždy větší obsah motoru než motorka protože kdyby auto mělo motor o obsahu 125cm3 tak by se ani nerozjelo.. protože je to auto nese karoserii, okna, má 4 kola, interier, sedacky atd, atd.. tak auto musí mít vždy větší kubaturu než motorka.. ale mě jde o to že např.: od 15 máte řidičák na AM do obsahu 50cm3 a můžete ridit auto který má obsah 500cm3 tak když mám ridicak od 16 let skupinu A1 tak jestli mohu ridit vozidlo s obsahem 600cm3..

Že auto musí mít větší motor je snad logické. Nevím, kde jste přišel na to, že můžete řídit s AM auta do 500.

Skupina AM ze stránek BESIP:

...čtyřkolová o hmotnosti v nenaloženém stavu nejvýše 350 kg se zdvihovým objemem zážehového motoru nepřevyšujícím 50 cm3 nebo u jiných motorů s výkonem nejvýše 4 kW

S řidičákem na motorku se prostě auto řídit nedá, nevím, co je na tom k nepochopení.
http://www.ibesip.cz/cz/legislativa/ridicska-oprav neni-a-ridicske-prukazy

edit:
pokud tím "auto který má obsah 500cm3" myslíte ta mini auta Aixam, tak tam je sice větší motor, ale to splňuje to omezení na 4kW. A1 je do 15kW, Smart má 45kW. Takže ne.

Ty máš problém s psaným textem? Nebo tady jenom záměrně prudíš?

Pro méně bystré:

Jestli chceš s řidičákem na motorku řídit auto, pak musí splňovat všechny následující požadavky:

Hmotnost do 400kg
Výkon do 15kW
Obsah do 125ccm.

Druhá možnost je to auto nacpat do kategorie AM, kde ale:

Rychlost do 45km/h
Výkon do 4kW

Btw. nevím, co je tak těžkého pochopit na tom, že auto se u nás řídí od 18 let se skupinou B.