Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Matika - graf sinus/cosinus v abs. hodnotě

Zdravím Váš, chtěl bych od Vás poradit, zda když vezmu gon. fnci [viz obrázek], tak jaký je v tom rozdíl?, resp. , když ta "-1" je v absolutní hodnotě, tak se chová jako "+1" => takže po ose y posouvám o 1 nahoru a u toho, kde ta "-1" není v abs. hodnotě, tak předpokládám, že se bude klasicky posouvat o 1 dolů, a pak, protože je sin/cos v abs hodnotě, jenom obrátím, to co je pod osou x nahoru, čili tkvý zrcadlený odraz do kladného oboru hodnot.

Díky moc, kdyžtak mne opravte a odůvodněte, budu moc rád.

LhyCI.png

V prvním případě sestroj graf funkce uvnitř absolutní hodnoty. Pak části grafu, které se ocitnou pod osou x, zrcadlově otoč nahoru.
Ve druhém případě nejdřív obdobným způsobem sestroj graf funkce bez -1 na konci (tedy jenom |sin(x+pi/3)| ).
Potom graf posuň o 1 dolů.

Takže v tom prvém posunu o pi/3 doleva, o 1 dolu ; poté zrcadlově obrátím sinusoidu, která je pod osou x => hotovo

a u toho druhého posunu o pi/3 doleva ; poté zrcadlově obrátím sinusoidu, která je pod osou x, a pak následně posunu o jednu dolů?

To co je pod osou x zrkadlovo prevratis nad osu x.
V tom prvom pripade to najprv posunies o 1 az potom prevracias to co pretina osu x (pod nou), a v druhom pripade to najprv prevracias a az potom cely ten vysledok posunies o 1. Ved to je jasne vidiet z toho vyrazu.