Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Československá hudba osmdesátých 1980 - 1989

Jsem sice pamětník, ale radějí si vezmu na pomoc přehled vítězů ankety Zlatý slavík z té doby.

Ze zpěváků tedy samozřejmě Karel Gott, Miroslav Žbirka (v roce 1982 zněl "Biely kvet" snad stokrát denně), Peter Nagy (hlavně píseň Kristýnka), v 2. polovině 80. let pak Dalibor Janda (např. Hurikán) a ještě bych přidal Michala Davida (skupina Kroky Františka Janečka s řadou "rádoby-zpěváků/zpěvaček") a Václava Neckáře.
Zpěvačky: Hana Zagorová (a duo Kotvald - Hložek), Iveta Bartošová, Petra Janů (písně Už nejsem volná, Jedeme dál - duet s Petrem Jandou z Olympiků. Ještě nesmíme zapomenout na věčnou Helenu Vondráčkovou, vynikající Marii Rottrovou či Věru Špinarovou.
Skupiny:Katapult (počátkem 80. let už jeho sláva doznívala), Olympic (hity Jasná zpráva, Okno mé lásky), Elán (ten měl spoustu hitů), ke konci dekády pak tvrdší Citron a poslední rok Team se zpěvákem Paľo Haberou. Ještě bych přihodil skupinu Turbo (hity Chtěl jsem mít, Hráč).

Zahraniční písně - abych pravdu řekl, moc si toho nevybavuji... Jak píšeš, takoví Black Sabbath (a podobní) si v našem rádiu ani nevrzli (až na výjimky, jako byl třeba pořad Větrník na stanici Vltava). ABBA letěla hlavně na přelomu 70. a 80. let, spolu s kapelami Smokie, Boney M a zpěvačkou Suzi Quatro. Slušnou úroveň měly třeba kapely Puhdys (z NDR), Omega a Locomotiv GT (Maďarsko). Jinak se hrál spíš popík, rock do rádia moc nesměl, i když se to koncem 80. let už trochu povolovalo. Samozřejmě se hráli i intepreti ze Sovětského svazu - zpěvačka Ala Pugačeva, skupina Vesjolije Rebjata.
Hodně se poslouchaly cizí stanice, zejména v příhraničí s Německem a Rakouskem (vzhledem k vyššímu výkonu vysílačů nebyl problém tyhle stanice chytit i daleko ve vnitrozemí), zahraniční desky s rockovou a metalovou muzikou se prodávaly hlavně na různých bazarech. A samozřejmě se chodilo na zábavy, kde bylo možné od místních rockových kapel slyšet fláky od "Sabatů", "Stonů", "Uriášů", "Párplů", "Kisáků", "Nazaretů" apod.

Co se týče zakázaných (nebo "nepovolovaných") osob - po emigraci samozřejmě přestal existovat Waldemar Matuška, známý je i příběh Marty Kubišové, která skončila svou senzačně rozběhlou kariéru v roce 1968.

Neoficiální bigbítová scéna pak měla obrovské problémy zejména v souvislosti s nechvalně proslulým článkem "Nová vlna se starým obsahem" z roku 1983 - to se týká kapel jako Pražský výběr, Jasná páka, a řady dalších.

Problémy měli i skupiny a zpěváci z oblasti trampské, country a folkové hudby - na festival Porta jezdily tisíce lidí, ale v rádiu z této oblasti hudby nezaznělo vůbec nic.

Určitě jsem na sposutu hudby zapomněl, počkej na ostatní, nebo si třeba ještě něco časem vybavím...

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny