Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak došlo k změně rychlosti lanovky v gruzií na mínus dvojnásobek?

asi jste Slyšeli jste dnes 16.3: tu hlavní zprávu dne (kromě lísání socanů, komoušů z KSčm a komoušů z ANO do koalice), že v gruzii došlo k obrácení směru pohybu horské lanovky a udajně taky jela 2x rychleji. lidi to prý sami radši padaly než by je odstředivé zrychlení odmrštilo u paty lanovky. (nevím, jestli lanovka je technicky správně..., je to s kabinkama, kde lano se otáčí kolem vrchu a paty a tudíž jedním směrem v kopci lanovka jede nahoru a druhý konec dolu)

zajímá, jak se tohle mohlo stát ( jednak příčina, nějaké přepnutí omylem či nějaká "porucha) a zadruhé čím je způsobeno, že se to točilo 2násobnou rychlostí. (jediné co mě napadá, je souvislost, že převody kol nebo zpátečka v převodovce některé fungují tak, že jejich zařazení/zapojení mění směr, ale i rychlost)

Odpojenie motora od lanového systému (rozbitá prevodovka, spojenie medzi motorom a prevodovkou, resp. prevodovkou a lanovým systémom, výpadok napájania motora a zároveň zlyhanie brzdového systému). Lanovka sa otáčala v protismere poháňaná hmotnosťou pasažierov.

Něco podobného se stalo před nějakou dobou v Praze na eskalátorech (cestující taky jeli najednou dolu dvakrá rychlejc), tam se snad rozlomilo nějaké ozubené kolečko, v reakci na to bylo na všech stejných eskalátorech vyměněno za silnější. Proto mě ta zpráva překvapila, protože se řikalo, že se tohle už v čechách stát nemůže - až když jsem viděl, že to je rusko (pardon gruzie), tak jsem pochopil. Ale jestli tohle je případ ruské lanovky nevim, ze zpráv to vypadalo dost neurčitě, vyznělo to jako by obsluha lanovky podroušená vodkou prostě zařadila zpětný chod.