Tvoje úvaha je pěkná divočina. V prvním případě 30 jídlo 50 doplněk, je sice velká změna, přesto budeš mít bílkovin nedostatek. Celkem 80g. V druhém případě 100jídlo 50 doplněk, bude změna malá, ale bílkovinami budeš předávkovaný. Celkem 150g. Už to chápeš?
Tvoje představa, málo jíst a dopovat se bílkovinnými preparáty při současném posilování, povede zcela jistě ke kolapsu organismu. Ani doplňování dalšími preparáty, jako vitamíny a podobně k lepším výsledkům nepovede. Lidský organismus se vyvíjel miliony let a přizpůsobil se k přijímání normální potravy. Nezbytně a životně důležité je zastoupení všech složek výživy, bez toho metabolismus nefunguje správně. Nejen bílkoviny jsou potřeba, ale také sacharidy, tuky, stopové prvky, vitamíny a další, třeba i enzymy. Pokud by jsi to chtěl nahradit suplementy, tak zajedno by ses nedoplatil, ani to nesehnal. Snad jen v nemocnici kapačkami nitrožilní výživou. Pokud chceš budovat svalovou hmotu, nelze to jen předávkováním bílkovinami. Například při omezení sacharidů, bude ve svalech chybět nutný glykogen a svaly nebudou mít energii. Co se stane? Při výkonu svaly spálí nejdostupnější energii. To jsou bílkoviny. Spálí neúčelně dotované bílkoviny z doplňku a když to ještě nebude stačit, spálí svaly část sama sebe. Výsledek? I přes nadměrné dotování proteiny, svaly ubydou. Navíc, existuje velké nebezpečí, které každý neví. Při nadměrném užívání bílkovin, které se normální stravou běžně nedosáhne, hrozí závažné poškození ledvin a jater!! Organismus totiž, zejména při nedostatku ostatních živin, nepoužije nadměrné bílkoviny na stavbu svalů, ale spaluje je na energii. Na to ale není přizpůsoben, energii normálně čerpá ze sacharidů, případně tuků. Spalováním značného poměru bílkovin jsou přetížena játra a ledviny nejsou přizpůsobeny vylučovat takové množství metabolitů ze spalování bílkovin. To vede k jejich poškození.
Samozřejmě nechci tě zcela odrazovat od jistého doplňování preparáty, pokud sportuješ a chceš nabrat svaly. Je to běžné a dělá se to. Ale jen doplňovat potřebné. V první a neodmyslitelné řadě je nutná vyvážená strava. Až potom, pokud by příjem takto získaných bílkovin nestačil, je možno sáhnout k doplňkům. Ale je potřeba trochu nad tím přemýšlet. Je nutno alespoň přibližně vědět kolik bylo za den přijato potravou a pokud je to málo, doplnit přípravkem. Ale je nutno to nepřehánět. I pro silově vytrvalostního sportovce bohatě stačí dávka 2g proteinů na kg vlastní váhy a den. To je dávka, která zcela stačí, na regeneraci svalů. Pokud mají spolu s tréningem svaly přibývat, je nutno denní dávku zvýšit, ale přibližně tak, jako by byla váha vlastního těla vyšší asi o 10 až 15kg.
Tedy pokud třeba vážíš 70kg, normálně bohatě stačí dávka 140g. A je to skoro až moc. Podotýkám, je to pro sportovce, pro úředníka totální přebytek. Pokud tedy mají svaly narůstat, zvýšení váhy asi o 10kg, odpovídá 70kg +10kg =80kg, tedy x 2g = 160g proteinů. Víc je zbytečné svaly rychleji neporostou, žádný kulturista tak nevypadá za měsíc. A na konec, každý má chutě individuální. Ale já místo preparátu ze sušené syrovátky, si dám raději ke svačině 20deka kvalitní šunky a tím chutně získám cca 50g kvalitní svalové bílkoviny. A k obědu třeba pořádný řízek a mám dalších 50g. A když si třeba k večeři umíchám tvaroh s pažitkou, nebo uvařím dvě vajíčka, no, spočítej to. Už mám bílkovin nadbytek. Proč tedy ty doplňky? Určitý význam mají. Třeba někdo maso a mléčné výrobky moc nemusí. Pak se může stát, že zejména při sportu, je bílkovin nedostatek. Potom mají velký význam.
Poznámka: Nejsem nutriční specialista, jen o tom trochu vím. Takže kdo se v tom vyzná lépe, může mě opravit