Jak píše Prasak, základem je nekoukat na "etalony," tj. to, o čem si průměrný Čech myslí, že je "kvalitka." Tím automaticky vypadávají všechna německá auta (o jejichž nadřazené kvalitě nebudu psát, protože si myslím na základě svých osobních zkušeností přesný opak).
U Francouzských aut je třeba si hlídat (a přesně znát) období výroby, protože Francouzi řeší (podobně jako Němci) kvalitu za pochodu, tedy můžeš koupit vůz XYZ, který bude časovaná bomba a stejný XYZ, jen vyrobený o 2 roky později, který bude perfektně spolehlivý, protože už vychytali problémy. Ale zatím co německá auta mají velmi dobrou a mezi lidmi rozšířenou dokumentaci (včetně katalogů ND), u francouzů to tak dobré není. To je ale výhoda, pokud jsi automechanik-amatér, který se chce učit opravovat své auto svépomocí.
Takže zopakuji to, co jsem ti už doporučil: koukej se po autech, na která běžný Čech v první řadě nemyslí. Koukej po asijcích, ti vyrábí vždy spíše osvědčenou techniku a budeš-li se držet benzinu, jediný problém u nákupu budeš řešit korozi a maskovanou bouračku, což se dá zjistit relativně rychle a i v polních podmínkách. Jak správně píše Prasak (a jiní), hledej v segmentu malých aut. Tam najdeš za uvedenou cenu auta, která mají před sebou ještě nějakou budoucnost (a tou nemyslím vrakáč)
P.S.: "Alfista" je diagnóza. Znám dva se 156, oba twinspark. Jezdí to fakt pěkně, ale aby to jezdilo, tak se o to auto musíš starat a sypat do něj spoustu peněz (používat předepsaný olej a další spotřebák a vždy počítat s tím, že se něco vysype).