Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Šetřím

Potřebovala bych poradit... Chtěla bych si koupit nový telefon za 15 000 ale nevím jak bych mohla za rok tuto velkou částku našetřit. Dostávám každý měsíc kapesné 200 Kč také mamce pomáhám a dostávám peníze prodej věcí mí rodiče nedovolí a takové to dobré známky platí rodiče a špatné známky platím já to by nefungovalo protože se mi ve škole moc nedaří. Chtěla bych chodit na brigády ale teprve mi je 13
let. Takže bych poprosila o radu.

200 x 12, prostě za rok to patnáct tisíc nedá, ať počítám jakkoliv.

Opravdu potřebuješ tak drahý telefon? Já mám odhadem 10x levnější a umí vše, co bych mohl potřebovat (2 SIM, 2 kamery, GPS, internet). Nepotřebuji se ale telefonem chválit, nepotřebuješ to ani ty.

Daleko rozumnější by bylo si objednat chytrý telefon z Číny, který může být i ve všech směrech lepší než ten tvůj vysněný a hlavně podstatně levnější, obzvlášť když se to podaří přepravit bez cla. (Předpokládám, že ten tvůj vybraný telefon je ta nejlepší malvice na světě, o které někdo řekl, že je nejlepší a kdo ji nemá tak není in a nic jiného nemá smysl kupovat).

Nemůžu si pomoct, ale telefon za 15 tisíc je podle mě holé šílenství. Spíš bych se zamyslel nad nutností mít takový telefon. To že mám tlačítkový telefon za 600 (osobně bych víc jak tisícovku za telefon nedal a se svým platem bych si to mohl i dovolit) neznamená, že bych takovým telefonům upíral místo na slunci.
Základem je dávat si jen rozumně splnitelné požadavky. Nemám přehled o cenách takových telefonů, vždy jsem chtěl to nejjednodušší, považuju to za bezpečnější (přecejenom zvlášť u telefonu je určité a ne malé riziko poškození a je rozdíl mezi poškozením telefonu za 600 a za 15 tisíc, obojí naštve, ale ...). Nevěřím ale, že by se něco rozumně chytrého nedalo sehnat za míň peněz.

To je pravda.Ovšem nechápu snahu a touhu tazatelky si našetřit 15000 po 2 stovkách měsíčně,tj.bez dalších výdajů.Při přepočtu na plat třeba 20 000( tj.100násobek toho kapesného)to vychází,že bych si přál koupit něco za 1,5 mega.No přát si to můžu,stačí 75 měsíců nejíst,nebydlet a neutrácet.:-)

Je to přesně tak. A kdyby to bylo něco trvalé hodnoty. Ale víme všichni jak tato technika přirozeně stárne (běžný hloupý mobil je na nic za pět let, chytrý daleko dřív). To vůbec nemluvim o tom, že ... no ale to už tu zaznělo, že u takové věci je značné riziko poškození nebo odcizení.
Takže bude řekněme 4 roky šetřit (i tak si myslím, že je to nereálné), a než na to našetří, už to dávno nebude cool a bude to zastaralé. Pak si to koupí a za týden ji spadne do záchodu.
Prostě pokud se na takovou věc nedá ušetřit za rok, tak bych to ani nezkoušel, zvlášť když jsou alternativy.

Tohle úplně chápu. Když mi bylo před 14 lety 13, měli někteří spolužáci Sony Ericsson K750i který uměl mp3. A já měl starší Siemens S65, co zvládl jen polyfonní melodie, špatně fotil a sekaly se tam javahry. Dneska už není takový rozdíl v tom co levný/drahý telefon umí, ale zas se holt řeší značka, postavení na sociálních sítích apod. V principu pořád stejné pubertální záležitosti, které časem pominou, jak tu bylo zmíněno.