Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak mamku přesvědčit?

Ahoj
Je mi 16 a můj dotaz bude možná znět trochu vtipně ale zkrátka mám v pokoji na stropě takové celkem nepraktické světlo co svítí jen na jedno místo a zbytek místnosti je temný.
Jako velký blázen do retra jsem si vybral světlo co jsem přiložil a máma mi na to řekla že jsem uplnej blázen že takovej hnus do jejího bytu nepáchne. Už takhle jí lezou na nervy moje všelijaký socialistický dekorace ale holt se mi to prostě líbí. Nevím co se jí na tom nelíbí ale podle mě je to naprostá dokonalost co dneska už pomalu neseženete.
Ano jsem blázen :-D
Jak jí přesvědčit ? A jaký máte na mojí "úchylku" názor Vy? :-D

Tohle je všechno věc názoru a preferencí. A vkusu každého soudruha (neuznávám obecný názor, co je pěkné a co prý není). Mí rodiče si v roce 1964 nechali vymalovat byt přesně ve stylu, jako je ta lampa z OP. Opravdu, černé, nepravidelné, cca 1cm široké linky, přes celou stěnu, v prostorech "mezi" nějaké extravagantní "cosi"… mám fotky od vánočního stromečku s okolím, dávat to sem nebudu :-p

Ten skanzen nemusí být nutně na škodu. V roce 1989, ještě před sametem, jsme koupili mikrovlnku, za cca 11.000 Kčs (což tehdy byly zhruba 4 běžné měsíční výplaty). Používáme ji, protože pořád funguje, dodnes. Moulinex. Ani náhodou nevěřím, že jakýkoliv současný výrobek i té nejvyšší kvalitativní kategorie (tedy kvalitnější jak spotřebitelsky prémiové Miele) těch 30 let provozu vydrží.

sbazar.png,10,10|jpg,80,,1(není to moje foto)

Tak to jsme na tom skoro stejně.Já kupoval mikrovlnku v SRN hned na jaře 1990,co se začalo jezdit na západ.Byla to Siemens za asi 350 DM.Sloužila dlouho doma a když jsem pak koupil domů novější,tahle šla na chatu místo novější,ale malé.A tam slouží dodnes,i když ne tak často jako doma.Vyhodím ji,teprve až chcípne,tedy možná za dalších 29 let?

Tehdy to ještě tak neuměli. Také máme mikrovlnku starou jak metuzalém, ale o trochu novější, cca 1995. A také slouží dodnes, i když to je strašně dlouho.
Rychlovarná konvice z té doby (ranná devadesátá léta), stála snad 1500, což byla podstatná část výplaty, ale sloužila s jednou záruční opravou (dnes nepředstavitelné, tohle se prostě neopravuje) snad 15 let. Dneska je div, když nám vydrží dva roky.

Jen tak mimochodem, dá se pořídit skvělá retro žehlička https://www.alza.cz/eta-7246-90000-sucha-d323182.htm , která se sice v detailech liší od originálu (např. namísto masivního bakelitu je tenký ABS nebo namísto 440W má 1000W atd.) ale žehlí se s ní dobře, jako za starých časů (jako muž to tolik neocením).

Určitě věci "na věčné časy" nebyly výdobytkem socializmu, prostě se tak dřív věci dělaly. Dneska (a posledních už mnoho let) je spíš snahou, aby vydržely maximálně záruční dobu ideálně 25 měsíců. Ono ani tehdy všechno nevydrželo věčné časy, my vidíme to, co přežilo, ale spousta toho prostě nepřežilo (v opačném případě bychom tu nic jiného neměli). Je otázkou, kolik toho z dnešní doby přežije do doby za 20 nebo 30 let.