Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rodičia mi vyčítajú štúdium na VŠ

Rozhodně je lepší školu dodělat. Rodiče se s tím nějak smíří. Osobně nechápu logiku těch výčitek. Já jsem třeba měl pocit, že dostuduju, i kdyby na chleba nebylo.
Za mých školních let stály dost učebnice (skripta), zejména potom později (nějak jsem zažil dobu, kdy se z cen kolem 50 korun ceny v dost krátké době dostaly na ceny kolem 200 korun což při počtu pěti kusů je dost velká cifra), naštěstí ve vyšších ročnících nebyly (v nižších se obvykle podařilo sehnat second hand za zlomek ceny, o pokoutných skenech a kopiích ani nemluvim), protože minimální náklad byl 200 výtisků, což při 20 studentech oboru a rychlém zastarávání toho know-how v nich se to nemohlo vyplatit ani kdyby půlku nákladu skoupili lidi mimo školu. Něco stálo dojíždění (či ubytování), ale jinak žádné další výdaje snad nebyly (nepočítám nějaké jednorázové drobnosti). Naopak byly dotované obědy nejdřív za 14 potom za víc (ke konci snad až k 50 korunám). To bylo míň jak na střední škole. Nevim, jestli na Slovensku není ještě školné (vím že se před léty kvůli tomu hodně jezdilo studovat do čech), nemám představu, kolik může činit. Když jsem byl v Německu, tak zazněla částka 500€ ale už nevím, jestli to bylo za semestr nebo za rok, jen vím, že jsem si říkal, že to neni zase tolik ani na české poměry, natož na německé.
Dělat brigádu při studiu je podle mě blbost. Pokud neni člověk génius. To se pak nedá zvládnout pořádně ani jedno. Vím, že existují různé flexibilní možnosti, spolužáci dělali různé věci (pokladní v hypernově, revizora v mhd, odečet plynoměrů...), ale opravdu to nevidím jako dobrý nápad. Osobně jsem brigády omezil pouze na prázdniny. Zase takový genius jsem nebyl.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny