špíchla voda z potOKA/kaluže do OKA. Nebezpečí?
Víte, jaké je nebezpečí, pokud mi do oka šplíchne kapka z potůčku nebo z kaluže (když do vnitř spadne něco velkého a vytrysknou kapky)? Je to nebezpečné nebo si s tím tělo poradí a žádné onemocnění oka nevznikne?
Až uvidíte déšť, tak prožijete peklo...
Stejné nebezpečí, jako by ses té vody dotknul rukou. Pokud je otrávená nějakým neurotoxickým jedem, tak už si odpověď zřejmě nepřečteš. Pokud je to obyčejná kaluž, do které se vymočíla nějaká lesní zvěř, pak to není nic závadného a tělo si s tím poradí.
Jako mladí jsme na čundrech normálně pili v lesích z potůčků, umývali jsme se, čachtali jsme se jako děti v kalužích a jsme zdravější a odolnější jak dnešní generace.
Tak tak.
jo ale vtedy potok bola voda a nie plast a sračky...
Jojo, taky to pamatuji - duhový skvrny na hladině, pod ní ve vodě polychlorované bifenyly a další chuťovky, v Krušných horách jen pahýly stromů...
https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2001/cislo-10/poskozeni-smrkoveho-lesa-krusnych-horach.html
Bývalo tu krásně!
Treba povedat, ze v horach som sa vtedy naozaj nebal pit z potoka, tam vacsinou tu vodu este nestihli znecistit.
Navyse ak som videl pri potoku Salamandra skvrniteho, ktory je citlivy na cistu vodu vedel som, ze sa napit urcite mozem.
A teď mloka (my nemáme Salamandra) nevidíš? A teď by ses bál v horách napít z potoka? Nejseš trochu zhejčkanej?
Ak by som ho videl tak nebal;o).
Nevim kolik je catovi, ale nepredpokladam, ze by na cundry chodil v dobach pred prumyslovou revoluci. A realne - dneska jsou ty potoky cistci nez pred 40 lety. A klidne z nich piju i dneska, pokud je to potok nad prvni vesnici.
čisté nie sú ani zdaleka,... dokonca aj čistá voda z vodovodu obsahuje v priemere aj o 800% viac mikroplastov než pred 20 rokmi, potoky a rieky sú na tom ešte nekolik násobne horšie, samozrejme líši sa to čo kilometer, určite sa nájdu aj oblasti kde je potok čistý, a najdú sa aj oblasti kde plávajú ryby s tromi očami.
Ako když hovoríš o potoku nad prvou dedinou od prameňa, tak tam je dosť možné že je voda ešte v poriadku, ďalej to už je ale fakt.....
Nikdy nebylo tolik ČOV, jako v současné době.
ČOV nerieši nič... 99% mikroplastov prejde až ku kochutikom doma... videl som testovanie pytnej vody na vlastné oči na veletrhu vedy.
My u nás nemáme kochútiky, pytnou vodu ani 99% mikroplastů, které projdou - u nás je to tak:
https://www.ih.cas.cz/mikroplasty-ve-vode/
Vždycky se najde něco, čím se dá strašit. Ozónová díra, globální oteplování, mikroplasty…
Jen počkej, až se ti kousne mikroplast do oka....
alebo pytnou vodou...tu by som teda nepil
Už jsem to psal
Takže u nás jsme v klidu.
Raději se v přírodě ani nekoupej,to je ještě nebezpečnější,mohlo by cáknout do obou očí najednou!
Ono je to jak kde. Pamatuji, že jsem vlezl do Labe u Nymburka v roce 1972 a musel jsem si koupit litr benzínu a obětovat tričko na odmaštění. Také pamatuji různou barvu řek pod česárnami a barvírnami (Nejdek, Raspenava). Pesticidy byly za valuty a těma se šetřilo a DDT už bylo zakázáno. Voda šla pít z potoků, které neprotékaly městy či obcemi. Ona by šla pít i nyní akorát bude trvat několik týdnů než se ti upraví střevní mikroflóra. Co se týká mikroplastů a plastů všeobecně za to můžeme poděkovat našim zákonodárcům po roce 1990, kdy byly zrušeny vratné lahve (minerálky, jogurty, víno, lihoviny) , aby nám zahraniční investoři mohli zahnojit republiku plasty. Mikroplasty jdou dostat z pitné vody pomocí nanofiltrů, zatím to má v ČR jenom Karlovarská vodárna. No a díky automatickým pračkám a fosfátům v prášcích nyní máme všude sinice.