Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Choroba rajčat - co to je a co s tím?

Ave. Moja minulý týden sadila na balkon mj. rajčátka (jen dva květináče, jde spíš o okrasnou záležitost). V jednom se to chytlo krásně, ve druhém začaly listy hnědnout a jakoby "krabatět" (viz foto /sorry za kvalitu, musel jsem to zmenšovat ze čtyř mega/). Nevíte někdo, co to je a jak se toho (nejlépe ekologicky, dle "babské rady") zbavit? Nevím, jestli jsem dal dotaz do správné poradny a správné kategorie, tak nebijte... Předem dík za podnětné rady.

[90407-rajcata2-jpg]

Nedávali jste k tomu nějaké hnojivo? Pokud ano, nedostalo se (a teď nemyslím humus, ale třeba NPK, ledek, močovina) to hodně blízko sazeničce? Z toho dokáže rostlina "shořet", prostě ji to spálí..

Ale ten obrázek je opravdu miniaturní, těžko hádat. Také může být rostlinka (pod zemí) ulomená.

kde by se tam

Přežívá to v půdě, nebo spory přiletí vzduchem a když jsou elementálové jako teplota a vlhkost příznivy, začne se rozlézat.

Jinak tahle balkonová rajčata mívají překvapivě pěknou úrodu.
A jedna pikanterie. Známý si nasadil na balkon rajčata a těšil se.
Balkon byl hezký a tak se tam usadily poštolky.
Takže rajčata uschla a když po čase otevřel opatrně dveře, napochodovala dovnitř malá poštolka, zkontrolovala to a posrala mu koberec.

Mno, loni jsme s tím žádný problém neměli, tudíž "elementály" bych nepodezíral.

Jinak tahle balkonová rajčata mívají překvapivě pěknou úrodu.

Jj. Minulý rok byla rajčátka fest obsypaná (tím myslím množství plodů ;-)) a samá chuť /to se nedá s kupovanými vůbec srovnávat/.

To fakt vypadá na nějaké poškození hnojivem, co se při zalití rozpustilo najednou.Zkus to opatrně vyklopit z květináče a kouknout na kořeny, jestli nezahnívají.Pak případně přesadit do většího kelímku s čistou zemí a dát dál od toho zdravého.Když se vzpamatuje, teprve pak přesadit zpátky do květináče.Plíseň bramborová to asi nebude, ta se šíří vzduchem, ale až tak od července.Na zásah proti ní je stejně pozdě, musí se stříkat preventivně nebo třeba Ridomilem hned po napadení.