Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Lze vidličkou poškodit plombu?

Dobrý den,

Před méně jak 3 týdny jsem byl u zubaře kvůli vypadlé plombě. Dal mi tam šedou výplň. Omlouvám se, v těchto věcech se nevyznám, ale prostě to tak vypadá.

Každopádně, dnes jsem omylem olízl vidličku tak, že jsem cítil, jak jsem přejel přes ten zub.

Nebolí mě to a nevypadá to viditelně poškozeně, ale přesto se chci zeptat, jestli rýha v plombě (i když malá) může představovat problém respektive lze vidličkou poškodit plombu tak, že to bude problém?

Prosím o radu

Děkuji

PS. Tu výplň mně asi 6x přebrušoval, aby to nevyčnívalo.

Upřímně, k zubaři jsem byl objednaný kvůli zubnímu kazu. To, že mi pár dní před vypadla plomba byla náhoda. Ale, asi by si to všiml, i kdybych mu to neřekl, protože zubní kaz byl paradoxně na zubu hned vedle.

Každopádně, dělal mi to docela dlouho, pak mně ještě přebrušoval a jenom řekl, že mám za půl roku přijít klasicky na kontrolu.

A to ti tam dal amalgám? To je ta šedá výplň. To se snad už dnes nedává, jen když to chceš hodně levně, protože můj zubař téměř automaticky dává všude fotokompozit. A taky mi teď zuby, díky němu, vypadají mnohem líp. Jo, stojí to pár stovek navíc, ale stojí to za to, protože narozdíl od amalgámu nevypadne.

Amalgám měl právě tu nevýhodu, že reagoval s některými kovy (tuším že s hliníkem) a dotyk vidličkou na plombu pak býval doprovázen nepříjemným pocitem. Možná to je tvůj případ.

A to ti tam dal amalgám? To je ta šedá výplň. To se snad už dnes nedává, jen když to chceš hodně levně...

Ano, je to amalgám a mě se zubař na nic neptal, jak to chci.

Amalgám měl právě tu nevýhodu, že reagoval s některými kovy (tuším že s hliníkem) a dotyk vidličkou na plombu pak býval doprovázen nepříjemným pocitem. Možná to je tvůj případ.

Asi máte pravdu. Takže, nemůže to být problém?

Budeš citlivý na příbor. Nedotýkej se jím plomby. Pokud sis ji nějak mechanicky nepoškodil, tak se nic nestalo.
Tvůj zubař už bude nějakej starší chlápek před důchodem, co? Mladí zubaři mají lepší přehled o nových technologiích a metodách, někteří starší už to do důchodu vydrží s tím, co dělali celej život a tak dávají amalgám. Já právě 2 roky dozadu hledal novýho zubaře a "vnutil" jsem se k jednomu mladýmu a ten je parádní. Manželka se dostala k zubařce ve vedlejší ordinaci a už nám bylo jasný, proč ta zubařka bere nový pacienty - stávající od ní utíkali. Zánět manželce nedoléčila, mezizubní kazy neviděla (rentgen nepoužila). Dotlačil jsem manželku k mýmu zubařovi a ten jí to opravil. Tolik k rozdílu "stará škola vs. mladý maso". Ovšem nechci tímto paušalizovat, nejsou takoví všichni.

Tvůj zubař už bude nějakej starší chlápek před důchodem, co?

Budete se divit, ale tak to není. Momentálně chodím k mladému zubaři (nevím, kolik mu přesně je, ale rozhodně má pod 30), který nedávno převzal ordinaci po starší zubařce, ke které jsem odjakživa chodil. A ta mně nedělala nic jiného, než nové plomby. S novým zubařem přišlo značné zlepšení. Hlavně se zvýšilo pracovní tempo (i když to pochopitelně souvisí s věkem) takže "trpíte" kratší dobu. Díky tomu (i proto, že si stará zubařka ráda vykládala), tak se značně zkrátila čekací doba na MAX 15 minut, ale spíše méně.

Každopádně, tohle je poprvé, co mně vypadla plomba, takže s tím vůbec nemám žádné zkušenosti.

Pokud sis ji nějak mechanicky nepoškodil, tak se nic nestalo.

Okem není patrné žádné poškození respektive nic, co by se poškozením dalo nazvat, takže snad to bude v pohodě.