Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem mikrovlnka a hliník

Dobrý den, ahoj. Tak perte to do mě, co je mýtus a pravda. Žila jsem v domnění, že to nesmím dělat a vznikne ohňostroj. Popravdě ani to nechci zkoušet a testovat, právě jsem koupila hotovku z Billa v hliníkové ošatce, kde je v návodu regulérně řečeno, že to v ní mám dát do mikrovlnky!? Kolega říká, že to platilo jen u starých mikrovlnek. Ať to zadám na internet všude se dočítám, že je to kravina a na vlastní nebezpečí a pak budu volat hasiče a malovat kuchyň, tak kde je sakra pravda? Přece by obchodní řetězec nenabádal k takové apokalypse? :)

Jakýkoliv kov v mv přednostně pohlcuje elmag. pole a tím se ohřívá. Pokud nemá odvod tepla, může se ohřát tak, až z něho něco vzplane. Tenká Al fólie má hlavně odvod tepla do potraviny, která obsahuje dost vody. Klidně bych to zkusil. (U másla je fólie tepelně izolovaná od tuku a i ten je horším tepelným vodičem než voda, takže se asi zahřála přespříliš).

Vzhľadom na názory, ktoré sa tu objavujú (striktný zákaz vkladať hliník do mikrovlnky!!!) som si urobil výpočet hĺbky vniku žiarenia 40MHz do hliníku. Vyšlo mi 0,13mm. Znamená to asi toľko, že cez tenšiu fóliu (povedzme menej ako desatina mm) prenikne zaujímavá časť celkového výkonu mikrovĺn pod túto fóliu. Zachovaj sa presne podľa návodu na obale - určite to vyjde.

V mikrovlnce prská kov zejména pokud tvoří nějaký závit, třeba zlatá obroučka na hrnku.
Nebo třeba různě zkratované vodiče, například kovová vata.
Ale souvislá větší kovová plocha vlny odrazí. Nesmí se ale přiblížit ke kovovým stěnám skříně mikrovlnky, to se pak vybíjí indukovaná energie.
Pokud se ale dá doprostřed talíře třeba kovová miska, vlny se od ní bez ohřívání odráží.
Odražené vlny se v různých odrazech od stěn mikrovlnky a kovové misky šíří chaoticky po prostoru, až se strefí do pokrmu v misce zhora.
V návodu mojí mikrovlnky Whirlpool, byly například instrukce:
Aby nedošlo například spálení slabých konců, například konců noh a křídel kuřete, doporučujeme je obalit alobalem. Dbáme ale aby se nedotýkaly stěn.
Lze použít i mělké kovové nádoby, nesmí se dotýkat stěn, mikrovlny si obsah "najdou" z horní části.
Nedoporučuje se však hluboké nádoby, například plechové hrnky.
Moje mikrovlnka má gril. K tomu účelu je vybavena kovovým roštem s nožkami, který se vkládá na otočný talíř. Je možné používat mikrovlny, nebo jen gril, nebo současně gril i mikrovlny.
Rošt má tvar kruhu ve velikosti skleněného talíře a v kruhu jsou souběžné dráty asi 15 mm od sebe.
Celé je to svařené. Mikrovlny si toho nevšímají.
Všechny varianty i s plochým kovovým talířem jsem vyzkoušel bez problémů.
Proto zřejmě,pokud výrobce dodává výrobek ve speciální nádobě a mikroohřev připouští, mělo by to fungovat.

S tím máš asi pravdu, moje mikrovlnka má celý otočný talíř kovový. Ovšem ten chápu něco jako spodní kovovou stěnu, tak asi nevadí.Ten grilovací stojánek mám taky, ale použil jsem ho jen párkrát jen na gril, kombinaci jsem nezkoušel. Tak to vyzkouším, mám tam dost programů na různé pokrmy, kdy si trouba sama přepíná mikrovlny, gril a horkovzduch. Já tam ale jen peču pizzu, na větší pečení a grilování mám sporák.