Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Založenie živnosti pre začiatočníka

Zdravím, popri práci si chcem privyrábať nejakou menšou brigádou alebo tvorbou webových stránok / editovaním videí. Problém je v tom, že vôbec neviem kde a ako začať. Mal by som z toho príjem, ktorý chcem zdaňovať. Ale vôbec neviem ako to celé funguje, viete mi to niekto prosím po lopate vysvetliť? Čo musím urobiť preto, aby som si mohol privyrábať popri zamestnaní? Našiel som si stránku, kde mi vedia založiť živnosť (https://www.firmaren.sk/zalozenie-zivnosti/krok1), čo mám vybrať zo zoznamu, ak chcem mať príjem skôr tak všeobecne z internetu (edit videí, tvorba web stránok atď...)? A musím to nejako ohlásiť aj môjmu zamestnávateľovi? Ako to celé funguje?

Ďakujem za odpovede. Ešte pár otázok:

1. Ak si založím živnosť cez firmáreň (stránku, ktorú som posielal hore) urobia všetko za mňa? Nahlásia to aj do sociálnej?
2. Ak si "prenajmem" účtovníka/čku, ako to funguje? Výplata a všetky papiere pôjdu najprv cez neho, alebo cezo mňa a ja ich musím poslať účtovníkovi?
3. V robote som sa dozvedel od kolegu, že si môžem platiť aj poistenie, ktoré mi pomôže finančne ak náhodou stratím prácu. Je to povinné si platiť alebo dobrovoľné?
4. Čo všetko treba ešte urobiť po založení živnosti cez firmáreň?
5. Koľko papierovačiek ma približne čaká každý mesiac?

1. Ak si založím živnosť cez firmáreň (stránku, ktorú som posielal hore) urobia všetko za mňa? Nahlásia to aj do sociálnej?

Spytaj sa ich.

Ak si "prenajmem" účtovníka/čku, ako to funguje? Výplata a všetky papiere pôjdu najprv cez neho, alebo cezo mňa a ja ich musím poslať účtovníkovi?

Aka vyplata? Papiere staci zaniest raz rocne ak nie si dphackar.

V robote som sa dozvedel od kolegu, že si môžem platiť aj poistenie, ktoré mi pomôže finančne ak náhodou stratím prácu. Je to povinné si platiť alebo dobrovoľné?

Poistenia su dobrovolne. A neoplatia sa.

Čo všetko treba ešte urobiť po založení živnosti cez firmáreň?

Zavolaj im.

Koľko papierovačiek ma približne čaká každý mesiac?

Netusim. Ak sa pytas na vedenie uctovnictva tak staci raz rocne doniest vsetky prijmy a vydaje uctovnikovi.