Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čierna mikina

Dobrý deň potreboval by som poradiť mám čiernu mikinu a v predu mám potlač, mikina už je dosť vyblednuta a chystám sa obnoviť čiernu farbu, kúpil som si v drogérii čiernu farbu na textil a potreboval by som poradiť ako na to bez toho aby som nepoškodil potlač. Ďakujem za rady návody.

S velkou pravděpodobností se obarví i potisk na mikině. Možná, pokud by použitý materiál potisku byl odolný k probarvení, tak bude i po barvení zřetelný, ale bude stejně částečně obarvený. Provedení nějaké ochrany, aby k obarvení nedošlo by bylo náročné.

čiernu farbu na textil

Hlavně jestli máš barvu na materiál, ze kterého je mikina.
Jestli je v tom umělina a barva je jako za mých mladých let typu duha, tak barvený materiál se barvil při 100° a to málokterý syntetický štof skousne o potisku nemluvě.

Zjisti si materiálové složení podle etikety někde uvnitř nebo za krkem a pak zkontroluj barvu, co sis koupil. Běžně obarvíš bavlnu, len, viskozu, jiným barvivem pak polyamid nebo vlnu. Doma neobarvíš polyester, polypropylen, akryl, to se barví už ve vlákně nebo za tlaku. Vlna varem žmolkuje, akryl nebo POP teplem zničíš.K obarvení nebo zašpinění došeda u potisku nejspíš dojde, záleží na technologii tisku. Pokud se rozhodneš to barvení zkusit, tak to pak nějak ustal nebo přeper podle návodu na té barvě a rozhodně alespoň poprvé pak prát zvlášť, nějaká barva nejspíš pustí.

Zamyslel bych se, zda by neslo nejdriv obarvit mikinu a pote obnovit ten potisk, ktery za tu dobu uz asi taky nebude zcela novy a netknuty. (Cti: zachytit ten potisk jak je, a pak to omalovat bilou barvou podle stavajiciho stavu - podle miry poniceni pri barveni cosi od jednoducheho obtazeni az po prakticky novou vyrobu - vetsina potisku nebyva zas tak extra slozita (logo, heslo, ...), otazkou je, co ten tvuj)