Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chrani pred Sluncem lepe svetle ci tmave barvy?

Ahoj pratele,

mam netradicni dotaz. Chci si koupit ksiltovku na beh a zamyslel jsem se nad barvou. V nasi rodine se vzdy rikalo, ze bila barva nejlepe chrani pred slunecnim zarenim. To vesmes potvrzuje moje googleni, kdyz jsem zadal klicova slova v cestine - svetle barvy maji pritahovat a pohlcovat slunecni zareni. Ovsem pri hledani v anglictine se odkazy shoduji na tom, ze nejlepsi volbou jsou tmave barvy, napr. zde https://healthcare.utah.edu/huntsmancancerinstitute/news/2017/what-clothing-is-best-for-protecting-the-skin.php
Jsem tedy zmaten. Budu rad za vase nazory.

Čím světlejší, tím víc světla a tepla (minimálně toho v podobě IR) odrazí. Čapka obalená do alobalu by asi chránila nejvíc. Ale to se bavíme o povrchu.
Potom je důležité co dál s tím co zůstane a tam největší prostup světla (a tím i IR) by měl mít největlejší materiál (píšu měl by, protože to taky neplatí úplně absolutně). Každopádně záření, které zbylo (protože se neodrazilo) má dvě možnosti, buď zůstane v materiálu trika (nebo čepice) a ohřeje jej, nebo projde skrz a ohřeje tělo (hlavu). A možná že z toho pak plyne lepší vhodnost černé čepice, i když je to divné (je lepší ohřívat tělo nebo oblečení, které je na těle?). Bývá to v okurkové sezóně dost často ve zprávách, jak bílé triko propustí 80% slunečního záření a nevím kolik černé (že by to skoro vypadalo, že černá je lepší volba), ale všichni víme, že v bílém nebo světlém triku je na sluníčku lépe.
Osobně si myslím, že bílá je teda lepší. Černá nebo tmavá má snad jen tu výhodu, že na ní neni tolik vidět špína.