Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Oční optika (obchod) - změří mi sami počet dioptrií...?

Oční optika (obchod) - změří mi sami počet dioptrií...?

Potřebuji nové brýle. Už asi 4 roky mám "recept" na nové brýle od své oční lékařky, ale nikdy jsem je nezvyvedl. Brýle nenosím. Teď bych si je chtěl konečně koupit... Problém je, že nevím jestli se mi zrak za ty 4 roky co jsem byl u oční naposledy "nezměnil" (nezhoršil) a ten "recept" s počtem dioptrií od oční (4 roky starý) tedy už není "mimo"... Potřebovaů bych znovu změřit oči (dioptrie atd.). Problém že u oční jsou měsíční objednávací termíny (co já vím, minule tak 2-3 měsíce) a já potřebujo brýle dříve... Můžu si zajít normálně do obchodu s brýlemi a oni mi změří zrak na místě...? A tím myslím stejně kvalitně a přesně/odborně jako by to udělal oční...? "Neodfláknou to", případně neudělají chybu...? Můžu jim věřit v tomto...? (nerad bych si kupoval brýle které nejsou "optimální") (špatně stanovené dioptrie) nebo něco jiného...

Děkuji za odpovědi

Zajdi do optiky a buď tam mají člověka, který ti to na místě změří nebo jim tam u menších optik někdo v určité dny dochází. Já jsem byl u očaře někdy před 20 lety a od té doby mě neviděl. Využívám slevových akcí. Jinak si do dílny jelikož mám mezi očima rozdíl jen 1/4 dioptrie kupuji brýle v supermarketu do 100,-Kč a ty během čtvrt roku zničím.

Co jsem viděl reklamy, všechny optiky dělaji brýle na počkání (ale neptejte se mě jestli to je půl hodiny nebo půl dne). Ale asi to bude nějaká reklamní latina, protože jsem od mnoha lidí slyšel, jak museli čekat řádově 1-2 týdny, protože zrovna náhodou skla pro ně neměli (jaká náhoda zrovna došli). Naopak jsem neslyšel opačnou zkušenost. Trochu mi to připomíná jedno elektro, kde jsem vždy kupoval poslední kus (ať to byl foťák, magnetofon, telefon...), a vždy jaké mám štěstí, že je poslední; ve skutečnosti ničeho neměli víc kusů, takže vždy všechno bylo poslední. Tak tady asi drží skladem nula kusů, přitom mezi optikama je značná konkurence, je jich skoro stejně jako lékáren, tedy hodně.

Ty optiky jen prodávají obroučky a čočky do nich nedělají. Museli by držet skladem čočky mnoha různých tvarů (podle obrouček) a ještě k tomu různých dioptrií. Nevím přesně, jak to funguje, ale tak nějak tipuji, že čočky samotný pak všichni objednávají někde u výrobce čoček. Protože těžko bude mít kdejaká malá optika vlastní výrobnu čoček, to nebude vyloženě jednoduchý proces a hlavně ne levný, aby si to dovolil kdejakej malej krámek, kterých v je v každým okresním městě několik (u nás vím minimálně o 4 optikách).
Takže v optice vybereš obroučky, oni na nich zaznačí střed očí a pošlou to do výroby. Čekat se bude u všech, protože téměř každý nový brýle jsou zakázková výroba.

Nevím kolik je ti let, ale není od věci navštívit lékařku, která ti prohlédne oči zda nemáš náběh na šedý či zelený zákal, a změří ti také oční tlak. Oči, to nejsou jen dioptrie. Prohlídku si objednej i když si brýle pořídíš teď hned někde jinde.