Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak dlouho lze skladovat slivovici

Zdravím,

po otci mám na nevytápěné půdě hospodářské budovy 30 litrů slivovice. Jelikož mi alkohol moc nejede tak jsem si říkal, že to rozdám různě po známých než se zkazí. Už tam je tři roky. Kolik času ještě mám na to, abych to stihnul rozdat než se nějak časem znehodnotí. Děkuji za reakce.

Když si lidé svoji slivovici, hruškovici nebo jinou pálenku odvážejí, měli by vědět, jak má být uskladněná. Nezáleží na tom, jestli je naležato či nastojato. Rozhodující jsou nádoby. „Hlavně by měla být uložená ve skle a pokud možno bez plastového víčka. To znamená použít hliníkové nebo nějaké jiné,” radí Jelínek. Pokud by ji lidé nechali v plastu, asi by se brzy divili. Alkohol plastové nádoby rozpouští a chemické látky, změkčovadla a ftaláty se do destilátu uvolňují.

Také životnost kořaličky není neomezená. Říká se, že padesátiletá je nejlepší, ale není to tak. Lidé jsou často zklamaní. Při narození dcery zakopou slivovici a když se vdává, tak ji vykopou a zjistí, že je špatná. „Může být výborná, ale obecně se dá říci, že po určité době, po deseti, patnácti letech, se kvalita snižuje. Po dobu uložení probíhají v destilátu chemické procesy. Ze začátku se odvětrávají plyny, které jsou v destilátu rozpuštěné. Ostrost se časem zaoblí. Z meruněk se ztrácí aroma. Klasická slivovice ze švestek vydrží mnohem déle. I patnáct až dvacet let,” uzavřel Jelínek.
Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/padesatileta-slivovice-je-pr20111017.html

https://www.denik.cz/ekonomika/padesatileta-slivovice-je-pr20111017.html

Uložení na půdě není zrovna dobré. Jsou tam velké změny teplot v zimě mráz v létě teplo kolem 40 stupňů. Jednoduchý test je odlít jednu flašku a tu dát koštnout zdarma v hospodě místním. Samozřejmě neříkat, že máš doma ještě 29 litrů.