Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výroba nápoje

Ahoj !
Chtěl bych se tady poradit jak správně a dobře vyrobit nápoj pro budoucí prodej. Jednalo by se spíše o zkušební projekt tudíž mám pomyslný budget 50k. Co se týče založení firmy, živnosti, zdravotní průkazy atd. mám celkem zvládlý. Spíše mi jde o výrobní proces jako takový. Prostory mám, hygienicky vše v pořádku. Teď jak vlastně na to ? Mám poměrně dobrý recept na kávový nápoj, který je v mém okolí poptávaný. Rád bych nabídl možnost si ho koupit a vychutnat i doma. Čím tedy začít ? Snažil jsem se různě googlit postupy, ale nic co by se blížilo konkrétně mé představě. Jako první věc, co bych rád řešil je příprava receptury (alespoň částečná automatizace / optimalizace) řeším jak připravit pokaždé stejný mix před samotným stáčením. Mix by se měl skládat z kapaliny podobné kávě, poté hustější hmotě podobná medu a občasně sypkému materiálu. Jak to správně připravit popřípadě s jakým nástrojem pracovat. Realizaci bych si představoval asi následovně - Do lahve (pet, skleněné či plechovce) bude vložen sypký materiál před nalitím mixu. Rád bych abych nemusel množství stále přeměřovat na váze a aby každá láhev měla stejné množství s nastavitelností dle velikosti lahve (100ml by měla mít jiný poměr než 500ml). Mix bychom tedy měli, dále přichází samotné plnění. Dlouho jsem doumal nad tím do čeho vůbec plnit. Plnění do plechovek mi přijde docela komplikované, i když bych o tuto variantu měl docela zájem, avšak jí moc nerozumím. Realizovatelné mi zatím přijde pet lahev s tímto dávkovačem a nebo mě ještě zaujala tato alternativa, kde bych si mohl připravit dejme tomu třeba 50 lahví se sypkým materiálem před plněním tekutým mixem. Láhev s nápojem bychom tak měli a teď ji nějak elegantním způsobem zavřít. Jak to funguje ? Mám na mysli takový ten plastový kroužek, který má kadá petka s nápojem a krásně nám ukazuje, že lahev ještě nebyla otevřena. Existuje na to nějaká plastová zátkovačka ? Tak bychom měli nápoj tak nějak hotový. Teď, kde mohu zjistit výživové údaje z takové lahve ? Udělají mi nějaký rozbor na VŠCHT nebo je na to jiné zařízení ? A na závěr jakým způsobem si vytvořit polep takové lahve i s těmito údaji a jelikož myslím i do budoucna třeba i EAN kódem. Jsem na to sám, neživí mě to, spíš bych to měl jako takovou volnočasovou aktivitu. Tudíž pokud by na to byla nějaká plastová tiskárna tak bych byl rád, kdyby program pro design byl user friendly. Možná jsem něco opomněl, ale tyto dotazy mě docela trápí, tak budu rád za každou odpověd. Moc díky všem co poradí.

To ti na těchto stránkách asi nikdo neporadí. Většina firem co vyrábí nějaké nápoje tak je lahvuje už hotové. Plnění sypkým materiálem a následně kapalinou asi nikdo nedělá. Je to výrobně složité a nevím jak to bude následně v lahvích vypadat. Vše co se plní do lahví se už stáčí v tekutém stavu. I ovocný podíl do jogurtů je co nejvíce tekutý. Plní se do širokých kelímků a až pak se zalévá jogurtem. Vypadá to, že asi nebudeš bohatý.:-)