Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pěstování bananovniku

Dobrý den,
Mám druhým rokem banánovník, minulý rok mne mateční rostlinka umřela,za rok vyrostl do stejné výšky vymladek, a opět usychá,jak před rokem mateční rostlinka, něco mne říká že i další rok mne současný vymladek stejně umře, nevíte čím to je?co dělám špatně?nesetkal se s tím někdo?

zrejme tvoj banánovník postihla velmi obávaný nový typ pliesne,ktorá napáda hlavne banánovníky zo skupiny cavendish,zatial neexistuje nejaký jednoznačne funkčný zaručený liečebný prostriedok ani postup,asi zatial len rada zaobstarať si zdravé sadenice a venovať zvýšenú pozornosť príprave pôdy,sterilizovať črepníky a nástroje s ktorými sa s banánovníkmi manipuluje a rastliny zbytočne nerosiť,až tak príliš to banán nepotrebuje,skôr to pôsobí ako zdroj potencionálnej hniloby,hlavne keď to zatečie do "pazúch" medzi listami,mladšie rastliny je lepšie držať v polotieni,na priamom slnku často vznikajú suché škvrny od popálenia-ďalší potencionálny zdroj uchytenia plesní a nákazy rastliny.....

Jenže většině lidí se zase nehodí mít doma kytku co má do výšky i do šířky 2m, proto se u nás na trhu prodávají nejčastěji zakrslé banánovníky. Pokud znáš lidi, kteří mají velký kultivar, řekni si kterémukoli z nich o odnož a problém vyřešen, taky ti každý z nich potvrdí, že se každoročně obnovuje. Kdyby měl tvůj banán Fusarium, tak nevyroste vůbec a chcípne rovnou a dalšího roku se prostě nedožije

ona tá nová pleseň má podobné prejavy ako fusarium,ale či je to určite fusarium sa zatial zisťuje,jedno je ale isté,že na túto novú pleseň zatial neexistuje nič,čo by nejako jednoznačne pôsobilo,obvyklé prostriedky proti fuzarioze vôbec nefungujú,môže to byť nejaká nová rezistentná forma,môže to byť aj niečo úplne nové...aj tie tvz zakrslé banánovníky vedia dorásť do 2-3 metrovej výšky,záleží ako ich pestuješ,keď chceš dosiahnuť kvitnutie,treba zrezávať všetky odnože a nechať len jeden výhon,ktorý za pár týždňov dosiahne výšku 2-2,5m ,zakvitne a nahodí banány,ktoré dokážu aj v našich podmienkach dozrieť,ak rastline necháš dosť odnoží,tak sa rast zabrzdí a dwarf-cavendish obvykle nepresiahne ani po rokch výšku cca 90-120cm a bude z neho ozdobná,dekoratívna rastlina,síce nikdy nezakvitne a nedá banány,ale udrží sa v ako-tak akceptovatelných rozmeroch.....