Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Skúsenosti s podlahovým kúrením (prašnosť)

Príjemný stredajší večer všetkým,

aktuálne uvažujem s rodinou nad presťahovaním do domu, kde jeden z favoritov disponuje kombináciou parkety + podlahové kúrenie. Jeden člen domácnosti je silný alergik, okrem iného aj na roztoče. Na internete som čítal, že podlahové kúrenie alergikom skôr pomáha, ale našiel som aj protichodné názory / skúsenosti.

Máte nejaké skúsenosti - či už priame alebo nepriame (u kamarátov, príbuzných, známych a podobne) - s podlahovým kúrením aj vy? Ocením, ak sa o ne podelíte, najväčšmi ma zaujíma práve tá prašnosť. Je mi jasné, že nie je podlahové kúrenie ako podlahové kúrenie a závisí od nastavenej teploty, prípadne aj od toho, ako je podlahové kúrenie naprojektované.

Vopred ďakujem za každú odpoveď.

No v tvém odkazu píšou jasně "ne" masivním podlahám ze dřeva o větší tloušťce a to jsou také parkety, jelikož dřevo působí jako tepelná izolace. Další věcí je, že parkety mají spáry a tam se usazuje prach.

V dotaze sa nehovorí nič o hrúbke podlahy. Drevená podlaha tej správnej konštrukcie a vhodného typu dreva kombinovaná s podlahovým vykurovaním je spojenie príjemného s užitočným. To hovorím na základe znalosti konštrukcie jednej konkrétnej stavby rodinného domu (postavený pred cca 8 rokmi). Podlaha je z olejovaného dreva, vykurovaná podlaha pôsobí príjemne aj na dotyk bosej nohy. V lete aj v zime - drevo je drevo. Inak, žiadne špáry medzi parketami. Dom je navrhnutý a postavený v triede ako nízkoenergetický, pokiaľ by boli pochybnosti aj v tomto smere.
Okrem toho si pozri napr. https://www.smartparket.sk/podlahove-kurenie/

My hovoríme Áno na:
Kameň a dlaždice
Drevená viacvrstvová podlaha
Korková sendvičová podlaha
Laminátová podlaha
Vinylová podlaha
Kompozitná podlaha
Tenký koberec - menej ako 2,5 tog
Podľa normy sú na podlahové kúrenie vhodné všetky podlahy s tepelným odporom menším ako 0,15m²K/W.

My hovoríme Nie na:
Podlahy z masívneho dreva
Hrubý koberec - viac ako 2,5 tog

Nevím jak se překládá slovo masívní ale myslím, že je to stejné jako v Čechách.

Drevo ako materiál: masív, preglejka, drevotrieska, drevovlákno, lepené drevo...
Masív nie je daný rozmermi, ale tým, že je to kus prírodného dreva. Parketa je kus prírodného dreva, dala by sa teda nazvať masívom (tak ako sa o to snažíš), ale robíš to len preto, aby si mohol povedať, že parkety nie sú vhodný materiál v kombinácii s podlahovým kúrením. Pretože niekto povedal, že masív nie je vhodný na takéto použitie. Ale parkety z vhodného typu dreva a v hrúbke pod 15mm sú na to vhodné bez ohľadu, či ich nazývaš masívom, alebo inak. A fakt je ten, že podlaha v dotaze je parketová, vybavená podlahovým kúrením. My tu nemusíme riešiť správnosť konštrukcie, ale podľa dotazu vhodnosť pre pobyt alergika. A ja nevidím dôvod, prečo by to alergikovi malo vadiť.