Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak chodit s ortézou na kotníku ven?

Zdarec, mám ortázu na kotníku (na 3 týdny) a nikdy jsem ji zatím neměl... je to sice asi hodně blbá otázka, ale... jak s tou ortézou mám chodit do školy, ven, apod.? je to taková ta větší, která mi jde od prstů až po polovinu lýtka...
měl bych na ni dat nějakou "tlustou" ponožku nebo tak něco?

S ortézou jsem chodil po venku když už se to nedalo doma vydržet... Ale za tu námahu to moc nestojí. Dvakrát si to rozmysli ;-) Ideálně odjet mhd na pivko a pak se zase dopravit domu, žádné dlouhé cestování. 300 metrů o berlích ve vedru už dávalo celkem zabrat...

já to mám kilák na zastávku a pak 300 metrů od zastávky do školy, kde taky budu občas chodit... a myslím, že během toho by se ta ortéza celkem rychle zničila... proto se ptám, jestli a jak by se měla "chránit" před odřením? jestl isi dat nějakou tu ponožku apod. (jako se to třeba dělá u sádry v zimě) nebo tak něco...

trochu ano, ale mám vyšší práh bolesti... a berle mám svoje (nedal mi je) z dřívějška, ale nepoužívám je... ty jsem používal jen první den, teď už to je 3. den... ale stále se nevyřešila má otázka, to jediné mě zajímá - jak zabráním zničení ortézy? je to tak velká "kráva", takže si nemůžu vzít o pár čísel větší vietnamky...

Záleží na typu ortézy, resp. na tom, jestli ti doktor výslovně povolil na nohu došlapovat nebo ne. Pokud máš od doktora povolený došlap na nohu, tak bys měl dostat "chodící" ortézu. Ta je přizpůsobená na došlap plnou vahou, takže při běžném chození by se neměla nijak podstatně poškodit. Pokud bys chtěl zabránit poškrábání spodní části, můžeš použít ponožku, ale měla by to být jenom ochrana před kosmetickým poškozením.
Pokud ti doktor došlapovat zakázal a máš tomu i odpovídající ortézu, tak došlapovat na ni je sázka do loterie, bez ohledu na to, jestli budeš nebo nebudeš mít ponožku. Nedokážu odhadnout, jakou zátěž dokáže takový typ ortézy snést, ale je možné, že výztuže prostě po nějaké době prdnou.
Zkus se dyžtak poptat v lékárně nebo prodejně zdravotnických pomůcek, tam by ti mohli říct, na co je zrovna daný typ ortézy koncipovaný.