Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Auto

Zdravím ,
Chtěl bych poradit a výběrem auta .
Jsem po škole a chci si pořídit auto .
Cena tak do 85 000 .
Chtěl bych ho aspoň na 5 let bez větších investic .
Jeazdim krátké trasy takže spíše benzín .
Díky všem

Chtěl bych ho aspoň na 5 let bez větších investic.

Tak na tuhle otázku ti asi nikdo na 100% neporadí. Každý má jinou zkušenost, a tak budou doporučovat každý něco jiného. Tohle je vždycky sázka do loterie, auto se buď povede, nebo nepovede. Já před lety koupil 6 let starého trojkového Golfa za 75.000 KČ, a sloužil mi skvěle dalších 11 let bez žádných velkých problémů a investic - když nepočítám ve 120.000 km rozvody, a běžné výdaje, jako oleje, filtry, brzdové destičky, a pod. Motorově špica, a kdyby nebyla sežraná plechařina, asi bych ho měl do dneška. Bratránek kupoval čtyřkového Golfa - naprosto nový a nablýskaný krasavec přímo z autosalonu, který měl najeto asi 26 km. Už za týden to měl v servisu, za další měsíc znova, a během půl roku co se s tím autem trápil, tam byl snad osmkrát. A vždycky darda, kolem 5 tisíc, a jednou dokonce asi 16.000 Kč. Naštěstí to měl v záruce, takže ty prachy nešly z jeho kapsy. Ale není divu, že se toho auta rychle zbavil. Jak říkám, je to kus od kusu. Jeden se hold povede, a druhý nemusí...;-)

Pokud nekoukáš na spotřebu......kup si to.
Tenhle benzín se moc nepovedl, žere i malý děti okolo silnice.

Osobně jezdím celej život Volvem a nemohu si stěžovat.Momentálněvlastním V 70, 2,4 D5 a partnerka jezdí ve V40 2,0 benzín s LPG v automatu.
První jezdí kolem 6 litrů nafty a druhé kolem 10 l LPG.

1,6 74/kW.

Osobně bych s cenou pod 100 tisíc do Oktávky nešel. Sice pěkný na machrování, ale jsou to vraky, zvláště ve stáří 13+, to se pak začne sypat kdeco. Motor bude možná v pořádku, ale to není jen motor, ale podvozek, řízení, starter, elektronika... prostě věci, do kterých při nákupu nevidíš. A u Oktávky to bude o stupeň dražší, než u malých aut. Pro představu - výměna starteru za repas asi 7 litrů. Rozvody vyjdou podobně.

Každá ojetina bude loterie, je to kus od kusu, nikdy nevíš, proč to původní majitel prodal.

Než koráby na machrování bych se zaměřil na mladými opovrhovanou třídu malých aut (tedy typicky Fabia, Peugeot 207 a spol.), kde budeš mít za stejnou cenu mladší auto, s levnějším servisem a větší šancí na méně jetý kus. Bude to auto se slabším motorem, ale menší spotřebou.
Osobně bych už nikdy nekoupil auto starší 10 let, ani jako druhý auto pro manželku.

Kdybys ještě sehnal pár tisíc, tak něco nad 100k bys mohl sehnat Hyundai i20. Párkrát jsem v tom jel a na motor 1,2 to jede kupodivu velmi dobře, hodně mě překvapily plynulý rozjezdy.

Zrovna Fabii bych nekoupil, už kvůli vlastenecké přirážce. Myslel jsem auta třídy a velikosti Fabiie, nikoliv zrovna Fabii samotnou.
Netvrdím, že to jsou špatný auta, ale nikdy mě to auto ničím neoslovilo - slaboučký motory (HTP žere jak kráva), mizerná výbava ve srovnání s konkurencí za stejnou cenu. Samozřejmě najde se spousta jiných, který na Fabie nedají dopustit.

Přestaň se zaměřovat jen na motor, problémy můžeš mít na autě kdekoliv a motor přitom bude šlapat jak hodinky. U ojetiny na spolehlivosti motoru záleží na péči a stylu jízdy předchozích majitelů, takže nelze jednoznačně určit nejlepší motor.
Na konkrétní motory Fabií si počkej na jiné diskutéry, někteří s nimi mají více zkušeností.

Tu jde spíše o to kolik vydrží...jestli je 250 000 už hodně nebo je to dobré..
Když koupím dejme tomu octavii která má najeto 230 000 a nakonec to dopadne tak ze budu muset opravovat úplně vše ..
Spíše mě zajímá kolik km je tak ideal na ojeté auto

Fabie je ideální volba, pokud to není HTP, starší verze 1,2TSI a tuším jedna verze 1,4 (myslím že 16V/55+74kW). Doporučit se dají staré 1,4MPI (OHV rozvody) a poslední 1,4 16V (s 59kW). Sehnat ale takové auto v dobrém stavu bude problém. edit: Fabii jsem měl od novoty (1,4MPI 50kW, r.v. 2002) a při 200t km/8 letech stáří se to začalo sypat. Sice ne motor, ale všechno okolo - a není to jen má zkušenost.

Osobně bych šel cestou co doporučil Prasak, tj. sehnat jetou i20, za podobnou cenu dostaneš novější a stejně kvalitní auto (cena není ovlivněna fanoušky koncernových značek). Staré auto nebude nikdy spolehlivé, pokud nebylo vyrobeno nejpozději v polovině 60. let.

Nechápu proč by sis nemohl Volvo dovolit.
Stačí zabruslit na fˇorum Volvo klubu a najdeš zde spousty dobrých vozidel za uspokojivou cenu.

Pořád lepší, než kupovat ojetou Koktávku se stočenýma kilometrama.A zároveň koupíš docela bezpečný vozidlo s normální výbavou v základu, jako je dvouzónová klima, kvalitní audio, několik airbagů, samozatmívací zrcátka (jako že je Škoda nabízí za příplatek a jako novinku), obrovký prostor s combi verzí......

Údržba tě skoro nic nestojí, pokud nejsi absolutní lempl a nejezdíš na výměnu oleje do značkovýho servisu.

A s 2,5 litrem, co žere něco kolem deseti litrů benzínu, poděláš každýho fandu koncernu VW.

:-)

proč ne? Chceš jezdit, nebo dělat machra? Chápu, je ti dvacet, ještě to nemáš v hlavě srovnané. ;-)

edit: musíš si uvědomit, že auto je kasička. palivo, pojištění, spotřebák, opravy, to všechno stojí peníze. A nestačí mít jen peníze na vopici, ty ještě musíš mít i na banány, kterými ji budeš muset krmit.

Takže si to shrneme (a neber to jako osobní útok):

Máš našetřeno usmolených 100 litrů, 20 let (takže nevyděláš víc než odhadem 20 tisíc hrubého - a to ti hodně fandím), chceš koupit ojeté auto a nejpodstatnější je pro tebe jestli se ti bude líbit. Inu dobrá, jen se prosím tě koukni, kolik stojí třeba repas vstřiků, turba apod. Asi ti nemusím připomínat, že až na ten vysněný kočkolap sbalíš nějakou buchtu, budeš potřebovat peníze někde jinde (bydlení, děti, ..).

Dát 80 tisíc za 8+ let starou popelnici před smrtí není zrovna optimální, protože empiricky přibližně totožnou částku vyplázneš na servisu během prvních 2 let provozu.

Ale tahle zkušenost není přenositelná, tu si musí zažít každý jinoch sám. :-)

Nicméně čistě technicky: zjisti si, co dělá s auty longlife servisní intevral, co znamená podezřele neohmataný volant a neošlapané pedály a podobně. Abys někomu neskočil na špek.

Ono se to nerado čte/poslouchá, ale Touchwood má pravdu. Koupit olítanýho ropáka s oblíbeným nájezdem okolo 180 tisíc km, stářím 12 let, navíc s velkým výkonem je poukaz na permanentku do servisu. Pokud chceš trochu spolehlivosti od auta, rovnou zapomeň na všechny nafťáky, naftu si nikdo nekupuje kvůli tomu, aby to prodal v dobrým stavu, ale aby to hodně ojezdil a dal to pryč ve chvíli, kdy to začne vyžadovat velký prachy do oprav. A u nafty je pravděpodobnost výměny/repase turba a vstřiků velká, zvláště u 100kW motoru, kde dostává turbo hodně zabrat.

Taky jsem si v tom věku koupil Golfa. Dvojkovýho, 1,8l benzín, 66kW. Lítalo to jak drak, svezení pěkný, to jo, ale mělo to v době nákupu 13 let a 200k+ km na tacháču, takže o spolehlivosti jsem si mohl nechat jen zdát. Jen mládí a nezkušenost mi nedalo si přiznat, že je to fakt vrak, protože pod autem jsem strávil opravdu hodně času a nikdy jsem neměl jistotu, že dojedu. Co jsem neřešil, tak byla spotřeba, protože jako mladej a svobodnej jsem prostě přijel na pumpu a dal plnou, kdykoliv jsem potřeboval.

Říkal jsem ze naftu nechci ..už v dotazu jsem psal ze benzín .
To co jsem dál jsem byla jako ukázka .
Golf se do 100 000 koupit určitě dá .
A prostě colt se mi nelíbí a nevěřím ze vám jo ..to raději felicii.
Zatím vede fabia a octavie

To už raději ten Colt.
Osobně považuji Fabie za hnusný auta, zvláště dvojkový, to je jak retro z 50. let. Až třetí řada už vypadá obstojně.
Na druhou stranu na Fabie budou díly na každým vrakovišti, zvláště na nejrozšířenější HTP a opraví to každej mechoš v každým servisu.

Do tvýho rozpočtu se vejdou třeba i Suzuki Swift, nebo Peugeot 207, s nadčasovým designem (narozdíl od Fobie), např. http://www.sauto.cz/osobni/detail/peugeot/207/1666 5859?goFrom=list

Edit:
Když se podíváš na tu výše zmíněnou Mazdu:
http://www.sauto.cz/osobni/detail/mazda/2/16668992 ?goFrom=list
Tak pokud bych měl uvěřit těm údajům, tak je to sedmiletý auto s velmi nízkým nájezdem, což vypadá velice hezky.

Debata se jako obvykle když se jedná o auta zvrhla do podoby "Každý lišák chválí svůj ocas" a tazatel z toho asi není moudrý. Tak mne napadá, pokud v jeho okolí není nikdo, kdo by se chtěl zbavit staršího ještě dobrého auta, pokud tazatel bydlí na nějakém menším městě, co takhle zajít do nějakého solidního servisu, jestli by mu tam neporadili?

Každý auto je sázka do loterie, je jedno, co to je za značku.
Důležité je koupit dobrý kus. Když jsem loni kupoval auto já, promyslel jsem, co bych si tak pro své užití potřeboval a šel projít bazary. Ve většině jsem ani neměl v plánu něco koupit. Maximálně jsem si dal testovací jízdu, abych měl srovnání. Když projedeš 4 stejná auta, poznáš u pátého, co je špatně.

Dobré je nekoukat moc na km (stejně se to stáčí) a zkusit něco s dobrou historií (první majitel, servisní knížka, aspoň na první pohled nestočeno...)

Vybírej i podle výbavy. Koupit nějakou sračku, co nemá ani klimatizaci a okna musíš stahovat páčkou je nesmysl.

Bude nejlíp, pokud náš tu možnost, když se v tom autě - nebo v tom typu - svezeš. Automobilka co má nějakou pověst si nemůže dovolit dělat vyložené $račky. A pokud se jí to náhodou podaří, tak se to rozkřikne.

Ještě mne napadlo - asi by bylo dobré, kdybys hned co to auto koupíš (případně ještě než ho koupíš, pokud to bude možné) s ním šel na STK. Vzpomínám si, že jeden známý koupil (z autobazaru!!!) ojeťáka a když s ním jel na STK (nebo ho šel přihlásit, už nevím), tak neuspěl, předchozí majitel na tom autu udělal nepovolené úpravy.
Ale nechci malovat čerta na zeď, můj bratr měl postupně dva ojeťáky (citroeny) a nevím o tom, že by s nimi měl nějaké problémy.
I v loterii je možné vyhrát.

Neexistuje univerzálně nejlepší auto. Jestli bydlíš na sídlišti a jezdíš do práce 5km po městě, kup si aygo. Jestli jsi z nějaké lhoty, odkud se dá dostat jen po polňačce, kup čtyřkolku. Jestli jezdíš někam na chatu, lyžuješ a v létě do Chorvatska, kup kombi.

Celé to je o tom, že ta fabie někomu prostě stačí a někomu ne. Vyber si aspoň velikost a rozmysli priority, pak tu má smysl konzultovat výběr.
Pro mě Fabie dobré auto není, je to malé, pomalé, ale dědovi to na nákup stačí a je spokojen.