Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sloh maturita

Za 2 týdny mě čeká slohová práce z ČJ. Co si o tom myslíte, prospělo by to ?

Byl krásný letní den, začali nám prázdniny a tak jsme se rozhodli, že s Honzou něco podnikneme. Myslel jsem si, že by jsme mohli zajít na ryby, ale Honza chtěl jít do lesa na houby. Napadlo mě, si hodit kostkou. Honza vyhrál, jako vždy.

Šli jsme teda na houby. Po dvou hodinách nezdaru, jsme našli pouze nejedlé a jedovaté houby, ani jeden malý hřib. Rozhodli jsme se, že to pro dnešek zabalíme a zkusíme, to zítra v lese u potoka. Nic, ani druhý den jsme nic nenašli. Honza byl naštvaný, protože houby miloval, a babička mu z nich vařila houbovou polévku. Ani třetí den to Honzovi nedalo, jeli jsem na kole do lesa kam nikdo nechodí. Říká se, že tam žijí medvědi, jelikož jsme bydleli v Kanadě, bylo to docela hodně pravděpodobné.I přes to, jsme se rozhodli to zkusit, aspoň na kraj lesa.

Dorazili jsme k lesu, a spatřili na cestě do lesa obrovskou ceduli "Pozor medvědi". Honza si myslel, že když půjdeme jen na kraj lesa, tak nám nic nehrozí. Hned na kraji lesa na nás koukaly dva velký hřiby, to nás motivovalo a pokračovali jsme stále hlouběji do lesa, kde bylo více a více hub, po nedávném zklamání jsme si vzali pouze malé košíčky, které byly také brzo plné. Najednou jsme zahlédli jak blízko nás spalo malé neškodné medvídě, oba jsme ihned zpanikařili a začali utíkat. Úspěšně jsme doběhli na cestu před les, ale rychlím během nám vypadly všechny houby z košíků. To nám v tu chvíli ale moc nevadilo, nasedli jsme na kola a šlapali domů.

Doma na nás už čekala babička. Honza byl zklamaný, že nepřivezl žádné houby. babička ale tušila, že si jim opět nepoštěstí, a tak si jich pár koupila od kamarádky a udělala hrnec houbové polévky pro Honzu a pro mě.

Slovy klasika: "Chce se mi zvracet!" Obávám se, že je to stejný jedinec, co se nedávno ptal na "gumovací pero".
Nějak jsem nepochopil, co to vůbec má být za slohový útvar, ale "prasopisné" chyby to stejně zabíjí. Nevím jak dnes, ale dříve to bylo tak, že jedna hrubá chyba znamenala stupeň dolů v hodnocení.
Poznámka: Maturitní zkouška znamenala stejná kritéria bez ohledu na typ školy.

začali nám prázdniny -> začaly
by jsme -> bychom
napadlo mě, si -> napadlo mě si, napadlo mě, že si
nezdaru, jsme našli -> nezdaru jsme našli
zkusíme, to zítra -> zkusíme to zítra
přes to, jsme se -> přesto jsme se
k lesu, a spatřili -> k lesu a spatřili
dva velký -> dva velké
více a více hub, po nedávném -> Tady mi nějak nesedí to pokračování souvětí. Myslím si, že lepší by bylo více a více hub. Po nedávném...
rychlím během -> rychlým

a tak jsme se rozhodli -> před "a tak" má být čárka
Napadlo mě, si hodit kostkou. -> bez čárky, a změnit slovosled
Honza vyhrál, jako vždy. -> bez čárky, a změnit slovosled
Šli jsme teda -> tedy
zabalíme -> to asi nebude úplně spisovné
Nic, ani druhý den jsme nic nenašli. -> bez čárky, a změnit slovosled
miloval, a babička -> bez čárky a celá věta je poněkud podivná, radši rozdělit na dvě
do lesa kam nikdo nechodí -> do lesa, kam nikdo nechodí
medvědi, jelikož -> rozdělit do dvou vět
zahlédli jak blízko -> zahlédli, jak blízko
medvídě, oba -> rozdělit do dvou vět
babička ale tušila -> věta začíná velkým písmenem
že si jim -> že se jim

A nedivil bych se, kdybych jich ještě pár přehlédl.

Očividné je to pro tebe. Ale ne pro potenciálního čtenáře co si ten příběh potřebuje někam zařadit. Nemusí to být pravdivé. Navíc tu někdo píše, že to máš krátké. Tak bys to nějakým úvodem trochu prodloužil.
Píšeš o babičce. Když je Honza tvůj kamarád, tak to asi není babička vás obou, takže čí? A proč vaří vám oběma?

Tohle má být maturitní slohovka? :-?
Za tohle bys musel (za nás) dostat pětku už na ZDŠ. Už jen za ty gramatické chyby.

To je naprosto neuvěřitelné, jak klesají požadavky! My psali státní slohovky celé dopoledne, 4 strany A4, témata vyhlásili až ten den ráno celostátním rozhlasem, kdy už jsme museli sedět ve třídě (o nějakých mobilech či internetu tehdy nikdo ani netušil). Čeština, ruština. Vyšlo nám to i časově pikantně. Češtinu jsme psali v úterý po Velikonocích, ruštinu za dva dny ve čtvrtek. Vzpomínám si i na témata. Z češtiny jsem psal nějakou úvahu v souvislosti s vyhlášeným Mezinárodním dnem dítěte (OSN?) a v ruštině nějaký novinový článek s vlivu spolupráce v rámci RVHP. Měli jsme na výběr z cca 5 konkrétních témat, psát o ničem se nedalo.

Ruku na srdce, tobě ten tvůj slohový výplod připadá adekvátní maturanta? Odhadl bych to tak na páťáka, šesťáka… :-x

Z češtiny jsem psal nějakou úvahu v souvislosti s vyhlášeným Mezinárodním dnem dítěte

my měli na výběr ze dvou témat. Jedno téma byl Neruda, o tom jsem nic nevěděl, druhý bylo "Význam plánování v socialistickém hospodářství". O tom jsem sice taky nic nevěděl, ale tak nějak instinktivně jsem tušil, že ať napíšu co napíšu, nějak to projde. Prošlo.

Jako pardon, ale tohle nemůže myslet vážně. To musí být troll. Sám jsem maturoval před 4 roky, což není tak dávno. Chtěli po nás tuším alespoň 2 strany A4. Tento "výtvor", co tu napsal tazatel, bych napsal za 5 minut "na koleni". Asi to má být pokus o vyprávění, ale je to teda hrůza.

Nejde o to psát romány. Svou odpovědí jsem se nechtěl nějak povyšovat, proč také. Zde ale jde o to, že po absolvování střední školy musíte být schopen napsat rozumně dlouhý text, který bude mít určité náležitosti a hlavně "hlavu" a "patu". Ten text, co jste uvedl v sobě neměl prostě nic. Ale teď už to víte a můžete se lépe připravit, takže poradna splnila svůj účel, doufejme.