Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Geniometrické funkce

Zdravím

zajímalo by mě, odkud se vzaly názvy sinus, cosinus, tangens a cotangens. jsou to jmena nějákých osobností ? je to převzatý z jiného jazyka ? Děkuji za odpovědi !

Neni to nazev osobnosti a prevzato je to z latiny. Ovsem najit a dohledat puvody slov neni jen tak.

Sinus znamena latinsky "záliv". Samotny pocatek funkce spada az do indie. Odtud toto uceni o teto funkci prebrali arabove, kteri za prve zkomolili puvodni indocky nazev trochu. Za druhe kvuli divoke vyslovnosti (odlisnost jazyku) ho vyslovovali podobne, jako vyslovuji slovo pro zaliv. A protoze graf sinu a zaliv jsou si podobne (neni z me hlavy), ponechali to takto. Jak latina nabrala na moci a prakticky ovladla svet, stal se z puvodniho slova pro zaliv a funkci, nas sinus.

Tangens a cotangens se objevili v Evrope az v 16.stoleti. Do te doby existovala funkce, ale jine nazvy. Syrsky astronom Albattani prisel na cotangens. Astronom Abu Lvafa sestavil v 10. století tabulku hodnot funkce tangens. Původ slov ale asi nedohledas.

Zacatky teda v indii. Rozvinuti na strednim vychode. V Evrope prejmenovany :-D

Zdroj: Google, 5 minut, ctrl+c a ctrl+v

No jo, ale to neni puvod slova, podle me teda. To je jeho preklad. Fajn, znamena dotykat se, ale jak vzniklo, odkud se to vzalo...

Prikladem je prave onen sinus, ktery ma vice vyznamu, ale prave puvod vysvetluje, proc je to zrovna zaliv a ne ohyb ci krivka v pripade sinu jako goniometricke funkce. Vzniklo to prekladem arabskeho slova pro zaliv (ne ohyb ci krivku) do latiny. A proc zrovna zaliv? Protoze indicky Jiva (ona funkce) zni podobne jako v arabii slovo pro zaliv a protoze...:)

Proste takovy puvod :) Ale jo, jak jsem rikal, vsecko to je latina, preklady si lze najit. Jestli ale vymysleli zcela novy vyraz, nebo je to jako v pripade sinu prevzate z jinych jazyku, to jsem nenasel.

Vsichni vime, co je to vitr. Vime, ze se anglicky rekne wind...ale puvod v indoevropskem uetro, to je oc tu kraci. Snad jsem to vysvetlil, jak to myslim.

ja si myslim, ze Sinus byl nejaky najezdnik nebo neco podobneho.. :) protoze:

"Zvolal Sinus na sve kone: 'PROTIHLEHLY NA PREPONE'" :D

diky tomu si dodnes, temer 15 let po maturite, pamatuju jak se pocita sinus :).. a potreboval jsem to konkretne asi tak.. 2x.. :)