Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak určit sever?

Odpověď na otázku není životně důležitá.

Blíží se zase teplé léto. V práci v nově postavené a naprosto skvěle izolované budově máme okna zhruba na sever. Na jižní straně není ani jedno. Bavili jsme se s kolegy, jak přesně najít sever. Jak se tu budeme péct. Zkusil jsem v IPhone 4s zapnout kompas, ale ukazuje sever v toleranci +- 20° podle polohy v kanceláři a blízkosti k PC. Dokonce se sever liší při položení mobilu na stůl a držení v ruce ve stejném místě o 20 cm výš.

Napadlo mě, jak se hledá sever. Počkat až večer až bude aspoň trochu svítit slunce do okna je nejpřesnější.

To doma nikto nemate kompas? Navyse chod s tym telefonom pred budovu, kde ta nebude ovplyvnovat ziadne pole a sever by ti mal ten magnetometer urcit relativne spolahlivo.
Ale ak to chces "naprirodno" tak bud tienom na 12:00 (ukazuje juh) alebo hodinkami (mala na slnko a polovica medzi malou a 12 je juh..o 12:00 je ten uhol samozrejme 0;o)).

V ČR v květnu není poledne (z hlediska Slunce) ve 12. Jestli to chce měřit přírodně, tak musí ve 13h (letní čas).

Volil bych ten kompas v mobilu, nebo mapy. Kompasy, včetně těch lepších v mobilu, fungují magneticky. Proto asi není úplně dobrý měřit kousek od PC, kde jaksi nějakej ten kov a magnet je a zkresluje výsledky.

tak si pozri vonku stromy,ktorým rastie na kmeni mach,ten je vždy na severnej strane,alebo sa pozri kde vychádza alebo zapadá slnko,nasmeruj bokom v smere západu slnka lavou rukou a pred nosom budeš mať sever a za chrbtom juh/alebo pravou rukou smerom k východu slnka,keď to budeš robiť v ranných alebo doobedňajších hodinách/,alebo ako už bolo povedané,zaobstaraj alebo vyrob si kompas...

Teď se musím ohradit. Hodinky s ručičkami mám a nosím. Dostal jsem je jako dárek. ( Jsou to Festina za dost peněz )

Jinak ten 4S nebyl můj výběr. Je to služební telefon. A musím říct, že z něj mám smíšené pocity - viz např. tady: http://pc.poradna.net/q/view/1388298-nastaveni-iph one
Signalizaci nepřijatého hovoru jsem nevyřešil doposud. Vždy na to musím aspoň sáhnout, abych zjistil, jestli jsem něco nepřeslechl.

Můj soukromý mobil je Nokia, která vydrží nabitá 2 týdny.