Slovní úloha
Rovnoramenný trojúhelník má při základně úhel alfa=75 stupňů a ramena 10cm. Kolik má základna.
Vím že pro mnohé z vás je to úplně jednoduché ale mi tohle prostě nejde.
Děkuji za odpověď.
Rovnoramenný trojúhelník má při základně úhel alfa=75 stupňů a ramena 10cm. Kolik má základna.
Vím že pro mnohé z vás je to úplně jednoduché ale mi tohle prostě nejde.
Děkuji za odpověď.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Nakreslíš si ten trojúhelník.
Rozdělíš ho na polovinu tak, aby vznikly dva stejné pravoúhlé trojúhelníky. Délku jejich přepon už znáš.
Pomocí sin si vypočítáš délku odvěsny, která tvoří polovinu délky původní základny.
IMHO to bude skor cos, ptz ten 75° je pri zakladni
(resp. presnejsie povedane staci naklepat arccos do kalkulacky a *10 :)
a hovno ne arccos ale normalny cos soory.
Může to být sin i cos, známe ostatně oba úhly.
Moc krát děkuji. Kéž by někdo jako vy byl můj známy a mohl mi s matikou pomáhat ! :)
Tak tohle snad dělají učitelé. Ještě si živě pamatuju, jak to u každého příkladu kreslili na tabuli. A to jsem ze základky už skoro 25 let.
Nám ukáže názorně 2 příklady a pak dostaneme papír kde jich je cca 15 a počítejte. Komu matika jde tak to spočítá a kdo v tom plave tak propadá jelikož nedostaneme správné výsledky.
No tak 2 příklady snad úplně stačí. Postup je stejný, jen se liší čísla.
Neliší se jen čísla ale i celkové znění úlohy. Ale máte pravdu kdo matiku umí tak mu to problém nedělá .. já v matice nikdy nebyl dobrý takže mi to přijde složité.
To je blbost kazdy je dobry ked zacne rozmyslat mam toto a chcem toto jak to mam pouzit. Viz kladivo a jak zabit klinec. potrebujes k tomu navod?
Ať je zadání úlohy jakékoliv, tak si známé údaje nakresli na papír a vždycky z toho vypadne nějaký pravoúhlý trojúhelník. A pak už to je opravdu stejná úloha jen s jinými čísly.
No a kde je problem? Mas nejake nastroje (sin, cos, tg) ktore su o pravouhlom trojuholniku, tak si ho tam vzdy dokreslis, ked uloh bude 50 tak si ho dokreslis 50x.
To je jak mat kladivo (=nastroj) a 15x napisane buchni zvrchu alebo buchni zboku. A nezastanes pri 3. ulohe ze nevies buchnut.
Inac mozno by sa dalo pouzit aj toto https://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%ADnusov%C3%A1_v eta alebo https://sk.wikipedia.org/wiki/Kos%C3%ADnusov%C3%A1 _veta, zavisi ze co ste brali tak to chce ucitel aby ste pouzili. Preto som pisal nizsie ze pouzi to co sa ucite. Vysledok bude u vsetkych metod stejny (spravny).
Díky za vysvětlení. Už to chápu o něco lépe. :)
V ucebnici si uz hladal? Tam to garantovane bude presne tak ako to chce vas ucitel (dolezite, aby to riesenie pochopil :)
V učebnici hledám pokaždé když je nové učivo ale je tam jen zadání a na konci knížky výsledek ale nikde se nepíše postup což je pro mne velmi důležité.
V každé učebnici matematiky jsou uvedeny typové příklady se vzorovým řešením.
Pro zvládnutí matematiky je nutné:
1, znát perfektně definice, musíš přesně vědět o čem je řeč
2, znát vlastnosti matematických objektů, chápej tak, že musíš dobře vědět co si s čím můžeš dovolit, co platí a kde platí a za jakých podmínek
3, matematizace reálné situace - největší problém, chce to představivost, pokud neudělám v hlavě, tak kreslit a kreslit, vyznačit co znám, co je dané, ujasnit si co mám vypočítat, určit - algoritmus volím na základě bodu 2, který je podmíněn bodem 1
Jen tak na okraj. Tohle nepovažuji za slovní úlohu. IMHO slovní úloha je, když řešitel nejdřív musí pochopit, wo co go a pak si sestavit vzorec co má spočítat. Namátkou jsem našel tohle:
Odpoveďou je 9 pokusov :)
A bol to až posledný :)
98
https://www.wolframalpha.com/input/?i=(10x%2By)*(x %2By)%3D1666,+x-y%3D1