Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Alimenty

Zdravím všechny !!
Mám takovou zapeklité otázky a to, co si myslíte o tom, že student (syn) by měl matce dávat svůj podíl z alimentů na bydlení? Ano do jisté míry by nebyl problém, ale skoro celé alimenty (třeba 3500) na bydlení, když nájem stojí (např. 8000) a žijeme tu 3? A také, co si myslíte o tom, že plnoletý by měl dávat celou svou výši alimentů od otce matce? Mě příjde absurdní dávat celé alimenty, když jsem plnoletý.. ano dával bych jí svůj podíl na bydlení a jídlo a zbytek na oblečení, drogerii platil sám.
Poslední otázka, měla by matka zahrnovat synovi i cestu do školy? Když jezdí každý den do stejného města a samožrejmě s ní (ona chce abych platil svůj podíl za naftu).

Díky všem za pokud možno inteligentní odpovědi.

Připoměň matce její vyživovací povinnost až do ukončení studií(tedy tuším do max.26 let).A měla by se na tom podílet buď poskytováním bydlení a jídla nebo když už to chce v rodině nějak účtovat včetně dopravy,což není moc normální,tak zhruba ve stejné výši jako soud vypočítal výživné pro otce.Tj.jestli dostáváš alimenty cca 3500 Kč,měla by matka poskytovat to samé a ne ještě chtít ty alimenty zabavovat.Tak se s ní dohodni.Když se bude bránit,tak se zkus zmínit,že si dojdeš ve městě k právníkovi a ten spočítá i zpětně,kolik Ti ona dluží a bude muset ještě platit.Třeba se zalekne a nechá toho.A když Tě nechce vozit do školy,ať Ti tedy dává peníze na autobus.

Takže chápu to správně, tak že ona by neměla požadovat za bydlení ani za jídlo pokud jsem student, tzv. nemá nárok na alimenty, které dostávám od otce na jídlo a na bydlení? Na co má naopak právo, co by mohla ode mě požadovat z těch alimentů?

Ne, nechápete to správně.

Rodiče jsou povinni Vás živit, dokud nebudete schopen se živit sám. Toto není omezeno věkem
(údaj o „max. 26 let věku“ není správný), ale schopností se sám živit. Nejčastěji rodiče děti vyživují
po dobu přípravy na budoucí povolání (po dobu studia), ale nemusí tomu tak být vždy.

Pod pojmem vyživovací povinnost je zahrnuto všechno → výživa, bydlení, ošacení, studium,
zájmy (koníčky), kapesné i ty cesty do školy. Máte-li např. možnost levnější dopravy, ale nevyužíváte
ji, může být požadavek příspěvku na naftu v pořádku (jinak byste platil jízdné).

Pokud by se každý člen domácnosti stravoval samostatně, vyšlo by rodinu stravování dráže, než pokud
se stravujete všichni společně. Za pozornost stojí i to, že Vaše matka už má s vařením hodně zkušeností,
ví, co (živiny) organismus potřebuje a přizpůsobí tomu jídelníček. Pokud byste se stravoval samostatně
mimo domov, není podle moc pravděpodobné, že byste měl vše, co potřebujete.

Náklady na bydlení neobnášejí jenom nájemné, ale i vodné/stočné, náklady na topení, elektřinu, plyn,
spotřebiče do domácnosti (např. pračka, chladnička) a drobné opravy, které do určité částky hradí nájemník.
(Bez konkrétních informací nelze konkrétně odpovědět, jaká částka by byla adekvátní.)

Pozor, vyživovací povinnost je vzájemná. Pokud si např. během prázdnin něco vyděláte,
měl byste se nákladech společné domácnosti podílet více.
_____

Zkuste si s matkou promluvit a nějak rozumně se s ní dohodnout.

Pokud chce po něm nějaký prachy na naftu, tak asi mu z těch alimentů něco dává. Matka mu poskytuje rozhodně víc, než jeho otec - on pubescent toho hodně sežere, ošacení není zadarmo a ubytování taky ne (voda na koupání, potřeba většího bytu, než by stačilo bez syna). Takže ještě bude ve finále synek dlužnej matce, pokud by chtěl vyhrožovat právníkem.

Vše především záleží na finanční situaci rodiny. Tvoji rodiče mají povinnost se o tebe starat do doby, než budeš samostatný. Rozsah péče je opět široký pojem, ale především tě živit, šatit, dát ti bydlení. A od toho se odvíjí finanční otázka dělení alimentů. Zjevně si chceš urvat svůj podíl pro sebe, takže se nediv, že s příchodem finančního příjmu ti vzniknou finanční povinnosti. Auto jezdí do práce, ale zadarmo to není, ale ty by ses chtěl zadarmo vozit. Pokud ti matka dá peníze, nediv se, že pak po tobě chce, abys s nimi hospodařil, tedy přispěl na cestu.
Alimenty jsou určeny pro zajištění tvých potřeb a mezi ně patří i bydlení, takže vůbec se nedivím matce, že ty peníze potřebuje. Pokud by měla mimořádně nadprůměrný příjem, tak by ti ty peníze asi nechala, nebo spíš uložila na spoření. Ty peníze nejsou určeny jako tvoje kapesný a pro osobní útratu, ale pro tvoji obživu.

Požádej svoji mámu, ať ti ukáže váš měsíční rozpočet, pak budeš mít lepší představu o tom, jak velký podíl toho rozpočtu tvoje alimenty dělají. Někdy to může znamenat to, že budete mít tejden před výplatou na oběd jen suchý rohlíky. A nedej Bože, aby chcípla pračka, či jiná nečekaná událost. A tyto nečekaný události opravdu chodí častěji, než je zdrávo. Do toho rodinnýho rozpočtu nezapomeň zahrnout takový prkotiny, jako jsou vyúčtování energií, platby za popelnice, školní akce, pojištění (měsíční i roční platby), náklady na auto (přezutí a nákup gum, opravy), údržbu domácnosti a mobiliáře. A budeš se divit, že ještě nejste v mínusu. Pokud v rozpočtu budete mít výrazný přebytky, mohla by ti máma zvýšit kapesný.

S tou cestou a bydlením vůbec nemám problém ani s jídlem. A ano chápu to jak to je, ale chci to slyšet i od jiných než od ní. Spíš mi jde o to aby mě nechala na šacení abych aspoň si vyzkoušel hospodařit nebo dokonce i naučil. Příklad bude mě dávat každej měsíc 1500 Kč s tím, že to je na šacení, boty atd, budu si chtít koupit příští měsíc boty, tak hold si tam ty 2000,- nechám. Mě nejde o to, že bych si je nechal a využil pro vlastní potřebu to nikoli spíš o to naučit se trochu hospodařit, jak jsem uvedl příklad.

Děkuji za tvoji odpověď, utvrdil si mě o tom že to asi tak i bude v mém případě.