Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Týrání psů

Často se stává, že pes v domácnosti bývá sám když odejdou lidé do práce. Pes trpí samotou a je ve velkém stresu, bojí se že ho pán opustil, štěká, trhá koberce atp. Stres ničí dlouhodobě pejskovi zdraví. Je to týrání zvířat? Měli by za to majitelé psa postihovaní?

Ničení bytu a štěkání v nepřítomnosti majitele je často způsobeno separační úzkostí. Nějakou formu separačky má mnoho desítek % psů, jen u některých není na první pohled patrná (stres se neprojevuje tak, aby zanechával následky). Je jednoznačně chybou majitele, že psa nenaučí být o samotě. Ale pokud by to mělo být týrání, tak by týrání bylo i to, když se majitel ani neobtěžuje naučit psa chodit na vodítku a celý život mu ničí krk a páteř, když ho škrtí na vodítku. Nebo neodborné používání elektrických a ostnatých obojků. Nebo když psa nenaučí přivolání a na celý život ho odsoudí k tomu, že ho všude vláčí jen na vodítku, pes se nikdy neproběhne a nemá kontakt s jedinci vlastního druhu. Když se tak koukám kolem sebe, tak nadpoloviční většina psů žije život, který by určitě žít nechtěli a kdyby mohli, omlátí majiteli hlavu o zeď. Osobně jsem pro to, aby pořízení psa nebylo samozřejmostí a bylo to regulováno nějakým "řidičákem". Jen si dovedu představit, jaký nefunkční paskvil by z tohoto návrhu udělali naši zákonodárci :-/