Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Proč ředkvičky měknou

Zdravím,
Již několik let mě trápí otázka, proč když si vypěstuji ředkvičky na zahradě, tak mi po vytrhnutí do druhého dne změknou.
Co to způsobuje? Dělám něco špatně?
Díky za odpověď.

Podle mého skromného odhadu se jedná o přirozené vyrovnávání osmotického tlaku uvnitř rostlinného pletiva mezi buňkami. Ve vnějším prostředí došlo ke změně a jednotlivé buňky se snaží vyrovnat osmotický tlak tím, že vypustí do okolí vodu. Samy tím zmenší objem, čímž na sebe přestanou tolik tlačit a docházi ke zmenšení pnutí uvnitř pletiva. Tedy k vadnutí. Udržovat je ve vlhku by mohlo pomoci, protože buňky nebudou mít tu potřebu vypouštět vodu do okolí (ona už tam je). Ovšem v tom případě očekávám brzo příspěvěk na téma "Proč ředkvičky plesnivý", u kterého ti vysvětlím, že většina plísní si libuje ve vlhku a realativním nedostatku vzduchu. Snad dostatečná vlhkost a proudění vzduchu by mohl tvůj problém řešit...