Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kolo - MTB vs silnička

Zdravím,

celý život jezdím na MTB, na silničce jsem v podstatě nejel. Proto bych se rád zeptal, jaký je rozdíl na cestě (aslfat) mezi silničkou a MTB. Jestli silnička při stejné rychlostí je méně náročná na šlapání, respektive čím je silnička lepší oproti MTB na silnici.

Jsem vlastník MTB, avšak zvažuji jestli zakoupit silničku, má-li to cenu. Nechystám se na závody, čistě rekreačně, každý víkend jezdím delší tratě 80+km a denně do fitka. Delší dobu terén v podstatě nejezdím, čistě silnice.

Tu otazku si dufam nemyslel vazne?
Ak ano uff.
Cestny bicykel je vyrazne lahsi od horskeho a hlavny rozdiel je vo valivom odpore plastou vzhladom na dotykovu plochu.
Samozrejme, ze cestny bicykel je menej narocny na slapanie ako horsky.

Vážím 83kg.
SPD nepoužívám, ale přemýšlím nad nimi.
Kde: Asfalt, čili cyklostezky, silnice.
Vzdálenost: týdně asi 200km, ale mám v plánu to navýšit, přes týden to jsou krátké úseky 6-10 km, o víkendu to je většinou 70-90km

Jelikož se v kolech příliš nevyznám, co se týká součástek a se silnickama nemám zkušenosti, rád bych proto dostal rady od vás, co s tím máte zkušenosti.

OK, tak ještě rozpočet. :-)
To, jestli to "má smysl" musíte opravdu vědět sám. Silnička je hodně jiná, než MTB - i když je to pořád "jen kolo". Sedí se na ní jinak, šlape se jinak (ty SPD silně doporučuju) a taky to jinak jede.
Co se týče komponent, etalonem kvality u běžné silničky je Shimano 105. Pokud si tu jízdu prostě chcete zkusit a nevíte, jestli vás to chytne, možná by nebylo od věci poohlédnout se po nějaké bazarovce - dá se prodat s měnší ztrátou, než nové kolo. Například něco takového: https://www.cyklobazar.cz/inzerat/270090/spyder-na-shimano-105-10sp-56-cm-stav-noveho-kola

Přesně tak, mám dvoje kola. Na jedněch mám extra hrubé 2.20, do terénu. Na druhých mám hladké, úzké 1.95, na cestu do práce (silnice, polňačka).

Rozdíl je to jako kráva, na rovince po asfaltu jedu s hrubými 20 km/h a s hladkými 30 km/h - při stejné námaze.

Pro začátek bych tedy navrhoval pořídil hladké úzké pláště...

Snížíte tím valivý odpor, ale pořád to bude těžké a ještě navíc zhoršíte průchodnost terénem - budou hrozit více defekty a zejména za mokra taky pády. Samozřejmě, mnoho lidí má horské kolo jen proto, že jiné zrovna neměli, ne proto, aby na něm jezdili terénem, ale zvažte to.

Ano ano. Tohle je určitě řešení. Pokud není horák nějaká stará tunová sračka, koupit sliky či semisliky (ovšem úzké) a osadit. Sníží se valivý odpor a po cestě to bude pohodka. Já jsem takhle přezouval horáka na "spanilé jízdy" (týden s kámošama na kolech, po cestě). Na horskou túru bych na tom ovšem nevyrazil...