- Kdyz vemem priklad : na 2 stejnych lidi , nebo dvojcata . Jedno z tech dvojcat posadime do reketoplanu a posleme ho do vesmiru.
Tady to vyslané dite (jedno z dvojcat) by cestovalo jen na obezné draze kolem "Slunce" v nasi vlastní slunecní soustave, ale letelo by neskutecne rychle (dejme tomu, ze by to bylo tech zminenych "99.9%" rychlosti svetla). Prave 99.9 Einstein spravne povazoval za nejvyssi dosazitelnou rychlost hmoty v nasem vesmíru, ackoli dnes uz se skoro s jistotou vi, ze nekteré cástice jsou schopné pohybovat se rychlostí vetsi nez svetlo
* coz mimochodem otevírá celou radu mozností jako napriklad kvantové zauzlení, které by informacím umoznilo sírit se rychleji nez svetlo.
- K tem dvojackum, jedno vyrusta na Zemi, druhé je na té kosmické lodi, která leti opravdu hodne, hodne rychle. Za 50 let znovu pristane. Dite, které zilo na Zemi, bude mit 50 let. "Kolik bude mit to dvojce z vesmiru" ? To by zustalo stale jen malé dite a pokud by vubec zestarlo, tak by zestárlo, tak jen proto, ze raketoplán nedosáhl rychlosti svetla, aniz by se promenil v energii, a protože mu nejakou dobu trvalo nez zrychlil. Zjednodusene receno: "Hodně rychly pohyb zpomalí cas, ale gravitace taky.“