Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Štatistické zisťovanie VZPS

Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať ohľadom dopisu, ktorý sa nám objavil v schránke. Neviem, či som si vybral dobrú "podporadňu", ale myslel som, že by s tým niekto z vás mohol mať skúsenosť.

Jedná sa o dopis veľmi podobný tomuto, ktorý som našiel na internete: http://www.biskupice.sk/files/documents/miestny-urad/statist0308.pdf
Je pod tým podpísaný rovnaký pán, lenže má diametrálne odlišný podpis.

V našom dopise sa píše, že našu domácnosť navštívi pracovníčka štatistického úradu v termíne, ktorý je uvedený a vraj je to povinné podľa zákona č. 540/2001. S niečim podobným som sa nikdy nestretol a práve preto sa chcem opýtať o čo sa vlastne jedná, či to nie je nejaký pokus o podvod...

Za odpoveď vám vopred ďakujem.

Kratka odpoved znie, ze nie nie si povinny nicim takymto.
Dlhsia odpoved by bola...co keby si si precital citovany zakon, podla ktoreho si povinny strpiet takuto navstevu? Ja si myslim, ze nemusis byt pravnik, aby si pochopil zmysel pisaneho textu. Prva vec co ta ma zaujiamt, ktory paragraf daneho zakona ti prikazuje strpiet taketo spravanie Statistickeho uradu a ake su pripadne postiy za to.
Ak ti bude nieco nejasne mozes sa dalej pytat,

Ne, pokus o podvod to nebude, půjde o nějaké šetření Statistického úřadu.
Můžete si to ověřit na některém z kontaktů uvedených v dopise.

V tom odkazovaném vzoru nepodepsal dopis pan Trebichavský, dopis
v zastoupení podepsala paní Silvie Tomkovičová; vlevo je ještě něčí parafa.

Myslím, že ti žádný zákon, kromě domovní prohlídky schválené soudem, nemůže nařizovat abys strpěl porušení domovní svobody. Také v tom PDF není nic o tom, že to musíš strpět, je že "navštíví".

Nikomu cizímu nemusíš otvírat. Ještě několik poznámek ke statistice. Před rokem 1990 jsem měl na starosti všechny dotazníky od statistiky. Pak byl více jak rok klid a potom zase začalo vše na novo. Nyní je v zákoně v ČR, že musíš poskytnout údaje. Pokud neposkytneš můžou ti uložit pokutu. Dotazníkové šetření dle tvého odkazu by se mělo týkat práce a ne tvého bytu či tvého majetku a osobně bych s tím neměl problém.

S tímhle neuspěješ,Statistický úřad má určitě povolení ke sběru dat.
Jednou mi kdysi nějaká paní s dotazníkem zazvonila u dveří,že jsem byl vybrán a je to povinné.Když jsem jí řekl,že nic vyplňovat nebudu a nemám ani chuť ani čas a právě odcházím,stále tvrdila,že to musím.Tak jsme se dohodli,že jsem jako nebyl doma a nezastihla mě ani opakovaně.Schytal to asi další v pořadníku.

Ono to funguje asi takto:
Statisticky urad si robi svoju robotu, ktora ma oporu v zakone. Ma vytipovanu vzorku respondentov, na ktorej to robi. Napriklad vacsinou si oschytavali zacinajucich podnikatelov a chceli vyplnovat kazdorocne vykazy.
Mna to ako zacinajuceho podnikatela otravovalo, takze som ich ignoroval. Chvilu robili bububu a potom ako to tu uz bolo povedana to shcytal dalsi v poradi.
Statisticky urad je totizto pragmaticky. Ma vytipovanu vzorku 1500 respondentova, ale v skutocnosti im staci 1000. Tych 500 (cisla su vymyslene samozrejme) si prave nechavaju ao rezervu pre problemove typy a pod.
Nikto sa s tebou samozrejme sudit nebude, ono totizto nie je jasne, ci by ten sud vyhrali a im ide iba o statistiku a cestu mensieho zla. Proste posles ich do prdele tak oslovia niekoho druheho.