Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dlouhá mateřská dovolená

Dobrý den,
zajímala by mě jedna věc. Moje sousedka má dceru, která má téměř 5 let. Dcerka nechodí do školky, ale je s maminkou doma. Když jsem se sousedky zeptala, jak je možné, že už je pátým rokem na mateřské, tak mi řekla, že to má domluvené s bývalým zaměstnavatelem (státní instituce).
Moje otázka zní, co má domluvené se zaměstnavatelem, když mateřská je max. 4 roky? Nechápu to.
Díky

Mateřská (MD) dovolená trvala 28 týdnů, po jejím skončení mohl zaměstnavatel poskytnout
maximálně do tří let (nikoliv do 4) věku dítěte rodičovskou dovolenou (RD).
(Čtyři roky se vztahují k rodičovskému příspěvku, nikoliv k rodičovské dovolené.)

Zmiňujete „bývalého zaměstnavatele“ → je tedy otázka, jestli vůbec šlo o MD a RD. Vaše
sousedka klidně mohla být doma a pečovat o dítě i bez volna na péči o dítě od zaměstnavatele.
Je-li Vaše sousedka stále zaměstnaná, mohl jí zaměstnavatel po 3. narozeninách dítěte
poskytnout neplacené volno. (Místo jí držet nemusí, po návratu jí může nabídnout jinou práci.)

Stát hradí za některé skupiny obyvatel zdravotní pojištění. Sem spadá i rodič, který
celodenně pečuje o jedno dítě do 7 let věku nebo o dvě či více dětí do 15 let věku.
Sociální pojištění je povinné pouze pro zaměstnance a OSVČ. Nikdo si je nemůže hradit sám.

Poznámka: Kdyby Vás sousedka chtěla informovat, byla by to udělala.
Odpovídám jenom proto, že se v řadě pojmů z této oblasti často chybuje.