Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Fantasy knihy s psychologickou a sociálnou tématikou

Dobrý deň, vedel by mi prosím niekto odporučiť kvalitnú fantasy knihu, v ktorej:
1. Hlavný hrdina nie je príliš idealizovaný - t. j. nie je to "čisté" stvárnenie zla alebo dobra, vie prejaviť obe stránky
2. Taktiež sa možno nedá vždy presne určiť, či sú jeho rozhodnutia správne, alebo nie
3. Kniha medzi riadkami obsahuje nejaké myšlienky, citáty, úvahy postáv o jednotlivých situáciach/činoch iných postáv v knihe
4. Ak sú v knihe nejaké (kľudne fikcionálne) skupiny bojujúce medzi sebou, príp. náboženský konflikt, bolo by to len plus :)
5. A samozrejme, smerovanie deja tiež nie je celkom jednoznačné ;-)
Veľmi kladne z tohto hľadiska hodnotím Sapkowskeho Zaklínača, ktorého som čítal dávnejšie. Typ písania, Scoia'tael vs. ľudia, veľa plnohodnotných myšlenok, a vynikajúci koniec bolo to, čím si ma kniha absolútne dostala. Skúšal som čítať aj prvých 100 strán z Piesne ľadu a ohňa, ale štýl písania bol na mňa dosť náročný, cez tie podrobné popisy prostredia a postáv som sa nejak neprekusol :-p Existujú ešte podobné fantasy knihy ?

Předmět Autor Datum
Zkus Temnou věž od Kinga. Není to čistokrevné fantasy, spíš "magorárna", ale těch devět knih tě zaru…
mif 07.04.2019 20:39
mif
Myslím, že všechno tohle najdeš v sérii Válka s Chtor od Gerrolda. Myšlenek a docela zajímavých, tře…
Jan Fiala 07.04.2019 20:45
Jan Fiala
Warhammer fantasy. Ale nevím jestli to splnuje vsechny body.
icepower32 07.04.2019 21:20
icepower32
Dobře se to čte, ale věcí na přemýšlení a filozofie tam moc není ;-)
Jan Fiala 08.04.2019 21:13
Jan Fiala
Dobrý deň Tebe taky pekny den, dakujeme. Kdyby jsem mohli pripustit smes literatury "Sci-Fi & Fant…
XoXoChanel 07.04.2019 21:37
XoXoChanel
Starý zákon.
Prim 08.04.2019 13:21
Prim
Temná veža vyzerá naozaj dobre, navyše kedže téma schizofrénie (podľa popisu Susannah Deanovej) je m…
Sauron 08.04.2019 20:00
Sauron
Jakožto milec Kinga nemůžu nedoporučit Talisman (""a domů mě vezl vlkodlak"") a /přímo navazující/ Č… poslední
mif 10.04.2019 19:37
mif

Dobrý deň

Tebe taky pekny den, dakujeme.

Kdyby jsem mohli pripustit smes literatury "Sci-Fi & Fantasy" tak by se dalo uvazovat o :
[Fantasy]
- Terry Pratchett a "Uzasna zemeplocha"
* Buch! , Čarodějky na cestách, Čaroprávnost / Mort

[Sci-fi / Fantasy] :
- Problém tří těles od Liou Cch'-sin neni nejhorsi.
- Cela serie RAMA (Setkání s Rámou), tak jako vetsina knih od autora "Arthur C. Clarke" jako "Konec detstvi" nebo vydané za spoluprace se spisovatelem "Stephen Baxter" "Oko casu"
- Vyborna je i triologie knih : "Silo" od Hugh Howey. Mozna by se ti libil i "Kantos Hyperionu" od Dan Simmons.
* "Terra Esperanza" a "TAU Zero" tusim nevysli v Ceském jazyce, tedy az na "Malevil" od Robert Merle kde se socialni tématikou nabazis, ale spis bych to oznacil jako "post-apokaliptické".

TiP ~ Jako takovou odechovku klidne ber : Stopařův průvodce Galaxií , nekteré hlasky a uvahy z této knihy stoji za to ji precist i kdyz jde prevazne o Sci-fi jak Fantasy ;-)
* Hodne se mi libila i " Propast casu" od Ceského spisovatele Burese. Jak se po prolomeni casu potka a utka rimska legie s Nacisty SS kteri se obevi nekdy v osmém stoleti a tankem Tigr je docela zajimava :-p

PS: Vyse MIF a "Temnou věž od Kinga" (mam prectené jen tri dily) by ti mohlo také sedet a cte se to samo. Warhammer by ti mohl také vyhovovat, ale neni to moc moje parketa, nemohu s tou trochou (Otroci temnoty) co jsem z Warhammer precetl posoudit.

Temná veža vyzerá naozaj dobre, navyše kedže téma schizofrénie (podľa popisu Susannah Deanovej) je mi známe už z Hellblade, takéto "magórie" kľudne môžem, a o podobnej postave si prečítam rád :-)
Stopárov prievodca Galaxiou je pre mňa klasika, hlavne depresívny robot Marvin mal z celej knihy asi najlepšie myšlienky :-D Každopádne bolo veľmi zaujímavé pozorovať, ako Adams dokázal potrolliť tisíce čitateľov jedným dvojciferným číslom ;-)
Warhammer poznám ako PC hru, nejaké roky dozadu ponúkali diel Space Marine zdarma na Steam, príbehovo to bola dobrá hra, aj keď väčšinu času mariňák spĺňal úlohy a nemohli sme presne "nahliadnuť do jeho hlavy", čo si myslí. Ak by bola knižná verzia viac ladená do typu hry "Spec Ops: The Line", vedela by si ma vtedy získať.
A so sci-fi žánrom, ktoré väčšinu bodov spĺňa, problém nemám :-)

Jakožto milec Kinga nemůžu nedoporučit Talisman (""a domů mě vezl vlkodlak"") a /přímo navazující/ Černý dům (""Co mám s mašinou? Umíráš. Já vím, ale co mám s mašinou?""). S Temnou věží to má mnoho společného. Od onoho sokolíka jsem četl /snad/ všechno, vřele doporučuju tvé pozornosti "Z Buicku 8" - krimi, scifi. Vem si den dovolené, protože od toho neutečeš :-).

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru