Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nárok na výživné

Dobrý den,
bohužel nevím, kam zařadit toto téma, tak jsem ho zařadil zde.

Obracím se na Vás s problémem ohledně výživného. Moji rodiče jsou rozvedení. Otec má vlastní rodinu a já bydlím s matkou. Studoval jsem střední elektrotechnickou, kde jsem se úspěšně s průměrně lepšími známkami vyučil. Poté jsem šel na maturitní studium, které jsem bez větších problémů také ukončil s maturitním vysvědčením. Po roce jsem nastoupil na obor na střední škole, který funguje jako rozšíření maturity (státní zkoušky pouze z technických předmětů, kdy na konci roku dostanete další maturitu). Půl roku jsem chodil do školy v pořádku ale druhá půlrok nastal problém. V učivu jsem trochu tápal a nerozuměl jsem tomu, tak jsem dostal z nějaké pětky na začátku druhého pololetí. Potom jsem musel zůstávat doma kvůli srdečním obtížím a obtížím se štítnou žlázou. No na konci šk. roku to vyšlo tak, že mě 4 učitelé klasifikovali za 5 na konci roku, což znamená, že den po vydání vysvědčení už nejsem studentem. Podal jsem si přihlášku na vysokou školu ale rozhodnutí mi přijde až za měsíc a půl. Teď vlastně nejsem studentem, takže nemám nárok na studentské slevy a musím se přihlásit na úřad práce. Můj dotaz tedy zní: Musí otec platit výživné i v tomto "hluchém období",kdy budu na ÚP, když nevím, jestli se dostanu na vysokou školu ( i když si myslím, že ano) až do rozhodnutí o přijetí na vysokou školu, do 31. srpna, a nebo vůbec?

Děkuji všem za rozumné odpovědi a přeji hezký zbytek dne

Holce na VŠ skončilo studium dnem státnic, nikoliv promocemi, nebo koncem prázdnin. Jak v jisté době ukončila sama studium na jiné škole, protože nestíhala, tehdy se šla do 3dnů hlásit na pracák, aby nemusela z vlastní kapsy platit sociální pojištění. To kolem 16.6. do konce prázdnin,kdy tehdy nastupovala na jinou školu. Kdyby ji na školu nevzali... hlásila se na ni dodatečně a vyjádření o (ne)přijetí jí přišlo v půli srpna, buď by zůstala na pracáku, nebo do práce ... a tedy o nějaké fin. podpoře ze strany rodičů nemůže být řeč. 8-)
P.s. : Přijali ji a tak se platí furt výživné max. však do 26.let věku. To říká zákon a nic na tom nezmění ani žaloba k soudu. To by pak mohlo to nezabezpečené dítě studovat do 90..

Zákon o rodině
§ 85
(1) Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit.

Pošli mi nějakej zdroj, kterej potvrdí ten tvůj blábol.

Pokud studujete a již jste překročili 26 let, tak rodič má i nadále vyživovací povinnost. Ta je hlavně vázána na schopnost dítěte živit se, která je studiem řádně omezena. Výživné se obvykle nevztahuje na případy, kdy student je na kombinovaném studiu a má možnost chodit/chodí do práce.

zdroj

Žádné obecně platné limity – ani věkové – ohledně vyživovací povinnosti k dětem stanovené nejsou. Osmnácté ani šestadvacáté narozeniny v tomto ohledu nemusejí znamenat žádný významný předěl. Když vaše dítě v šestnácti odejde ze školy a nic mu nebrání, aby začalo pracovat, živit ho nemusíte. Když ale bude ještě v šestadvaceti poctivě studovat medicínu, živit ho budete muset dál, i o prázdninách.

Tohle máš přímo psaný v tom, co jsi mi teď poslal. Proč si to aspoň nepřečteš, než se s tím začneš ohánět?

Nějaký takový zákon existuje, že pokud se dítě (klidně i ne student) ocitne bez finančních prostředků a nemá si je kde vzít, tak musí rodič pomoci svému dítěti. To stejné platí i naopak.. výživné pro rodiče od dětí v případě neschopnosti se uživit ze strany rodiče. Málokdo to zná ale vážně jsem takový zákon našel.

Vyživovací povinnost mezi příbuznými není dána automaticky, jen na základě něčeho. Třeba pokud jsi aktivní student...to není tvůj případ, postižený... ani to není tvůj případ, atp.. Tedy že se o sebe nemůžeš postarat. Jiný případ by byl,jak bys pracoval a měl výrazně nižší příjmy. Jako příklad uvedu, že to platí i mezi rozvedenými manželi,kdy třeba ona prodává v trafice za pár šupů a on je nàměstkem ředitele ve firmě a odpovídající mzdou... to je o jiném. Z tvých komentářů mám silný pocit, že si z tatínka chceš udělat dojnou krávu a nechat si to posvětit zákony a paragrafy.

Všecko. Divné - výšku jsem si hradil sám (teda ty čtyři semestry :-)). Takže studenta třeba vyživovat? Proč? Stoletý stařec a hluchý pes, kteří budou budoucího objevitele "teorie všeho" držet na škole, budou konzumovat trávu (nikoliv "trávu" ]:)), aby potomek doštudoval? LC, jsi magor.

Update: Na vysokou školu mě přijali mezi prvními.

Já nemám problém se samostatně uživit, jsem pracovitý, jenže otec se zachoval tak, že opustil matku se třemi dětmi a platil nulové alimenty i když si sám žil jak král a ani na narozeniny smsku žádnému že sourozenců nenapsal. Dědeček, jeho vlastní otec, říkal, že ať platí za to, že se na nás vykvákl. A ano, jak tu někdo psal. Je z něj dojná kráva. Ale to kvůli tomu, že ani prvnímu synovi nepřišel na pohřeb, druhému nepomohl, když to nejvíce potreboval. A mně odešel otec tehdy, když jsem ho nejvíce potřeboval (zhruba 4-5 let věku). A ještě jednou napíšu. Sám se o sebe postarat umím, jde čistě o naplnění slov mého dědečka.

Každopádně byl jsem na úřadu práce, kde dělá moje kamarádka (dozvěděl jsem se to až později, že tam dělá, jinak bych se neptal tady) a ta mi pověděla, že dokud si nenajdu řádnou práci, tak je otec povinen platit alimenty do té doby dokud nejsem sám schopen se živit. Alimenty může přestat platit dokud si o to nezažádá u soudu, nikoliv ukončením školy (tudíž i statusu studenta).

Takže konečný verdikt a informace snad pro všechny, která se někomu bude hodit.

Cituji slova policisty ČR zabývající se touto problematikou:" Rodič musí platit do té doby, dokud se jeho dítě není se schopno samotné uživit a jelikož na střední škole už nejste, jste na úřadu práce a ten vám žádnou práci nenabídne kvůli tomu, že nastupujete na vysokou školu, tak jste nezaopatřené dítě, které se není schopno se samotné živit. Tím pádem máte nárok na výživné v plné výši i když nejste studentem. Přijdete pouze o studentské slevy, nikoliv výživné. Rodič si musí zažádat o to, aby mohl přestat platit u soudu a tak rozhodne soud, nikoliv rodič sám či status pracujícího. "

Tímto bych asi ukončil celé téma a poděkoval všem, kteří dávali alespoň rozumné komentáře.
Přeji příjemný zbytek dne.

Tady nejde o to, že si nejsem schopen si najít brigádu. Já ji mám a celkem slušně placenou. Jde o to dostat výživné z otce, když už se o mě vůbec nezajímá a ani mi nepíše k narozeninám a vlastně mě i odrazuje od studia aby nemusel už platit.