Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Invalidní důchod

Dobrý den, rád bych se zde poradil ohledně možnosti získání ID. Mám totiž zdravotní potíže již cca od 12-ti let avšak až do teď to nebylo tak velké. Takže v dospělosti jsem i několik let podnikal s určitými omezeními. Avšak teď se vše radikálně zhoršilo, nedávno jsem byl cca 2 měsíce v nemocnici a všichni lékaři mi doporučovali jít do invalidního důchodu, avšak nemám odpracovaný dostatečný počet let a tudíž nemám nárok na výplatu a pracovat téměř nemohu. Nikde nemohu najít nic co by mi teď pomohlo. Byl jsem se ptát na jedné dobrovolné organizaci a tam mi poradili, že jediná moje šance je prokázat, že jsem měl nárok na invaliditu již v době nezletilosti. Což by samo o sobě bylo obtížné, jelikož u mé obvodní lékařky se ztratily lékařské zprávy. A stejně mi tuto informaci nijak nepotvrdili písemně a nemám se o co opřít. Prosím o radu, určitě to má nějaké řešení, já jenom nevím jak postupovat a kam se obracet. Jak je přeci možné, že existuje mnoho lidí co nepracovali nikdy a ID jim vyplácejí. Předem děkuji ...

Na počet odpracovaných let je vázán starobní důchod, nikoliv invalidní.
Obvodní lékař by měl vědět co a jak. Určitě bude třeba jít na posudkovou komisi, či jak se to nazývá, kde se bude hodnotit stávající zdravotní stav, než to, že se to táhne od mládí.
Ale celý tento dotaz mi smrdí, protože zas tak těžký zadat dotaz do vyhledávače a kliknout na první odkazy není těžký.
Jak zažádat o invalidní důchod

No pokud jsi neplatil žádné pojištění, tak jsi se v podstatě vyhýbal zákonům, placení pojistného je povinné, jak zdravotního, tak sociálního. I když máš příjmy z jiného zdroje, než zaměstnání nebo podnikání, musíš platit jako tzv. samoplátce. Vyhýbání se placení jakýmkoliv způsobem se jak si poznal se vymstí. Kolik máš odpracovaných let se odvíjí právě od toho, kolik let jsi platil. Jediné co tě osvobozuje od placení a přesto se to započítá je nezletilost, nebo registrace v nezaměstnanosti. Pokud jsi neplatil ani zdravotní, tak by si neměl mít nárok ani na lékařskou péči. Naštěstí pro tebe, je náš stát natolik solidární, že se dokáže postarat i o takové lidi, kteří na vše kašlou. V případě nemoci tě ani tak nenechají umřít. Ale někdo to zaplatit musí za tebe, platí to ti, co poctivě platí.
Představ si třeba, dnes už dost časté, odejdou ti ledviny. Dialýza třikrát týdně stojí jedna přes pět tisíc. Transplantace a následná péče a léky se počítá na miliony. To bys chtěl zcela zadarmo??
A z čeho máš žít, když na in. důchod nemáš nárok? Jo, náš stát je stále ještě dojná kráva i pro nemakačenky.
Důchod nedostaneš, ale ještě máš možnost, pokud si nejseš schopen si na živobytí vydělat, jít na pracovní úřad a požádat o sociální podporu. Dostaneš životní minimum, plus možná nějaké příspěvky navíc, například na náklady bydlení a podobně, ale to záleží a úřadu, co ti dají.
Já bych kašlal na jakékoliv pojištění čehokoliv, ale neplatit si sociální a zdravotní bych nikdy neriskoval.