Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Otáčky u Škoda Octavie 1.9tdi 81kw, 2003

Nazdar.

Donedávna jsem jezdil s benzínem a momentálně jsem koupil diesel a učím se s ním. Pročítám různá fóra jak co nejlépe zacházet s motorem a mám ještě jednu nedořešenou otázku. Případně za všechny další rady budu rád.

otázka: Jak moc vadí motoru 1.9tdi, 81kw, 240t km (rozvody 173t, hodlám měnit u 160), olej co 10t km, s rozsahem otáček 0 - 5500 (od 4500 červené) jízda asi u 4000 otáček/min? Tedy ještě cca 500 otáček před červenými hodnoty? Jedná se o "delší" jízdu po dálnici, třeba hodinu. Po sjezdu nezastavuji okamžitě a na dálnici vjíždím až když je motor nahřátý. Spotřebu neřeším. Je to v pohodě, když má diesel rád zpravidla nižší otáčky?

otázka+: Jaký olej a jaká aditiva do něj? Jaké palivo a jaké aditiva do něj?

Díky moc všem za rady. Pokud má někdo o tom nějaké zajímavé počtení, budu rád, když mě někam odkážete. Zatím borci! ;)

Takéto otázky pri aute ktoré je na konci svojej životnosti nerieš. Motor je vybehaný a nejaké zahrievanie pred jazdou na dialnici je zbytočné. Rovnako je zbytočné riešiť nejaký špeciálny olej, pretože v tomto štádiu opotrebenia sa už olejom nič nedá vylepšiť. Použi predpísaný olej a predpísané palivo, nájdeš to v návode k autu. Diesel nemá rád nízke otáčky, trpí pri nich vibráciami. Navyše, na dialnici si otáčky nevyberieš a v meste jazdi tak, aby boli vibrácie čo najmenšie. A to rozhodne nie je pri nízkych otáčkach motora.

už ti to objasnili obecně, tak já přidám další konkrétní důvody:

- integrita karoserie: rez, povolující spoje, rozviklaná kastle
- konec životnosti nepodstatných komponent (klima, elektrika, apod.)
- integrita podvozku: uložení náprav, silentbloky, tlumiče, pružiny...

Jistě jde vše měnit, až na tu karoserii (kterou můžeš sice vyvařit, ale to ti na bezpečnosti nepřidá). Otázka je, zda se to finančně vyplatí - já tvrdím, že ne. Ze staré hajtry mladou klisnu nikdy neuděláš.