Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak funguje tento stereogram?

tento stereogram(anaglyph?) je jiný než ty co znám.... Nevíte,na jakém jiném princpu funguje?Nikde tam totiž nic zdvojeného nevidím.Zatímco ostatní buď taková pseudonáhodná textura a nebo zvlášť obrázek pro levé a pravé voko.

https://img.cncenter.cz/img/3/full/5388791_.jpg

(Via https://www.reflex.cz/clanek/fotogalerie/91513/poznate-co-je-na-3d-obrazku-zvirata-stavby-i-erotika-vratte-se-v-case-se-stereogramy.html )

Je to na principu optického klamu:

... Položte obrázek na stůl, nakloňte se nad něj velmi blízko, a co nejvíce uvolněte zaostření očí. Obrázek se velmi rozmaže. Tím vlastně zaostříte na vzdálený bod. Snažte se toto zaostření udržet, nepřeostřujte na nic jiného. Nyní pomalu oddalujte oči od papíru. Pokud se vám podaří udržet stále stejné zaostření, tak se při určitém oddálení dostanete do místa, kde obě oči vidí přesně sousední sloupce vzorku, v té chvíli začne fungovat popsaný optický klam a mozek nám dodá prostorový vjem.

Já tam tedy nevidím nic, jsem 3D-slepec.

Já jsem se s tím poprvé setkal někdy v počátku devadesátek, kdy k novinám Právo vycházel sobotní magazín a tam tyhle obrázky bývaly.
Když to chceš vidět, nesmíš na to zaostřovat, ale dívat se jakoby "do blba", tedy neostřit na obrázek, ale uvolnit oči, jako když se zamyslíš a nevnímáš očima okolí.